Kína – még a jelenlegi, rendkívül alacsony egy főre jutó fogyasztás mellett is – nehezen tudja megoldani a lakosság tejtermékekkel való ellátását, a jövedelmek emelkedése nyomán megnövekvő fogyasztás pedig szinte lehetetlenné teszi azt – írja a topagrar.com.

Hozzáteszik, hogy ennek valószínűségét egyértelműen alátámasztja az a tény, hogy a hasonló népességszámú India Kínánál ötször, a negyedrésznyi lakosú USA pedig háromszor több tejet állít elő évente. Ugyanakkor, az ország tejtermelését és fogyasztását jelenleg egymásnak ellentmondó tényezők befolyásolják.

Szakértők szerint a kínai tejfogyasztás növekedni fog

Szakértők szerint a kínai tejfogyasztás növekedni fog – Fotó: Shutterstock

A kínai tejfogyasztás folyamatosan növekszik, és az úgynevezett „ivótej egyenértékre átszámított, termékhiány" (LME) jelenleg is 11,9 millió tonnát tesz ki, vagyis ekkora mennyiséget kellene évente importálni (a jelenlegi mintegy 40 millió tonna saját termelés mellé) a jelenlegi igények teljes kielégítéséhez.


Becslések szerint ez az arányszám 2032-ig 15,0 millió egységre növekszik.

A tavalyi év nagy mennyiségű importja és a belső termelés erőteljes növekedése miatt azonban, átmenetileg jelentős készletek halmozódtak fel az országban, ami az import korlátozásához vezetett.

A Rabobank elemzői azonban meg vannak győződve arról, hogy hosszabb távon Kína a világ legnagyobb tejimportőr országa marad, sőt tejigénye tovább fog növekedni.