Könnyen lehet, hogy az éghajlatváltozás miatt a halloween tök is a múlté lesz. Az amerikai gazdák azt mondják, hogy nincs jövője a termelésnek, írja az euronews.com.
"Nincs utánam senki, aki folytatná" – mondja Alan Mazzotti, coloradói töktermesztő. – "A fiaim nem fognak gazdálkodni."
Ha ilyen zöld lenne az amerikai gazdák földjein az aljnövényzet, nem aggódnának – forrás: pixabay
Ő még kis ideig folytatja a töktermelést, de a vízhiány, az éghajlatváltozás és az egekbe szökő költségek nem teszik lehetővé a rentábilitást. Egyes gazdálkodók idén az előre kalkulált hozamuk legalább 20 százalékát elveszítették.
Az USA délnyugati és nyugati részén jelentős vízhiány és hőség sújtotta idén a mezőgazdaságot. Az öntözésre támaszkodó gazdálkodók energiaköltségei nagy mértékben növekedtek, ezért a jövőben ezt szem előtt tartva kell megtervezniük a vetésforgót, illetve hogy milyen fajokkal éri meg még foglalkozni.
A tök bizonyos mértékig elviseli a forró, száraz időjárást. De az idei nyári hőség, amely világrekordokat döntött meg, és jóval 38 ° C feletti hőmérsékletet hozott az Egyesült Államok területén, már a tökféléknek is sok volt.
Hiába a Sziklás-hegység közelsége, ez a csapadékban nagy segítséget idén nem jelentett – forrás: pixabay
A forró, száraz időjárás nemcsak hogy nagyobb vízhiányt okozott annál, mint ami még az öntözéssel pótolható, de a betakarítást is megnehezítette. Ugyanis a tök ilyenkor már hűvösebb időt igényelne, ellenkező esetben a szállítás során bomlásnak indulhat és tönkremehet, mielőtt még megérkezne a boltokba.
A problémát tovább súlyosbítja, hogy az öntözés – a talajvíz szintje tovább csökken – évről évre többe kerül, egyes gazdálkodók energiaszámlái havi több ezer dollárra rúgnak.
A munkaerőköltségek és a magas infláció szintén szűkítik az árrést, ami egyre komolyabban veszélyezteti a gazdák profitját.
A coloradói Hudson-ben termel Alan Mazzotti, aki tiszta időben a tőle 50 kilométerre fekvő Sziklás-hegységet is látja. A hó ezen a vidéken bőséges volt tavaly télen, de az átlagon felüli havazás sem volt elég ahhoz, hogy újratöltse a tározót, melyre a sütőtök öntözéséhez támaszkodik.
A kényszerű öntözés egyre jobban növeli a termelők költségeit – forrás: pixabay
Idén tavasszal világossá vált számára, hogy a tavalyi vízmennyiségnek csak a feléből gazdálkodhat, ezért feleakkora területen vetett tököt, mint tavaly. Aztán a májusi és júniusi heves esőzések sok vizet hoztak, a földeket pedig sártengerré változtatták, így hiába alakult kedvezően az időjárás, a vetésterületet már nem lehetett növelni.
"Mire elkezdett esni az eső, és végre javult a tározóink töltöttsége, már túl késő volt" – mondta Mazzotti.
A férfi szerint azonban nem csupán a klímaváltozás a gond. Ugyanis a tökbetakarítás nem gépesíthető, elegendő számú ember viszont nem áll rendelkezésre. Ez tehát valójában egy bezárulni látszó ördögi kör...