A gondolat jó, ha pedig meg is valósítható, az nagyszerű, de a poszt alatt többen kételkedésüknek adnak hangot.

"Tavaly óta vadvirágmag-keveréket csempészünk a marhák ásványianyag-kiegészítőjébe. Amíg az állatok domboldalainkon bóklásznak, szétszórják a magokat, és egyben tökéletes körülményeket teremtenek nekik: becsomagolják őket trágyába. Ezek az állatok a legjobb kertészek – a nyomukban kivirágzik a domboldal! Apró ötlet, minimális költség (egy kis marék mag), de nagy hatás a biodiverzitásra, amely 30-70 különböző faj megjelenését eredményezi a legelőkön kis foltokban." – áll a posztban.

A Remény farmosok szerint csupán kis marék vadvirágmag elegendő, amit az állatok napi étrendjéhez kevernek. Reményeik szerint a módszer 30–70 különböző vadvirágfaj megjelenését eredményezheti, amelyek kis foltokban, természetes módon borítják be a legelőket. Ez a biodiverzitás növelése szempontjából kulcsfontosságú, hiszen a különböző növényfajok nemcsak a talaj minőségét javítják, hanem az élővilág – például beporzók, rovarok és madarak – számára is új élőhelyet teremtenek.

szarvasmarha

Az elképzelés nagyon jó, a kérdés az, hogy működhet-e – forrás: Facebook/Remény Farm

Az általuk használt "nyalósó" összetétele is gondosan kialakított, hogy egyszerre támogassa az állatok egészségét és a legelők biodiverzitását. A recept egyszerű, de hatékony:

  • 20 kg bio minősítésű ásványi anyag premix
  • 30 kg parajdi só
  • 1 kg fokhagyma granulátum (csak májustól szeptemberig a paraziták elleni védelem érdekében)
  • Vadvirágok, lucerna és vöröshere magkeveréke

Ez a keverék biztosítja, hogy az állatok egészségesek maradjanak, miközben hozzájárulnak a természet újjáélesztéséhez.


"Egy domboldal, tele színes vadvirágokkal, nemcsak az élővilágnak, hanem az emberi léleknek is jót tesz" – írták.

Az ötlet kapcsán megoszlanak a vélemények, ami megjelenik a poszt alatti hozzászólásokban is.

Volt aki így reagált: "Kertészmérnökként és lótartóként az a tapasztalatom, hogy a vadvirágok magjainak nagy része nem marad csíraképes, miután az emésztési folyamaton átesett. Marhák esetében, ahol sokkal összetettebb az emésztés, az ilyesmit hatványozottan megkérdőjelezem."

Más viszont azt írta: "Olyan környezetben, ahol vadon – vagyis az emberi beavatkozás előtt – is éltek legelő állatfajok, az őshonos növények úgy fejlődtek, hogy eleve számoltak ezzel a terjeszkedési lehetőséggel. Sokfelé ez ma is működik teljesen természetes módon. Az, hogy a farmerek is élnek ezzel a lehetőséggel, hogy a legelőiket gazdagítsák, teljesen ésszerű és felettébb hasznos!"


S végül egy szakmai vélemény: "Szarvasmarha-tenyésztőként állítom, hogy lehetséges. Tavasszal (nyár elején) amikor minden legelőn dús takarmány van, bizony előfordul, hogy már magszárba menő lucerna, bükköny vagy egyéb vadvirág van a legelni való réten. Este, amikor az éjjeli karámban vannak a jószágok (melyen a sok taposástól már kiveszett ez vagy az a növény) a trágyájuk által újratelepül sok minden, sőt a hazafelé úton is újratelepül. Ezt igazolni is tudom és nagyon örülünk neki!"

Indexkép: Pixabay