A környezeti szempontú gondolkodásban nyújthat segítséget az ammóniagáz emissziós modell (AGEM), amelynek alkalmazását baromfitelepekre is kifejlesztették, számolt be honlapján a Baromfi Termék Tanács. A 2021 végén-2022 elején lezajlott megalapozó kutatáshoz a Baromfi Termék Tanács is segítséget nyújtott.
Magyarországon az ammónia (NH3) az egyik legjelentősebb légköri szennyező anyag, amely főképp a mezőgazdasági tevékenységből származik. A beavatkozási lehetőségek felismerésének érdekében az AGEM-B segít megérteni a farmszintű ammóniakibocsátás folyamatát, és ösztönzi a környezeti szempontú gondolkodást.
Az alkalmazás pulyka-, pecsenyekacsa-, brojlercsirke-, tojótyúk- és jércenevelő telepek esetében használható. A baromfiágazati webes alkalmazásba Google-azonosítóval lehet belépni, elérhetősége: https://agem-b.helion.hu.
Az eszköz segítségével
- javítható az állatok nitrogén-retenciója,
- csökkenthető a telepi szintű ammóniaemisszió,
- a modell segít a fenntartható termelési folyamatok és beavatkozások tervezésében, végrehajtásában,
- és mivel a számítások több változatban is lefuttathatók, vizsgálhatóvá válik a különböző ammónia emisszió csökkentési lehetőségek alkalmazásának hatása.
Miért gond az ammóniakibocsátás?
Egyrészt mert a levegőbe távozó ammónia azt jelenti, hogy nitrogént veszítünk a mezőgazdasági rendszerből. Másrészt a légkörbe jutott ammónia nagy távolságokra eljuthat, de előbb vagy utóbb, száraz vagy nedves ülepedés útján visszakerül a talajba és a felszíni vizekbe. Természetes ökoszisztémákban a nitrogén túltrágyázást okoz, hozzájárul a biológiai sokféleség csökkenéséhez, a környezet általános savasodásához és az erdőpusztuláshoz. A levegőben a szálló por 2,5 mikrométernél kisebb részecskéihez kapcsolódó ammónia komoly egészségkárosító hatású.
Mi befolyásolja az ammóniakibocsátást a baromfitartás során?
A baromfitartásból származó ammóniakibocsátás mértékét alapvetően meghatározza a takarmányozási stratégia; a tartástechnológia; a trágyatárolási technikák és a trágyakijuttatási technikák. Az ammóniakibocsátás csökkentése érdekében tehát itt lehet beavatkozni. Ebben a folyamatban segít a most kifejlesztett program, az AGEM-B.
A kibocsátáscsökkentés jelentősége előre láthatólag hamarosan még fontosabb szempont lesz az állattartásban, az Európai Bizottság ugyanis egy új jogszabálytervezetben a nagyüzemekre meghatározott környezeti kibocsátási szabályok kiterjesztését javasolja a közepes gazdaságokra is.
Indexkép: Pixabay