Ezt nem teszed zsebre! (Mert elviszi az adó...)

Az inflációkövető adók rendszere 2025. január 1-jétől élesedett, amely jelentős drágulásokat eredményezhet több területen, például az üzemanyagok esetében. Az új szabályok szerint számos adónem – így például a jövedéki adók, gépjárműadó és a regisztrációs adó – évente az előző évi infláció mértékével nő. A 2024-es átlagos infláció alapján ez 2025-ben 4,1%-os adóemelést jelent (figyelemre méltó, hogy ugyanakkor az év eleji nyugdíjemelésnél a kormány 3,2 százalékos inflációval számol a szerk.)  Ennek következtében a benzin ára várhatóan 11, míg a gázolajé 10 forinttal nő literenként. Szakértők szerint az üzemanyagok átlagára tartósan 600-620 forint körül alakulhat, ami a fuvarozók költségeit 6-10%-kal növelheti, és hatással lehet a fogyasztói árakra is.

Nagyságrendileg 20 százalékkal emelkedett a cégautóadó (ez szintén inflációkövető lett), és 2025. január 1-től az inflációkövetővé válás miatt megszűnik a plug-in hibrid és hibrid gépjárművekre korábban alkalmazott, a regisztrációs adóra vonatkozó mentesség és adókedvezmény.

SZÉP-kártya újdonságok és lakhatási támogatások

2025-től a SZÉP-kártya számos új funkcióval bővült. A munkáltatók az aktív életmódot támogató „Aktív magyarok" zsebbe havi 10 ezer forintot, éves szinten 120 ezer forintot utalhatnak. Emellett lehetőség nyílik a munkáltatói támogatások lakásfelújítási célú felhasználására, valamint adómentessé vált az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználása. A munkáltatók 35 év alatti munkavállalóik számára havi 150 ezer forint albérleti vagy lakáshitel-törlesztési támogatást is nyújthatnak.

Vidéki otthonfelújítási program és kedvezményes hitel

Az 5 ezer fő alatti településeken élő gyerekes családok számára újraindult az otthonfelújítási program. A támogatás maximum 3 millió forint lehet, amelyet akár 6 millió forintos kedvezményes hitellel egészíthetnek ki. A program 2025. január 1. és 2026. június 30. között érhető el.

Új hitelkonstrukciók fiataloknak

A 17–25 éves fiatalok számára elérhetővé vált a kamatmentes „Munkáshitel", amely legfeljebb 4 millió forint szabad felhasználású összeget kínál tízéves futamidővel. A havi törlesztőrészlet csupán 33 ezer forint és ingatlanfedezet sem szükséges hozzá. A Babaváró hitelnél pedig a felső korhatárt 30-ról 35 évre emelték, így több fiatal pár is élhet a lehetőséggel.

Dráguló banki tranzakciók

A tranzakciós illeték növekedése miatt a banki szolgáltatások is drágulnak. Az OTP, az MBH és más bankok ügyfeleinek magasabb átutalási és csoportos beszedési díjakkal kell számolniuk. Az emelések mértéke bankonként eltérő, például az OTP Banknál a maximális díj egy átutalásra akár 25 ezer forintra is nőhet.

Minimálbér, nyugdíj

2025-ben a minimálbér 290 800 forintra nőtt, ami 9%-os emelkedést jelent az előző évhez képest. A garantált bérminimum 348 800 forintra nőtt. A nyugdíjak 3,2%-kal emelkednek és februárban érkezik a 13. havi nyugdíj is.

Tömegközlekedési újdonságok

A BKK bérlettel rendelkezők számára ingyenessé vált a kutya- és kerékpárszállítás, a Mol Bubi kerékpárbérlés percdíja pedig 50 forintra csökkent.

Energiahatékonysági szabályok

A zöldlakáshitelekre vonatkozó JTM-szabályok változása lehetővé teszi a 10%-os önerőt és az energiahatékony lakásokra akár 60%-os JTM-mel is igényelhető hitel. Az energetikai korszerűsítés során 30%-os energiamegtakarítást kell elérni.

Forrás: InfoStart

Indexkép: Pixabay