A szobanövények belopják a természetet az otthonunkba. Nem véletlen, hogy kevés olyan ház vagy lakás van, ahol ne kapna helyet legalább egy szobanövény. Azonban az ősz a szobanövényeket is megviseli, így különösen fontos, hogy ne hagyjuk őket magukra. Az odafigyelésünkkel ugyanis meg tudjuk előzni, vagy időben észre tudjuk venni, ha bajban vannak.
A szobanövények élettel töltik meg az otthonunkat. Fotó: Shutterstock
Ahogyan a mi esetünkben, úgy a szobanövények esetében is változással jár az ősz. Rövidülnek a nappalok, hűvösebbé válik az időjárás, és minden lelassul a nyári pörgés után. És habár a szobanövényeink ránézésre nyáron sem tűnnek túl aktívnak, akkor igazi party arcok az őszi, lelassult életvitelükhöz képest.
Így hát, figyeljünk oda rájuk, és tegyünk meg mindent, hogy átvészeljék az őszt és a telet. Annak ellenére, hogy nem odakint élnek, rájuk is nagy hatással van az időjárás változása. Szánjunk rájuk néhány percet. Cserében nagyon sokáig gyönyörködhetünk bennük.
Erre van szüksége a szobanövényeidnek, ha itt az ősz és közeleg a tél
Ősszel a szobanövények kevesebb fényt kapnak, amely nem elegendő az új hajtások képződéséhez, a levélfejlesztéshez és a virágzáshoz. Így hát relaxáló üzemmódba kerülnek, azonban ekkor is nagy szükségük van a törődésedre, hogy tavasszal újult erővel tudjanak a legszebb pompájukban ragyogni.
1. Vizsgáld át őket
Most, hogy kint jóval kevesebb a munka, és szívesebben töltjük az időnket az otthonunk melegében, bőségesen jut időnk a szobanövényeinkre. Rajtuk keresztül legalább nem kell lemondanunk a kertészkedés adta örömökről.
Így hát szánjunk rá időt, hogy egyesével átnézzük a szobanövényeket. Vizsgáljuk meg a leveleiket, ha sérülés van rajtuk, azokat kezeljük sebkezelővel, vagy távolítsuk el. Ne csak a levelek tetejét, hanem a fonákját is szemléljük meg, hiszen sok kártevő a szemünk elől elrejtve éli káros kis életét, így könnyen lebuktathatjuk őket, ha szemfülesek vagyunk.
Minél hamarabb lépünk, ha bajt észlelünk, annál nagyobb eséllyel tudjuk időben megfékezni a különféle betegségeket és kártevőket, így megnövelve a növény túlélési esélyeit és azt, hogy a többi szobanövényre is át tudjon terjedni a betegség.
2. Mosásra fel
A szobanövények levelein megülő por akadályozza a fotoszintézist, és a növény egészséges fejlődését. Így érdemes időnként megszabadítani őket tőle, ezáltal sokkal jobban tudnak lélegezni és minket is könnyebben védenek meg a portól.
Akár le is törölgethetjük egyesével a leveleiket, vagy langyos vízzel le is zuhanyozhatjuk őket. Azonban ügyeljünk rá, hogy se túl hideg, se túl meleg ne legyen a víz, és zuhanyozás után semmiképp se nyissuk rájuk az ajtót, vagy az ablakot, mert akkor egészen biztosan meg fognak fázni.
3. Ha térre van szükségük, add meg nekik
Vizsgáljuk meg azt is, hogy melyik növény számára túl szűkös már a cserép. Ha alul kijött a szobanövény gyökere, akkor egészen biztosan nagyobb helyre vágyik. Olyan cserepet válasszunk azonban, amelyiken alul lyukak vannak, hogy ott el tudjon távozni a felesleges öntözővíz.
