A tavaszi és az őszi munkák előtt évi két alkalommal ingyenes gépállapotfelmérést és hozzá kapcsolódó alkatrész akciót hirdetünk – mondta Szilágyi Csaba, a Vaderstad Kft. szerviztechnikusa.

A területi szervizes kollégák ingyenesen kimennek a helyszínre, ellenőrzik, átvizsgálják a gépeket, valamint javaslatokat tesznek a szükséges alkatrészek cseréjére egy árajánlat keretében. Átnézik a gazdákkal, a gépkezelőkkel a gépeket, hogy a lehetséges problémákat alaposan megvizsgálják.

Az állapotfelmérés egy vetőgépnél a monitor ellenőrzésével kezdődik. Ilyenkor többek között ellenőrzik a szoftverfrissítést, a kijelzőt, és hogy minden funkció jól működik-e.

Öreg gépek „betegsége" szokott lenni, hogy a kijelző becsíkozódik. Ilyenkor azt javasoljuk, hogy még a szezon előtt küldjék fel a raktárba kijelzőcserére vagy javításra – mondta a szakember.

Az ellenőrzés során megnézik:

  • a pivotot – ez az első függesztése a vetőgépnek. Ezen belül ellenőrzik a függőleges csapot a perselyezéssel, valamint a vízszintes csapot,
  • az elmunkálóeszközt – megvizsgálják például a tárcsák és a csapágyazás állapotát, megjelölik, hogy mit kell cserélni,
  • a kopóelemeket,
  • a nyomjelzőt,
  • a vetőtárcsát és a csoroszlyát – valamint az egymáshoz való viszonyukat,
  • a hajtásrendszert – felhívják a figyelmet a hajtómű és a láncfeszítő leggyakoribb problémáira, és tippeket adnak, hogyan óvható meg ezek működése,
  • a fenéknyelveket – mert jelentősen befolyásolhatják a vetésmennyiséget,
  • a gumiabroncsok állapotát és a guminyomást,
  • a sártisztítókat.

A vetőtárcsának mindig mélyebben kell dolgoznia, mint a vetőcsoroszlyának. Sokan nem figyelnek erre, csak akkor szembesülnek a problémával, amikor a vetőcsoroszlya már mélyebben dolgozik, mint a vetőtárcsa, és nyirkosabb időben, szármaradványos területen beragadnak a vetőtárcsák. Ilyenkor azt szoktam javasolni, hogy meg kell állni, meg kell nézni, milyen mélységben dolgozik a vetőtárcsa és a vetőcsoroszlya. Ennek állítási lehetősége van: másik furatba tesszük a csoroszlyát, ami így feljebb kerül a tárcsához képest, és így megmarad a vetésminőség, valamint gondtalanul lehet dolgozni a géppel – részletezte Szilágyi Csaba.

Tipikus hiba szokott lenni, ami már a gép szemrevételezésekor feltűnik, hogy a gép követőboronájának tartókonzolja elhajlott. Célszerű visszaegyengetni, vagy lehetőség szerint újra cserélni – tette hozzá.

Javasoljuk, hogy bizonyos alkatrészekből legyen a gazdánál: például a tárcsákhoz pár új csapágyház, egy-két csoroszlya, valamint összekötő pálca. Ha a gép a mi útmutatásunk alapján ki van javítva, akkor teljesen gondmentesen lehet vele dolgozni a szezonban – mondta.

További információ:

Vaderstad Kft.

Cím: 2475 Kápolnásnyék, Összekötő út 1.
E-mail: infohu@vaderstad.com

Honlap:
www.vaderstad.com/hu

www.vaderstad.com/hu/kapcsolat/

Vaderstad Kft.