Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója azt nyilatkozta a Világgazdaságnak, hogy ismét növekedhet a nyers tej átvételi ára, a csökkenő takarmányárak pedig lehetőséget adnak arra, hogy ismét jövedelmet hozzon a tejtermelés. Így végre az ágazat emelkedő pályára állhat.

A szakember szerint a nyers tej ára elérte a mélypontot, ennek jelei már most érezhetők a piacon: a tejár ugyanis szeptemberben – részben árfolyamhatásra is – elkezdett növekedni, ebben a hónapban már literenként 3-5 forintos elmozdulást tapasztalhatnak a tejtermelők. Hozzátette: Romániában már komolyabb léptékű, 10-15 forintnak megfelelő áremelkedést tapasztalhattak, márpedig a román piac mindig egy-két hónappal előre jelzi a hazai tejpiaci folyamatokat. Vagyis a jelenlegi 150 forint körüli nyerstej-ár már nem csökken, sőt, várakozásai szerint kisebb mértékben nőni fog, és éves szinten átlagosan 170 forint körül stabilizálódhat.

A kérdés persze a termelés jövedelmezősége, ami azonban jelenleg nem mondható el. A tejtermelők ugyanis még a régi, magas gabonaárakkal meghatározott, drága takarmánnyal dolgoznak, mostanában jön be a termelésbe az olcsóbb új gabona, illetve szilázs és szenázs.

A magas árak miatt jelenleg még körülbelül 170-180 forintos önköltségről beszélhetünk, tehát most veszteséges a termelés, de az új gabonával (és árral) egy 160-170 forintra visszaerősödő tejár mellett már ismét jövedelmet termelhetnek a tehenészetek.


Ennek jó alapot ad, hogy a most beérkező szemestakarmány nem csupán olcsóbb, hanem beltartalmi értékeiben is jobb lesz a tavalyinál.

Hogy a növénytermesztők számára mit jelent az alacsonyabb ár, azért az még nagy kérdés...

A gabonapiacon kialakult alacsony árak miatt ezért hosszú évek után ismét felmerül, hogy a terményt érdemesebb „bőrbe csomagolva" eladni, vagyis takarmányozásra használni. Az árpára a rendkívül alacsony, 45 ezer forintos tonnánkénti áron, a takarmánybúzára pedig 60 ezerért sincs kereslet, miközben eleve nagy, az egymillió tonnát közelítő átmenő készlettel fordultak rá az új szezonra a termelők. Az elmúlt években a takarmány és az étkezési minőség között alig volt különbség, most egyedül a jó minőségű étkezési búzára van elfogadható áron kereslet, de a malmok csak kis tételekben vásárolják, nem tárolnak be nagyobb mennyiséget.

A jövő héten pedig már kezdik a korai takarmánykukorica betakarítását. Az elmúlt évekre jellemzőnél kisebb, 870 ezer hektáron elvetett növény várhatóan 7 millió tonnás termést hoz. A kukorica piacát több tényező is szűkíti: egyrészt a nagyobb feldolgozók némileg visszafogott kapacitással működnek, ami akár 300-500 ezer tonnával is csökkentheti a felhasználást. Másrészt pedig a takarmánykeverékek receptúráiban is lehet változás, amihez – a szakmai szempontok szem előtt tartásával – a takarmánykeverőknek megvan a szabadságuk és lehetőségük. Így az olcsó árpa és takarmánybúza nagyobb arányban kerülhet bele a tápokba, míg a 62–68 ezer forint közötti áron megvehető kukorica némileg visszaszorulhat.