A nyest, a nyuszt, a menyét és társaik nem csak az otthonainkban nem szívesen látott vendégek. Az autóinkban sem szerencsés találkozni velük, de még a nyomaikkal sem, ugyanis egy ilyen látogatás nagyon sok bosszúságot és költséget okozhat. Akkor sem vagyunk védve, ha garázsban tartjuk az autónkat, hiszen elég egy rövid parkolás egy erdő vagy egy park mellett, és máris meglepetésben lehet részünk. Az autónk külsejét is meg tudják karcolni, de a legnagyobb károkat a motorháztető alatt tudják okozni.

Így védd meg az autódat a rágcsálókkal szemben

Az apró négylábúak akár több százezer forintos nagyságrendű kárt is okozhatnak a járművekben - tudjuk meg az autoselet.hu cikkéből. Éppen ezért nem árt megelőzni a bajt, és megvédeni az autónkat a nyuszttól, a nyesttől vagy a menyéttől.

Nem csak akkor juthatnak be az autónkba, ha egy erdőben parkoltunk. Akár a saját kertünkben is veszélyben lehet az autónk. Sajnos nincs olyan megoldás, amelyik százszázalékos biztonsággal tudja távol tartani a kisállatokat, de az egyes megoldások kombinációjával valóban megnyugtató eredményeket érhetünk el.

Fontos, hogy ismerjük a jeleket. Ha a szigetelés szakadt, esetleg hiányzik is belőle, illetve ha váratlanul megrongálódott egy vezeték, tudhatjuk, hogy egy négylábú kártevő talált menedéket a motortérben.

1. Ahhoz, hogy előre elvegyük a kedvét a behatolónak fontos, hogy az autónk ne feleljen meg a nyest, a nyuszt és egyéb négylábúak várakozásának, vagyis ne adjon számukra biztos rejtekhelyet és élelemforrást sem.

Ehhez először is oszlassuk el a nyugodt búvóhely látszatát. Az egyik remek módszer, ha motorháztető alatt egy harisnyában elrejtett kutyaszőr fogadja a betolakodót. Hasonló elven működik a kerekek „megjelölése" vizeletettel. Mivel a rágcsálók rendszerint az első kerékjáratok környékén próbálnak bejutni, amint megérzik a szagot, inkább továbbállnak és keresnek egy másik autót.

2. Szintén riasztó lehet a nyuszt, a nyest és a menyét számára, ha a jármű motorterét alaposan bepermetezzük ecettel, ezt azonban gyakran kell ismételni, hiszen a szag hamar elillan.

3. Hasonló módon működik a kimondottan nyestek elriasztására készült spray is, azonban ezt is gyakran kell befújni az autóba, hogy folyamatos legyen a védelem.

4. Az ultrahangos nyestriasztó 24-25 kHz tartományú hang sugárzásával igyekszik távol tartani a rágcsálókat. Ez azonban általában csak rövidtávon veszi el a kedvüket, ugyanis a nyest idővel nem lesz rest, és az ultrahangos riasztó ellenére is tiszteletét teszi az autónkban.

Azonban van olyan riasztó is, amelyik a hangsugárzó mellett öt-tíz nagyfeszültségű lapkával is ki lett egészítve, így ha az állat hozzáér, enyhe áramütés éri. Ettől nem fog elpusztulni, azonban messzire elkerüli az autónkat.

Ahhoz, hogy megvédjük az autónkban a legveszélyeztetettebb részeket, érdemes műanyag vagy fém gégecsövekkel vagy ipari ragasztószalaggal bevonni az értékes kábelkötegeket, vezetékeket. Ha pedig garázsban áll az autónk, akkor ügyeljünk rá, hogy a helyiség alaposan leszigetelt és hézagmentesen zárható legyen.

