Az alma gyerekkorunktól fogva kísér végig bennünket az életünk során. Nem véletlen, hogy kevés olyan ember van, aki ne szeretné, és kevés olyan kert van, ahol ne kapna helyet egy almafa. Azonban ahogyan minden gyümölcsfa, így az almafa is igényli a törődést, a metszést, a tápanyagpótlást. Néha pedig olyan kincs rejlik a kertünkben, aminek a segítségével bőséges lesz az almatermésünk!
Nem árt, ha csíped a csalánt
A csalánt általában nem nagyon csípjük, sőt, inkább a csalán csíp minket. Pedig igazán hasznos, és akár még az almatermésünket is megsokszorozhatja. Tavasszal, hogy bőséges legyen a termésünk, tápanyagokat kell biztosítani az almafa számára. Ehhez pedig tökéletes megoldást nyújt az ásványi anyagokban gazdag csalán.
A csalán növekedésre és hajtásképzésre serkenti az almafát, de még az alma ízét és minőségét is jobbá teszi. Ha pedig ez még nem lenne elég, a csalán még meg is védi az almafát a különféle betegségektől.
Ehhez pedig nincs is másra szükségünk, mint a kertünkben előforduló csalánra, és egy kis vízre. Tegyünk egy hordóba egy kilogramm frissen vágott csalánt, majd öntsünk rá 10 liter vizet és hagyjuk állni két hétig. Ha már habzik a keverék, akkor nagyon jó úton járunk. Hígítsuk fel vízzel 1:10 arányban, és öntözzük meg vele az almafát.
Ezt tedd, hogy ne hulljon az alma a fáról
Ha nem szeretnénk, hogy az alma éretlenül hulljon az almafáról, akkor gondoskodjunk előre arról, hogy ez ne történhessen meg!
1. Ha nem ritkítjuk meg az almafán a termést, akkor a korai gyümölcshullás oka a természetes gyümölcsritkulás. A túl sok almával ugyanis nem bír el a gyümölcsfa. Ilyenkor az almák kisebbek, ízetlenebbek lehetnek, a nagy súly alatt pedig még az is előfordulhat, hogy letörik az almafa ága. Éppen ezért nagyon fontos, hogy már előre elvégezzük a gyümölcsritkítást.
2. Fontos még a nitrogén pótlása is, hiszen akár a nitrogényhiány is okozhatja az idő előtti gyümölcshullást. Ezt komplex műtrágyával lehet orvosolni, azonban a mennyiséget nagyon vegyük komolyan, mert a túladagolás is gyümölcsvesztéshez vezethet.
3. Az öntözés nagyon sok esetben csak a veteményesre és a virágoskertre terjed ki, pedig a gyümölcsfáinknak is óriási szüksége van a folyadék utánpótlására. Gondoljunk csak bele, mekkora vízmennyiségre lenne szükségük ahhoz, hogy a hatalmas koronájukat és a rengeteg, rajtuk termő gyümölcsöt el tudják látni folyadékkal. Kiváló segítséget nyújthat az öntözőzsák használata, mely nagy mennyiségű vízzel látja el a fát.
Az almafa segítségére lesz a csalán. Finomabb lesz a termése és még a kártevőktől is megvédi. Fotó: Shutterstock
4. Sajnos gyakran betegség vagy kártevő húzódik meg a gyümölcshullás mögött. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ne feledkezzünk meg az almafa megfelelő időben történő permetezéséről sem. Arra azonban nagyon ügyeljünk, hogy pontosan kövessük a csomagolásán feltüntetett utasításokat és soha ne permetezzünk például a beporzás idején.
5. Az almafa gyümölcshullását okozhatja az is, ha a virágzás ideje alatt nem megfelelő volt a beporzás, így érdemes a fa közelébe csalogatni a beporzást végző rovarokat. Ültessünk az almafa közelébe olyan növényeket, amelyek odavonzzák a beporzókat, és ne használjunk rovarirtó szereket az almafa körül. Az sem árt, ha két hétnél gyakrabban nem vágjuk a füvet, mert úgy is sok hasznos rovar fogja felkeresni a kertünket.
Legyen almafa a kertedben
Az almafa finom gyümölcsöt ad és csodás látványt nyújt a kertben, ezért nem érdemes lemondani róla. De nem árt tudni, hogy mit tegyünk azért, hogy az almafa igazán jól érezze magát a kertünkben.
1. Az almafa kedveli a napos, világos helyeket, ezért ilyen helyet válasszunk számára a kertben. Arra is ügyeljünk, hogy amikor eléri teljes méretét az almafa, akkor se legyen zavaró, így ne ültessük a kerítés közelébe. De a ház ablakai elől se takarja el a fényt, és gondoljunk a lehulló gyümölcsökre is, így érdemes ezeket a szempontokat figyelembe véve kiválasztani a számára és számunkra legideálisabb helyet.
2. Az almafa nem igényes a talajra, de legjobban a jó víz- és levegőgazdálkodású, tápanyagban gazdag, semleges vagy enyhén savanyú kémhatású talajt kedveli.
3. Almafát konténeres és szabadgyökerű kiszerelésben is vásárolhatunk. Az ideális ültetési idő ősszel és kora tavasszal van. Az ültető gödör legyen kétszerese az almafa gyökérméretének. Ha a talaj fertőzött, alkalmazzunk talajfertőtlenítő szert. A gödör aljába tegyünk egy réteg szerves trágyát, majd tegyünk rá egy réteg földet, hogy ne érintkezzen közvetlenül az almafa gyökereivel.
4. Az almafacsemetét egyenesen állítsuk a gödörbe úgy, hogy a szemzési hely mindig kerüljön a földfelszín fölé. A tömörítés után alaposan öntözzük meg az almafacsemetét. De ne csak ekkor figyeljünk oda a folyadékpótlásra. Rendszeresen öntözzük az almafát.
Nem csak finom, egészséges is az alma
Az alma kiváló önmagában fogyasztva, de lekvárként, kompótként, befőttkén vagy ivólé formájában is remek. De a nagyi almáspitéje is feledhetetlen. Később akár bor formájában is fogyasztható, de még teaként is megállja a helyét. Húsok mellé is kiváló köretnek, de egy kis mézzel megbolondítva kiváló desszert lehet belőle, nem is beszélve a pongyolába bújtatott formájáról, amelyik szintén igazán finom. Sőt, szárított formában még chipsként is igencsak érdemes fogyasztani.
Nem is csoda, hogy olyannyira kedvelt, hogy hazánkban egy személy átlagos évi almafogyasztása eléri a 25 kg-t. Magas rosttartalma mellett vitamintartalma is jelentős. A-, B- és C-vitaminban gazdag, de folsav-, kalcium-, magnézium-, kálium- és kéntartalma is jelentős. Vízoldékony rostanyaga a pektin, rengeteg jótékony hatással bír a szervezetre nézve. Kedvezően hat a bélflórára, csökkenti a székrekedést és a koleszterinszintet.
Az alma magas káliumszintje segít a vérnyomás csökkentésében. Mivel nyáltermelő hatása van, segít csökkenteni a fogszuvasodást. Gyümölcssav tartalma jó hatással van a májra és a belekre. Méregtelenítő hatása segít a vese megóvásában, és a vese- és a húgysavkő kialakulásának csökkentésében. A legegészségesebb és legtáplálóbb módja az almának a nyers fogyasztás, amely a héjával együtt történik.
Együnk hát minél több almát, és adjunk neki helyet a kertünkben is.