Van a kertedben rózsa? A legtöbben el sem tudjuk képzelni a kertet rózsa nélkül. Nem véletlenül kapta a rózsa a virágok királynője nevet. Csodás kinézete és varázslatos illata miatt valószínűleg soha nem megy ki a divatból.
A rózsa azonban csak akkor kápráztat el minket virágaival, ha igazán jól érzi magát. Ehhez pedig tudnunk kell, mikor mire van szüksége.
Ezt kell tenned most a rózsáddal
A rózsa tavaszi metszését csakis a fagyveszély elmúlta után szabad elvégezni, amikor a növény növekedésnek indult. Ekkor kell lemetszeni az elhalt és sérült ágakat, majd ezután a többi tövet is le kell vágnunk úgy, hogy 4-5 egészségeset hagyjunk meg. Ezeknek az egészséges töveknek olyan vékonyaknak kell lenniük, mint egy ceruza.
Ezután a rózsabokrokat harmad, vagy fél magasságra vágjuk vissza, attól függően, hogy milyen magas növényt szeretnénk. A kifelé néző rügy felett kell levágnunk az ágat, hogy a rügyek felfelé és kifelé tudjanak nőni. A metszés által a rózsabokor közepe nyílt marad, és a levegő és a fény is jobban átjárja.
A rózsa rendszeres metszése elengedhetetlen ahhoz, hogy gyönyörű virágok legyenek rajta. Ha azt szeretnénk, hogy szép rózsáink legyenek és folyamatosan új bimbókat hozzanak, nem szabad túlságosan visszavágnunk, de az sem jó, ha csak nagyon keveset vágunk belőle.
De az sem mindegy, mennyi idős a rózsánk. Az egy éves bokrot nagyjából a feléig vissza kell vágni ahhoz, hogy sok rózsa legyen rajta. A második évben általában 2-3 ággal több van a rózsa tövén, azonban ezeket nem kell levágni, hiszen ettől lesz szép dús a növény. Ekkor is a feléig vágjuk vissza, hogy a következő évben újra szép legyen. A három éves, vagy ennél idősebb rózsabokrok esetében minden elhalt, vagy túlságosan vékony ágat le kell vágni ahhoz, hogy továbbra is szép legyen a rózsabokor.
Ezt tedd, ha még nincs rózsád
A rózsa nagyon fényigényes növény, ezért olyan helyet keressünk számára a kertben ahol legalább 6-8 órán keresztül fürdőzhet a napfényben. Azt is vegyük figyelembe, hogy a rózsa nem kedveli a huzatot, így a kiválasztott hely szélmentes is legyen. A rózsát jóformán egész évben ki lehet ültetni, amikor nincs fagy, a legjobb, ha tavasszal ültetjük ki.
Tavasszal ne feledkezzünk meg a rózsa metszéséről! Fotó: Shutterstock
A rózsa az enyhén savas, tápanyagban gazdag, laza szerkezetű talajt kedveli, amelynek jó vízelvezetése van. Ha nem felel meg mindennek a kertünk talaja, akkor adjunk érett trágyát vagy komposztot a földhöz.
Ha több tövet ültetünk, ügyeljünk rá, hogy kellő távolság legyen közöttük. Az ültetőgödör akkora legyen, hogy a földlabdás rózsa kényelmesen el tudjon férni benne. Ez átlagosan 60x60x60 cm nagyságú gödröt jelent. Az aljára tegyünk érett komposztot vagy trágyát, majd ezt takarjuk be egy vékony földréteggel, hogy ne érintkezzen a növény gyökere közvetlenül a trágyával. Vegyük ki a cserépből a rózsát, majd olyan mélyre ültessük el, hogy a földjének felszíne a talaj felszínével egy síkba kerüljön. Ezután öntözzük meg jó alaposan.
A rózsa nem hagyja, hogy unatkozz
A rózsák egész évben igénylik a törődést, úgyhogy nem fogunk unatkozni, ha rózsánk van. Már decemberben ad nekünk feladatot, amikor fel kell kupacolni a rózsa töveit, és letakarva megvédeni a széltől és a fagyoktól. Ez azért is fontos, mert a téli napsütés hatására túl korán megindulhat a nedvkeringés és elfagyhat a növény töve.
Márciusban jön el a rózsa metszésének ideje, és amikor már elmúlnak a fagyok, meg lehet tisztítani a töveket a felkupacolt földtől. Ez az időszak a legalkalmasabb az új tövek elültetésére is. Ha tavasszal csak keveset metszünk a növényből, akkor hamarabb fog virágozni. Mivel tavasszal növekedési szakasza van a növénynek, több tápanyagra van szüksége, ezért 3-4 hetente kell tápoldatozni.
Májusban a talaj felszínét meg kell lazítani, és ekkor már el kell kezdenünk rendszeresen öntözni a rózsát. A nyár folyamán ügyeljünk a folyamatos öntözésre és gyomlálásra. A szemünket mindig tartsuk a rózsán, hogy ha bármilyen kártevő, vagy betegség megtámadná, gyorsan közbe tudjunk lépni. Mivel ez az időszak ebből a szempontból a legveszélyesebb, ekkor jön el a permetezés ideje. Ha a rózsán betegség jeleit véljük felfedezni, metsszük le a fertőzött részt, és szerezzük be a megfelelő permetszert, amellyel megvédhetjük a további betegségektől és kártevőktől.
Szeptemberben érdemes 70 g kálimagnéziumot szórni a talajra, amely nagyon jó tápanyag a rózsa számára. Novemberben jön el az őszi metszés ideje, ezután pedig meg kell védeni a rózsát a fagytól, így fedjük be földdel a rügyeket.
A titokzatos rózsa
Te is ismered a mondást, miszerint nincsen rózsa tövis nélkül? Az igazság az, hogy a rózsának nem tövise, hanem tüskéje van. De ugye hogy sokkal jobban hangzik így a mondás?
A rózsának közel 200 faja van, melyek nagy többsége lombhullató, bár Délkelet-Ázsiában találkozhatunk örökzöld rózsákkal is.
A rózsaszirmokból már az ókorban is nyertek ki olajat, melynek óriási értéke volt. Az ókori egyiptomiak szent növényként tisztelték, és Ízisz istennőnek ajánlották fel. Az egyiptomi királynő, Kleopátra szobáinak padlóját előszeretettel hintették be rózsaszirmokkal, hogy illatos szőnyegen járhasson. Sőt, Néró egy téli lakomára egy tonna aranyért hozatott Egyiptomból rózsákat.
A rózsa illatától javul a memóriánk, és csökken a stressz szintünk. A világ legidősebb rózsáját körülbelül 1000 évesre becsülik, és a német Hildesheim katedrális falán éli életét, rózsás hangulatban. Azért, hogy csak mi élvezhessük az illatát, a levéltetvek ne, ültessünk levendulát vagy zsályát a szomszédságába. De ha fokhagymát dugunk a földjébe, sokkal erősebb lesz a rózsa illata.
A rózsáknak színenként eltérő a jelentése. A vörös rózsa a szerelmet, a fehér rózsa az ártatlanságot és a hűséget jelenti, de emellett a búcsúzás szimbóluma is. A rózsaszín rózsával kifejezhetjük hálánkat vagy köszönetünket, a barackszínű rózsa szerénységet jelent, a sárga rózsa barátságot, de beteljesületlen szerelmet is jelképez, míg a lila varázslatot, bűbájt jelent.
Gyönyörű rózsákban gazdag kertet kívánunk!