A Bio-Nat Kft. Mikro-Vital termékcsaládjának innovatív és specifikus fejlesztésének eredménye a Mikro-Vital termékcsalád új tagja: az Avanti talajoltó készítmény. A termék kiváló biokontrollhatású, indukált szisztémás rezisztenciát alakít ki, ezáltal a növényi kórokozók gátlása mellett fokozza a növényeink védekezőképességét is.

A Debreceni Egyetemmel közös kísérletben vizsgáltuk a talajoltó készítmény hatásmechanizmusát és hatékonyságát. Az eredményekből megtudhatjuk, hogy a készítmény milyen hatással van a napraforgóállományokra különböző kezelési időpontokban, valamint a veszélyes, talajból fertőző kórokozók gyérítésére.

2024-ben két kísérleti helyszínen végeztük a vizsgálatokat, Bihartordán és Túrkevén. Többféle kezelést alkalmaztunk: vizsgáltuk a csávázószerként történő alkalmazást, ebben az esetben kémiailag csávázott és csávázatlan vetőmagokat használtunk. Kíváncsiak voltunk, hogy szántóföldi körülmények között van-e negatív hatása a kémiai csávázószernek a baktériumkészítményre. Vizsgáltuk a készítményt csávázatlan vetőmagok esetében is, úgy, hogy a készítmény nem a vetőmag felületére került, hanem a vetőágyba, talajinjektálás útján. Továbbá vizsgáltuk a készítményben lévő baktériumok endospórás mivolta miatt az állománykezelés lehetőségét a 4–6 leveles fenológiai állapotban, illetve virágzáskor. Túrkevén kiegészült a kísérlet olyan napraforgóterülettel, ahol csak csávázatlan vetőmagot használtak, és a korábban említett talajinjektálás mellett a növények megkapták pluszban a készítményt 4–6 leveles korban.
A csapadék adatokat áprilistól szeptemberig gyűjtöttük. Túrkevén július–augusztusban 12 mm eső esett, Bihartordán pedig semennyi. Ez a szélsőséges időjárás felerősítette a melegkedvelő kórokozók nyomását.

Az Avanti csökkentette nem csak a Macrophomina phaseolina (bal oldali kép) által fertőzött napraforgó növények számát valamennyi kijuttatási módban, hanem az Alternariaster helianthi (jobb oldali kép) fertőzést is.

M. phaseolina gombával fertőzött szár

A. helianthi gombával fertőzött szár

M. phaseolina gombával fertőzött szár
– Fotó: Mikro-Vital
A. helianthi gombával fertőzött szár
– Fotó: Mikro-Vital
a

Napraforgóeredmények értékelése

A két terület kórokozónyomása eltérő volt. Bihartordán a Macrophomina sp. mellett számos növényt érintett az Alternaria sp-fertőzés. Hazánkban két Alternaria faj fertőzi a napraforgót, e kettő közül jelen esetben az Alternariaster helianthi jelent meg. Túrkevén a Macrophomina phaseolina dominálta a területet.

Túrkevén a Macrophomina sp. fertőzöttség csávázatlan vetőmagok esetében 90%-os volt. Az Avantival történő kezelések-,csávázás, talajoltás- jelentősen csökkentették a fertőzés mértékét, érdekes módon a virágzáskori permetezés is csökkentette azt. A kémiai csávázószószerekkel szemben is kimagasló volt a hatása az Avantinak.

A napraforgó esetében vizsgálták a tányérátmérőket, az ezerkaszattömeget és az össz-kaszattömeget is. Valamennyi paraméterre jótékony hatással bírt az Avanti használata. Fontos megjegyezni az ezerkaszattömeg értékeket, hiszen a Macrophomina-fertőzés hatására az csökken, emiatt a kombájn ezeket a nem steril magokat szétszórja a táblán. Ilyen esetekben találkozhatunk nagymértékű árvakelésnyomással akár novemberben is.

Az Avanti valamennyi kijuttatási módban növelte az ezerkaszattömeget ami két ok miatt fontos: csökkenti az árvakelésnyomást a következőévben és a nehezebb magok miatt több termés marad a kombájnban.

Avantival nem kezelt parcellából származó minta

Avantival kezelt parcellából származó minta

Avantival nem kezelt parcellából származó minta
– Fotó: Mikro-Vital
Avantival kezelt parcellából származó minta
– Fotó: Mikro-Vital
a

Bihartorda esetében megállapították, hogy az Avanti meggátolta a Macrophomina és az Alternariaster fertőzését abban az esetben, ha a kémiailag csávázott vetőmagra vitték fel, valamint az állománykezelések (4–6 leveles stádium, virágzás) során. A napraforgó értékmérő paramétereit ebben az esetben is lemérték, és hasonló eredményeket kaptak Túrkevéhez képest. A baktériumkészítmény jótékony hatással bírt a növényekre. Az egy tányérban fejlődött összes kaszat tömegét abban az esetben, ha a kémiailag csávázott vetőmagra vitték fel a készítményt, átlagban 20 grammal növelte a termést, míg az állománykezelés során 30–35 grammal is növelte azt. Ezzel együtt az ezerkaszattömeg is nőtt, így nemcsak az árvakelés nyomását csökkentette a készítmény, hanem a kombájnban maradt kaszatok mennyiségét is.

Az eredményeket értékelve megállapítható, hogy a gombák szaporodására igen nagy hatással vannak a baktériumtörzsek jelenléte, tehát ennek következtében a Bacillus nemzetségbe tartozó baktériumok megfelelően használhatók a növényvédelemben kiegészítő alkalmazásként.

További információ:
mikro-vital.hu

Mikrovital

a

Ez a cikk a Merre fordul a napraforgó? Agroinform TechMag-ban jelent meg. A TechMag az Agroinform új, interaktív magazinja, amit itt tudsz végiglapozni:

Agroinform TechMag 2025/3

Indexkép: Mikro-Vital