Mindezek konklúziója: a mezőgazdaság digitalizációja fejlődik, de az adatintegráció és a stratégiai nyomon követés hiányosságai akadályozhatják a versenyképességet.

A digitális fejlődés elősegítheti a termelékenységet és a fenntarthatóságot, a kormány pedig a Digitális Agrár Stratégiával (DAS) támogatta ezt a folyamatot. Az ÁSZ ellenőrzése értékelte a hazai agrárdigitalizáció stratégiai kereteit, a megvalósított fejlesztéseket és azok hatását a versenyképességre. A digitális átállás uniós támogatásból zajlott, tíz szervezet fejlesztéseit vizsgálták, amelyek precíziós eszközöket és technológiákat alkalmaztak.

Az ellenőrzés eredményeit taglaló jelentésből kiderül: a modern gazdálkodás alapja a megfelelő hálózati infrastruktúra, azonban míg a mobilinternet-lefedettség országosan kiemelkedő, a vidéki területeken még mindig elmarad az EU-s átlagtól. Az agrárdigitalizáció sikere ellenére az ellenőrzés hiányosságokat tárt fel: az adatbázisok nem működtek összehangoltan, az adatvisszacsatolás részleges volt, és nem alakítottak ki megfelelő mérőrendszert sem a stratégiai célok nyomon követésére.

A támogatásoknak köszönhetően számos gazdálkodó szerzett be digitális eszközöket és precíziós technológiákat, de ezek kihasználtsága még nem teljeskörű. Az új eszközöket gyakran nem integrálták hatékonyan a döntéshozatalba, és a digitalizációs fejlettség szintje jelentősen eltér a nagyobb és kisebb gazdaságok között. Bár a versenyképesség növeléséhez a digitalizáció fontos tényező, a mezőgazdaság GDP-hez való hozzájárulása és termelékenységi mutatói az ellenőrzött időszakban nem javultak számottevően.

Az ellenőrzés céljairól, metódusáról és a részletes megállapításokról az Állami Számvevőszék Teljesítményellenőrzési Igazgatóság ellenőrzésvezetője, Szappanos Júlia a PREGA X első napján tartott előadásában beszélt először és interjút is adott portálunknak, melyet később közlünk.

Forrás: Állami Számvevőszék

Indexkép: Pixabay