Emissziócsökkentés másképpen

A nehézkategóriás haszonjárműveknél, munkagépeknél már 1-2 éve megszokott, hogy hidrogénezett növényi olajat is tankolhatunk, amely élelmiszeripari hulladékból is előállítható. A HVO (Hydrogenated Vegetable Oils) rövidítés a szintetikus üzemanyagként használható hidrogénezett növényi olajok összefoglaló elnevezése, és nem azonos a „klasszikus" biodízellel. A vegyi előkészítésnek köszönhetően tulajdonságaik megegyeznek a fosszilis dízelüzemanyagéval, a motorban történő elégetés során azonban akár 90%-kal kevesebb üvegházhatású gáz keletkezhet, jelentősen hozzájárulva a fenntarthatóbb közlekedéshez, szállításhoz és gépek üzemeltetéséhez is. A HVO előállításához szinte kizárólag maradványanyagokat használnak, s ez az egyik legfontosabb különbség.

A Toyota továbbfejleszti dízelmotorjait, hogy más üzemanyagokhoz szintén alkalmasak legyenek.

A jelenlegi Land Cruiser (kombinált üzemanyag-fogyasztás: 9,4-9,3 l/100 km; CO2-kibocsátás kombináltan: 247-243 g/km - a WLTP szerint) és a Hilux (kombinált üzemanyag-fogyasztás: 9,9-8,7 l/100 km; CO2-kibocsátás kombináltan: 259-227 g/km - a WLTP szerint).

Azonban 2023 első negyedévétől kezdve gyártott dízelmotorjaik a megújuló HVO 100 üzemanyaggal is működhetnek, amelyet 100 százalékban megújuló és fenntartható forrásokból, például használt étolajból állítanak elő.

A Toyota könnyű haszongépjárművei már fel vannak készítve az új üzemanyag alkalmazására. Ne feledjük, ehhez például más anyagú tömítéseket vagy akár más finomságú és anyagú üzemanyagszűrőket stb. is kell alkalmazni, vagy akár más motorolajat; utóbbinál mindig a gyártói jóváhagyást vegyük figyelembe!


A HVO 100 hidrogénezett növényi olaj, amely megfelel az EN 15940 európai minőségi szabványnak, amely a paraffinos gázolajra vonatkozik. Magasabb a cetánszáma, mint a hagyományos dízelolajé, és alacsonyabb a kén- és aromatikusanyag-tartalma, ami szintén előny. A tüzelőanyagot növényi olajokból, például pálma- vagy repceolajból és hulladékanyagokból vagy használt étolajból nyerik.

A HVO 100-kínálat Európában folyamatosan növekszik: Belgiumban, Dániában, Finnországban, Észtországban, Lettországban, Litvániában, Hollandiában, Norvégiában és Svédországban már mintegy 1000 kiszolgáló töltőállomás van. Az elkövetkező években a megújuló dízel előállítása a jelenlegi évi 4 millió tonnáról 2030-ra várhatóan 15,5 millió tonnára emelkedik.

Toyota

2023 első negyedévétől kezdve gyártott dízelmotorjaik a megújuló HVO 100 üzemanyaggal is működhetnek – fotó: www.toyota-media.de

Amennyiben a HVO 100-ast normál dízel helyett tankoljuk, nem szükséges különleges intézkedéseket hozni vagy megváltoztatni a vezetési stílust. Technikailag csak a befecskendező rendszer beállítása szükséges az üzemanyag mennyiségének növeléséhez. Ennek oka, hogy a HVO 100 üzemanyag sűrűsége alacsonyabb, mint a hagyományos dízelé.

Az átállás nincs hatással a jármű működőképességére, sőt mindkét üzemanyag vegyesen is használható a mindennapi életben. A befecskendező rendszer beállítása és a HVO 100 használata csak kismértékű növekedést eredményez a motor maximális teljesítményében. Természetesen a gyártók ennek megfelelően állítják be a teljes motorvezérlést és töltik fel a szoftvert, nekünk semmilyen extra feladatunk nem lesz.

Forrás: www.toyota-media.de