4. Nyugalomra fel!
Ősszel már nincs szüksége a szobanövényeknek a tápoldatozásra, és öntözni is ritkábban kell őket. Ilyenkor már felkészülnek a téli, pihenő időszakukra, így nincs szükségük annyi tápanyagra, mint az intenzívebb időszakokban. Ráadásul a hideg levegő miatt jóval kevesebb nedvességet párologtatnak el, ami miatt szintén nincs szükségük a gyakori öntözésre. Azonban kiszáradni ne hagyjuk őket. Hetente egyszer egészen biztosan értékelni fogják az öntözést, és ezeket az alkalmakat használjuk ki arra, hogy átnézzük a szobanövényeinket.
5. Nem mindegy, mikor szellőztetsz
Óvatosan szellőztessünk, mert egyes szobanövények, mint például a fikuszok, nagyon könnyen meg tudnak fázni a huzatban. De általánosságban elmondhatjuk, hogy egyik szobanövény sincs oda a szeles időért, ezért érdemes szélcsendben szellőztetni. Amikor már odakint hideg van, soha ne a kora reggeli órákban szellőztessünk, inkább várjuk meg a déli órákat, mert akkor kisebb az esély rá, hogy a szobanövényeink megfáznának.
Ha kevés a hely, ültessük át a szobanövényt. Fotó: Shutterstock
6. A kaktusz és a medve között télen csak a tüske a különbség
A kaktuszok és a medvék télen nagyon hasonlítanak egymásra, hiszen téli álmot alszanak. Így köszönjünk el egy jó időre a kaktuszoktól, és ne háborgassuk őket. Akkor tesszük velük a legjobbat, ha olyan helyre tesszük őket, ahol 8-10 Celsius-fokos hőmérsékletet tudunk biztosítani számukra. A téli hónapokban ne öntözzük őket, de azért hetente nézzünk rájuk, hogy meggyőződjünk róla, minden rendben van velük. Fontos, hogy fényre ilyenkor is szükségük van.
7. Az éltető fény
Fényigényesebb növényeink számára nem a legjobb az őszi és a téli időszak. Szerencsére ezen könnyen tudunk segíteni. Tegyük át őket erre az időszakra az otthonunk déli fekvésű szobáiba. Itt jóval több fényt fognak kapni, ami ősszel, amikor sokkal kevesebb a természetes napfény, nagyon sokat jelent majd a számukra.
8. A hideg víz nekik sem tesz jót
Ügyeljünk rá, hogy soha ne jéghideg vízzel öntözzük a szobanövényeinket. A víz hőmérséklete legyen szobahőmérsékletű. Az sem árt, ha nem közvetlenül a csapvízzel öntözzük őket, hanem hagyjuk állni azt egy ideig, hogy a különféle fertőtlenítőszerek hatása csökkenjen.
9. A fűtés idején érzékenyebbek
A fűtés és a fényszegény életmód nem tesz jót a növényeknek. ilyenkor sajnos jóval kevésbé védettek a különféle fertőzésekkel és kórokozókkal szemben. A száraz levegő ideális környezetet teremt a takácsatkák, a filc, a levéltetvek és a rovarok elterjedéséhez. Ha meglátjuk ezeket a gonosztevőket, feltétlenül különítsük el a beteg növényt a többiektől és permetezzük le rovarölő szerrel.
Arra is ügyeljünk, hogy melyik növény nem viseli jól a radiátor közelségét, és őket még a fűtési szezon előtt telepítsük át. Mint ahogyan az sem tesz jót, ha a szobanövény levelei hozzáérnek a jéghideg ablakhoz.
10. A talaj is létfontosságú
Fontos, hogy minden növény a neki leginkább megfelelő talajban fejlődhessen. Minden növénynek más a közegigénye, a nem megfelelő közeg használata pedig hiánytünetekhez, gyökérfejlődési zavarokhoz és betegségekhez vezethet.
Használd ki a hosszú őszi és téli estéket arra, hogy cikkeket olvasol a növényekről, így könnyedén megtudhatod, melyiknek milyen talajra van szüksége ahhoz, hogy gyönyörű legyen.