A magyar halkereskedelem évente 15 ezer tonnás legális forgalmat bonyolít, ám a háttérben egy sötétebb, alig ismert világ is működik. Lévai Ferenc, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatója a boon.hu-nak számolt be arról, hogy létezik egy olyan illegális tevékenység, amelyben a legnagyobb értékű halakat – főként kapitális pontyokat – csempészik át egyik tóból a másikba, sőt, sokszor külföldre is.


A halcsempészet szervezett hálózatai

Magyarországon, az „egymillió horgász országában” a legális halkereskedelem három fő csatornára oszlik: 5-6 ezer tonna hal kerül horgászott vizekbe, 4-5 ezer tonnát exportálnak, míg újabb 5-6 ezer tonna a hazai fogyasztók asztalára jut, különösen az ünnepi időszakban.

Az óriáspontyok azonban különleges státuszt élveznek a horgászok körében, hiszen egy 15-20 kilós hal fotója hatalmas presztízsértékkel bír. Ezt az igényt legálisan a tisztán működő horgásztavak és természetes vizek igyekeznek kiszolgálni, de akadnak, akik törvénytelen útra lépnek: célzottan fogják ki a rekordméretű példányokat, hogy azokat illegálisan továbbértékesítsék.

Milliós értékű zsákmányok a feketepiacon

Az ilyen kapitális pontyok ára akár több százezer forintra is rúghat a hazai feketepiacon, külföldön pedig az árak szinte korlátlanul emelkedhetnek. Nem ritka, hogy megjelölt halakat pár hét elteltével már másik tóból fognak ki, amiből jogi perek is születtek.


A magyar vizek – különösen a Balaton és a Tisza – rendszeresen adnak otthont európai szinten is kiemelkedő méretű pontyoknak, így érthető módon célpontjai a profi felszereléssel dolgozó éjjeli tolvajoknak. Az elkövetők gyakran fejlett technológiát alkalmaznak, hogy kijátsszák az Állami Halőr Szolgálat éberségét.

Indexkép: illusztráció/sporthorgasz.eu