Abban a cikkünkben azt írtuk: 2015-ben mintegy ötezer európai állatfarmon körülbelül 46 millió prémes állatot tartottak, melyek között 42,7 millió nyérc, 2,7 millió róka és 206 ezer csincsilla bundáját használták fel ruházati alapanyagként. Az iparág több millió embernek ad munkát világszerte.

Azonban jelentős az állatvédők tiltakozása is, ami miatt már az EU-tagállamok többségében – például Nagy-Britanniában, Ausztriában, Horvátországban, Szerbiában és Szlovéniában – betiltották az említett állatfajok prémhasznosítás célú tartását.

Legutóbb – e héten kedden – a románi parlament döntött úgy állatvédők nyomására, hogy 2027-ig fokozatosan megszünteti a csincsilla- és nyérc szőrmefarmokat.

csincsilla

A csincsillatartás sokáig a házinyúl-tenyésztés alternatívája volt a háztáji gazdaságokban a jövedelmezősége miatt – forrás: Pixabay

Románia az Európai Unió huszonkettedik tagállama, amely betiltotta a szőrmetenyésztést – közölte a szavazás után a Humane Society International/Europe. A romániai szőrmefarmok száma 2022-ben mintegy tucatra csökkent az egy évtizeddel ezelőtti több mint 150-ről.

Magyarországon – most még – az angóranyúl és a hosszúfarkú csincsilla tenyésztését engedi a törvény.