PREGA X 2025-ön "Szabályozott precíziós öntözés Mesterséges Intelligenciával" címmel Tóth Csaba, a T-Markt Kereskedőház Kft. ügyvezetője tartott előadást.
Az AgriSmartGreen napelemes mérőállomás négy szenzorral rendelkezik: egy csapadékmérővel, két talajnedvesség-mérővel és egy tenziométerrel. Általában negyedóránként vesz mintát, amelyet feltölt az applikációba, ahol megtörténik az adatok vizualizációja. Ezt követően a legtöbb helyen még manuálisan vezérlik az öntözőrendszert – mondta a szakember.
Ugyanakkor jól meghatározható, hogy mikor kell elindítani és mikor kell leállítani az öntözést. Ehhez minden növénykultúra esetében meg kell határoznunk egy olyan értéket, amely azt a víztartalmat jelöli, ahol a növény még stressz nélkül képes felvenni a vizet. Emellett a vízmegtartási görbén egy olyan tartományt is meg kell határozni, amely a növénytáplálás szempontjából optimális – emelte ki Tóth Csaba.
A saját területünkről olyan adathalmazt kell létrehozni, amely jellemzi a folyamatokat. Ebből lehet mintákat azonosítani, korrelációkat keresni és kezelni, valamint modelleket felépíteni – hívta fel a gazdák figyelmét.
Hozzátette, hogy termőhely-specifikusan kell gyűjteni és feldolgozni az adatokat. Össze kell gyűjteni a klímával, talajjal, növényekkel, kártevőkkel és betegségekkel kapcsolatos adatokat, valamint a precíziós gépek művelési adatait is. Emellett alkalmazni kell olyan agráriumspecifikus MI-modelleket, amelyek ezeket az adatokat gyorsan és hatékonyan elemzik.
A rendszerben az inputokat az IoT-szenzorok mintavételei, a külső MI-szolgáltatások és a manuális mintavételezések biztosítják – mondta. Az IoT-szenzorok közül kiemelte a meteorológiai állomást, a PAR- és LAI-szenzort, amelyek fotoszintetikus adatokat szolgáltatnak, a talajnedvesség- és tenziómérő szenzort, valamint a multispektrális és hiperspektrális térképeket.
Így olyan adatok keletkeznek, amelyek azonnali beavatkozásra, valamint a gépi tanulásra és az MI-modellek tökéletesítésére használhatók. A rendszer fejlődésével optimalizálhatók a beavatkozások, és nagyobb hangsúly kerülhet a megelőzésre az utólagos kárcsökkentéssel szemben. Fenntarthatóbb környezethasználat jön létre, és a gazdasági eredmények növekedni fognak – hangsúlyozta Tóth Csaba.
További részletek a videóban.
További információ: