Magyar Fajtatiszta Sertést Tenyésztők Egyesületének szakmai rendezvénysorozata mára már valóban hagyományosnak tekinthető, – ebben az évben jubilál, tizedszer kerül megrendezésre. A változatlanul három részből álló előadássorozat mindegyikét idén is két helyszínen, a dunántúli szakemberek részére Kaposváron, az alföldiek részére pedig Gyomaendrődön szervezik meg – írja a Magyar Állattenyésztők Szövetsége.

Az első rendezvényen az állatvédelemmel és állatjólléttel, valamint a melléktermék-hasznosítással kapcsolatos előadások hangzottak el, amelyek anyagait írásban is kézhez kapták a résztvevők.

sertés

Az állatjólét jele az egészség és a fajra jellemző viselkedés – fotó: pixabay.com

Állatvédelem és állatjólét a sertéságazatban

Dr. Pallós László országos állatvédelmi főfelügyelő, a Nébih osztályvezetője "Állatvédelem, állatjóllét a sertéságazatban" c. előadását azzal indította, hogy e kérdéskört nem feltétlenül kell szeretni, de nem lehet negligálni, mivel egyre élesebbé válik nálunk is. Vannak jogok – melyek ma már önkormányzati rendeletekkel nem korlátozhatóak –, mint például a tartás, a vagyonszerzés, a megfelelő keretek közötti forgalmazás vagy a vágóállat életéről való döntés, valamint a szabad orvosválasztás, de emellett nem szabad elfelejteni, hogy vannak kötelességek is.

Léteznek a bejelentésre és jelölésre, valamint a hatósági intézkedések tűrésére vonatkozó, továbbá a jó gazda gondosságával való tartással kapcsolatos kötelezettségek, melyekhez szorosan kapcsolódnak az állatvédelmi előírások. Ezek általános alapelveit az 1998. évi XXVIII. törvény szabályozza, míg a tartásra vonatkozó részletelőírásokat a 32/1999. (III.30.) FVM-rendelet.

A jogszabályok alapelve, hogy tilos az állatoknak szükségtelen fájdalmat, szenvedést, sérülést okozni, meghatározva ebben többek között az érzéstelenítés nélkül elvégezhető beavatkozásokat is.

Ezt egészíti ki a büntetőjog, ami tilt és büntet a gerinces állatok esetében minden olyan cselekményt, ami egészségkárosodást vagy pusztulást okoz, és tiltja az állat elűzését, elhagyását is – írja az allattenyesztok.hu.


EFSA-ajánlások

Az előadás végén Dr. Pallós László felhívta a figyelmet az EFSA (European Food Safety Authority) ajánlásaira. Ezek kiterjednek:

  • az állatjóléti felelős képzésre,
  • a ketreces tartásmódok kivezetésére,
  • a környezetgazdagító anyagok használatára,
  • az alomszám 12-14 malacra maximalizálására,
  • az immunkasztrációra,
  • a farokkurtítás betiltására,
  • a vágóhídi nyomon követésre
  • és a harmonizált ellenőrzési módszerek kidolgozására, melyek még sok fejtörést okozhatnak a tenyésztőknek és tartóknak.

Dr. Bíró Hunor címzetes egyetemi docens "Az állatjólét kiemelt kérdései" c. előadásában definiálta, hogy az állatjólét jele az egészség és a fajra jellemző viselkedés. Ez összefügg az öt szabadságjoggal, melyek a mentesség az éhségtől és szomjúságtól; a fájdalomtól, sérüléstől és betegségektől; a félelemtől és stressztől; a természetes viselkedést korlátozó körülményektől, valamint a kényelmetlenségtől, illetve rossz érzéstől.

Összefüggés van tehát az állatjólét és a betegségek között, hiszen a betegségek rontják az állat jólétét, a nem megfelelő állatjólét pedig akár sérülést is okozó viselkedési zavarokat és szubklinikai vagy manifesztált betegségeket eredményez. Ez nem mellesleg arra a tényre is rávilágít, hogy megfelelő állatjólét nélkül nincs antibiotikum-csökkentés sem – olvasható a cikkben.

sertések

A jogszabályok alapelve, hogy tilos az állatoknak szükségtelen fájdalmat, szenvedést, sérülést okozni – fotó: pixabay.com

A sertések felhasználhatósága

Surányi József, a MATE Állatitermék és Élelmiszertartósítási Tanszék egyetemi mérnöke előadásában ismertette a hallgatósággal, hogy "Mi mindenre használható a sertés".

Magas fehérje- és táplálkozásbiológiai értéke miatt első helyen természetesen a sertéshús étkezési felhasználását jelölte meg. Annál is inkább, mert annak ellenére, hogy Európában a vegetáriánus és flexitáriánus célcsoportok egyre nagyobb jelentőséggel bírnak, és a fogyasztók egyre kevesebb húst szeretnének, összességében mégis nő a hús iránti igény.

A föld lakossága rendkívüli gyorsasággal nő, és az 1950-ben még 45 millió t/év húsigény, 2050-re várhatóan 410-465 millió t/év lesz, amit ki kell elégíteni.

Emellett nem szabad elfelejteni az élelmiszer-ellátásban a belsőségek jelentőségét, ami főleg a kínai importnál feltűnő, ahol a sertésbelsőségek importja évek óta a húsimportot meghaladó, és folyamatosan növekszik.

sertéshús

Összességében nő a hús iránti igény – fotó: pixabay.com

Többletköltséggel jár

Héregi Péter, a Big Dutchman technológusa, a "Korszerű technológiák az állatjóléti változások tükrében" c. előadásában megfogalmazta, hogy az állatjólét a fenntartható állattenyésztés szerves része, olyan tartási körülmények összessége, amelyek biztosítják háziállataink egészségét a termelés teljes ideje alatt. Leszögezte, hogy feltehetően jelenleg az EU rendelkezik a világon a legmagasabb állatjóléti normákkal.

A követelményeknek való megfelelés természetesen úgy a vállalkozások, mint a hatóság részére többletköltséggel jár, ami a sertés esetében évi 404,9 millió euró, az éves átlagos termelési érték 1,47%-a.

Bár a rendelkezésre álló bizonyítékok – ugyan ezek eléggé korlátozottak – azt sugallják, hogy idővel az előnyök felülmúlhatják a költségeket, sok piaci szereplő véli úgy, hogy jelentős versenyhátrányt okoznak az EU-n kívüli termelőkkel szemben.

A jelenleg is szigorú normák ellenére újabb javaslatok várhatóak – bár jelenleg határozatlan időre lekerültek a napirendről – annak érdekében, hogy 2038-ra több milliárd haszonállat élhessen jobb körülmények között. Ezek közül a leglényegesebbek a kocák ketreces tartásával kapcsolatos tiltás, a kocák szabad mozgását lehetővé tevő fiaztató kutrica kialakítása, a malacok farokkurtításának és ivartalanításának további szabályozása és a szállítások szigorítása – olvasható a Magyar Állattenyésztők Szövetségének a cikkében.