Ismerd meg a nyestet, a nyusztot és a menyétet

Nem árt, ha megismerjük az ellenséget, mielőtt támadást indítunk ellene. A nyest a menyétfélék családjába tartozó kis ragadozó, amelyik mindössze 50 cm hosszú, és maximum 2 kg a testsúlya. Jellegzetessége a nagy fehér mellfolt, amely egyben a legfőbb megkülönböztető jegye a nyuszttól, aminek mellfoltja narancssárgás színű.

nyest nyuszt menyét károkozása autóban

A nyest, a nyuszt és a menyét is komoly károkat tud okozni az autóban. Fotó: Shutterstock

Ahol egy területen mindkét faj él, ott általában kerülik egymást. Míg a nyuszt jobbára nappal és alkonyatkor, addig a nyest éjszaka vadászik. A nyuszt ügyesen mászik a fára, a nyest inkább földközelben tartózkodik.

A nyest ellophatja a tyúkokat az ólból, megdézsmálhatja a tojásokat, és még a különféle eszközeinkben is nagy károkat tud okozni. A nyuszt hazánkban védett, eszmei értéke 50 ezer forint, ezért távoltartani lehet, de bántani nem. Testhossza hasonló, tömege valamivel nagyobb, mint a nyesté. Szőrzete barna, farka bozontos és hosszú, mellfoltja pöttyös lehet,  de nem ágazik el villásan, mint a nyestnél. Területét végbélmirigyeinek váladékával jelöli meg, tápláléka főleg mókusokból, madarakból, rovarokból és bogyókból áll.

A menyét is védett, eszmei értéke 25 ezer forint. A menyét kisebb az előző két állatnál, testhossza 15-26 cm, vállmagassága 3-4 cm, farokhossza 3-7 cm. Teste hullámosan ívelt, éles határvonal húzódik fehér hasa és vörhenyesbarna felső része között, és igazán karcsú teste miatt még a járatokban is képes megfogni a pockokat.

Éjjel vadászik és általában magányos. Tápláléka főleg pockokból és egyéb egérfélékből áll, de a patkányok, a vakondok, a madarak, az üregi nyulak és sajnos a tojások sincsenek biztonságban tőle.

Ne csak az autódat védd a rágcsálóktól

Ha nyest, nyuszt vagy menyét van a közelünkben, akkor úgy védjük meg az autónkat és az otthonunkat, hogy nem pusztítjuk el, csupán távol tartjuk az állatokat.

1. A kutya közelsége általában elveszi a károkozók kedvét, ezért érdemes a kutyákat éjszaka szabadon engedni. De az is remek megoldás, ha egy kutyaszőrrel, vagy emberi hajjal kitömött zoknit helyezünk ki az általuk kedvelt helyekre.

2. Mivel nem kedvelik az erős szagokat, így mártsunk egy rongyot kátrányba, esetleg petróleumba, és dugjuk be azokba a nyílásokba, ahol közlekedni szoktak. Ez azonban nem egy egyszeri és örök megoldás, hiszen a szaghatás folyamatos fenntartása érdekében ezzel állandóan foglalkoznunk kell.

3. Vannak már élve fogó csapdák is, melyek szintén biztonságos megoldást kínálnak. A csapdákba tegyünk olyan finomságokat, amelyek odacsalogatják őket. De arra legyünk felkészülve, hogy lehetséges, hogy a macskánk, vagy kisebb méretű kutyánk bámul ránk meglepetten a csapdából.

Rejtsük el a csapdát azon az útvonalon, ahol az állatok mozognak. Helyezzük egy bokor, vagy fa alá és álcázzuk szalmával, levelekkel, hogy ne a fém rácsot lássa meg az állat.

A befogás után szállítsuk el messzire a károkozókat. A territóriumuk akár 500 hektár is lehet, de a lakott területeken portyázó állatok ennél jóval kisebb területen garázdálkodnak. Nem kell többnapos kirándulásra indulni velük, elég, ha körülbelül 5 km-rel arrébb engedjük el a kis károkozót. Ha lehet, ne pont egy lakópark szomszédságában, hanem egy nyugodt erdő szélén.

4. Kifejezetten ellenük fejlesztett porral is el lehet űzni a nyestet, a nyusztot és a menyétet. Ekkor rossz illatú porral szórjuk be a főbb útvonalaikat és azokat a helyeket, ahol előszeretettel tartózkodnak az állatok. Mivel utálják a por szagát, és az még a bundájukra is rákerül, nem jönnek majd a közelünkbe.

Sok sikert kívánunk!