Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívja az „Állatjóléti támogatás a húshasznú szarvasmarha ágazatban” című, KAP-RD31-1-24 számú pályázat alapján támogatást igénylő gazdálkodók figyelmét a gazdálkodási évben még teljesítendő feladatokra, kötelezettségekre.

Fontos a georeferált fotó készítése pihenődombról, istállóról

Nem lehet utólag pótolni! Még nem késő – a téli tartási körülmények fennállnak a legelőre történő kihajtásig.

Amennyiben a kedvezményezett vállalta a többlet alom biztosítási kötelezettséget az „Állatjóléti támogatás a húshasznú szarvasmarha ágazatban” pályázatban és még nem készített georeferált fotót, abban az esetben minél előbb tegye ezt meg a bealmozott istállóról és/vagy a pihenődombról tenyészetenként úgy, hogy az állatok is láthatóak legyenek. Amennyiben több pályázó tart állatokat egy tartási helyen abban az esetben minden kedvezményezettnek el kell készítenie a fotót és mentenie szükséges saját ügyfélkapus belépését követően!

A kép készítésének lépései

Mobilgazda alkalmazás elindítása után:

  • Válassza ki a „Fényképkészítés saját felhasználásra” funkciót
  • Nyomja meg a „+” gombot a fénykép készítés elindításához
  • Álljon a kívánt területre, ezután készítse el a képet
  • Amennyiben megfelelőnek találja a kép minőségét, kattintson a zöld pipára
  • A fénykép elkészítése után szükséges egy ún. „irányvektor” elkészítése, hogy a fénykép georeferált lehessen: ehhez haladjon a fényképezendő objektum irányába, majd nyomja meg a tovább lepéshez a fejlécben található nyilat.
  • Töltse ki a „Megjegyzés” mezőt majd nyomja meg a fejlécben található pipát
  • Válassza ki az „Ellenőrzés” gombot, majd a „Feltöltés” gombot
  • Jelentkezzen be ügyfélkapun keresztül.
  • Bejelentkezést követően nyomja meg a „Beadás” gombot, majd erősítse meg a beadást.
  • A fénykép ezután elérhető lesz a 2025. évi egységes kérelem benyújtó felületén, csatolható fényképként, amelyet a jogcím első évi kifizetési kéreleméhez kell mellékelni.

A műveletről készült videó a következő ITT érhető el.

Amennyiben még nem regisztrált IDE KATTINTVA elérhető a tájékoztató videó a Mobilgazda regisztrációról – írja a nak.hu.

Vannak olyan kötelezettségek, amelyek teljesítése a gazdálkodási év 12 hónapja során kötelező – fotó: pixabay.com

Figyelemfelhívás: A húshasznú állatjóléti támogatás első gazdálkodási évben még elvégezhető további kötelezettségekre, sürgős teendőkre!

A húshasznú állatjóléti támogatás választható feltételei közé tartozik az ásványianyag-kiegészítés alkalmazása. Ahhoz, hogy a gazdálkodó ennek megfeleljen a következő vizsgálatokat kell elvégeznie (abban az esetben, ha ezt még nem tette meg 2024.05.01. napot követően az első gazdálkodási évben):

  • Amennyiben a támogatott tenyészetben tartott szarvasmarhák esetében legeltetés történik, úgy a legeltetéssel érintetett területek vonatkozásában 5 évente egyszer, a művelet végrehajtására rendelkezésre álló időszak első gazdálkodási évében (2024.05.01.-2025.04.30. között) MePAR blokkazonosítónként talajvizsgálatot végeztetni. A NAK minden gazdálkodó számára a bővített talajvizsgálatot javasolja.
  • Az etetett takarmányok vonatkozásában évente egyszer, az első gazdálkodási évben 2024.05.01-2025.04.30. között (ne várjanak áprilisig, mivel az ásványi anyag pótlást is el kell végezni az állományban, számlával igazolva) – a húsmarhák ásványi anyag ellátottság vizsgálatával kapcsolatban referenciával rendelkező laboratórium által – ásványianyag-vizsgálatot végeztetni.

A talaj- és takarmányvizsgálatok eredményein alapuló igény szerinti, folyamatos ásványi anyag kiegészítés biztosítása szükséges.

A kiválasztott laboratóriummal minden esetben egyeztetni kell a részletekről mintavétel és mintaküldés előtt. A vizsgálat megrendelő nyomtatvány a különböző laboratóriumok esetében eltérő formátumban áll rendelkezésre.

Fontos minden dokumentumról fénymásolatot készíteni, vagy szkennelni (mintavételi jegyzőkönyv, vizsgálatkérő, vizsgálati eredményközlő, számlák).

Az ásványianyag-kiegészítést megalapozó adatokat és az ásványianyag kihelyezésével kapcsolatos tevékenységeket naprakészen a 4. melléklet szerinti telepi munkanaplóban rögzíteni szükséges!

A laboratórium vizsgálati eredményeit, valamint az ásványianyag kiegészítő készítmények megvásárlását igazoló, a kedvezményezett nevére kiállított számlát a telepi munkanaplóhoz csatolni kell – olvasható a nak.hu cikkében.

Belső élősködő fertőzöttség elleni védekezés (kötelező előírás)

Közeledik a kihajtás előtti bélsármintavétel időpontja, legeltetés folytatók számára (legelőre történő kihajtás előtt, 2025. március-április folyamán). Amennyiben nem legeltet a gazdálkodó, április 1. naptól április 30. napig kell elvégeztetni a vizsgálatot, amelyet követően be kell szerezni (ha nem áll rendelkezésre) az alkalmazásra kerülő gyógyszert, és el kell végezni a beavatkozást (utóbbi esetében is javasoljuk a gazdálkodási év vége előtti végrehajtást).

A beszerzett gyógyszerről, vagy a gyógyszert és kezelést is tartalmazó állategészségügyi szolgáltatásról számlával kell rendelkezni, amelyet csatolni szükséges a telepi munkanaplóhoz.

Külső élősködők elleni védekezés (kötelező előírás)

Az alábbi kötelezettségek teljesítése a gazdálkodási év 12 hónapja során kötelező! Amennyiben ez nem történt még meg teljeskörűen, vagy nem mind a hat alkalom igazolható számlákkal, abban az esetben javasoljuk elvégezni a hiányzó beavatkozásokat a gazdálkodási év végéig (2025.04.30.)

  • Külső élősködők elleni, állatorvos által végzett, injekciós formában történő kezelést évente kétszer elvégeztetni.
  • Az állattartók által történő, legyek, szúnyogok, nyüvek elleni, pour on formában végzett kezelést évente négyszer – a légy és szúnyog inváziónak leginkább kitett hónapokban, a készítmények hatásidejére is tekintettel – megvalósítani.
  • A kezelések időpontját, az alkalmazott készítmény nevét és dózisát naprakészen a 4. melléklet szerinti telepi munkanaplóban rögzíteni.
  • A kezelés során alkalmazott készítmény vagy az igénybe vett szolgáltatás vonatkozásában, a kedvezményezett nevére kiállított számlát a telepi munkanaplóhoz csatolni.

Indexkép: pixabay.com