Habár a hangyák alapvetően nem károsak ránk nézve, mégsem jó, ha ellepik a házunkat vagy a kertünket. Nem csak a látvány és a kellemetlenség miatt.
Ezt fontos tudnod, ha ellepték a hangyák az otthonod
A hangyák apró mérete ne tévesszen meg bennünket. Sajnos így is képesek veszélyt jelenteni számunkra. Mivel a hangyák gyakran másznak fertőzött területeken, például szemétben, rothadó élelmiszeren, állati ürüléken, a lakásunkban könnyen szennyezhetik baktériumokkal az élelmiszereket és a konyhai felületeket, amely különösen veszélyes lehet a gyermekekre és az idősekre nézve.
Ezen kívül allergiás reakciót válthat ki a hangyák csípése. A hangyák általában nyugodtan élik mellettünk az életüket, azonban néha előfordulhat, hogy valamiért megcsípnek bennünket.
1. A kis fáraóhangya vörösesbarna színű. Kedveli a meleg-párás helyeket, ha pedig veszélyben érzi magát, csípni fog. A fáraóhangya csípése kellemetlen, égő, viszkető érzéssel és duzzanattal jár.
2. A lóhangyák nagy méretű, fekete színű hangyák. Nem csípnek, azonban nagy csáprágójukkal képesek belénk akaszkodni. Károkozásuk a faszerkezetek károsításából ered.
3. A maggyűjtő hangyák erdős, szántóföldes területeken fordulnak elő leggyakrabban. Fullánkkal rendelkeznek, csípésük pedig igazán fájdalmas, ráadásul erős mérget juttatnak az áldozatuk szervezetébe
4. A kis fekete hangya igazán apró méretű. Magyarországon ez a leggyakoribb hangyafaj. Elsősorban a szabadban fordul elő, de nem ritka, hogy épületekben is megtalálható. Csípése fájdalmas, utána napokig fennmaradó viszketéssel.
A hangyacsípés tünete mindenkinél más, azonban általában fájdalommal, kipirosodással, duzzanattal és viszketéssel jár. Azonban vannak, akiknél allergiás reakciókat válthat ki a hangyacsípés, melynek tünetei lehetnek a nehézlégzés, nyelv- és arcdagadás, szédülés, fejfájás és rosszullét.
Ha hangyacsípés után bármelyik tünetet tapasztaljuk, azonnal forduljunk orvoshoz, hiszen az allergiás reakció akár végzetes kimenetelű is lehet.
Ha hangyacsípést tapasztalunk, fontos, hogy tisztítsuk meg a helyét, majd borogassuk a csípés környékét hideg vízzel. Használjunk antihisztamin tartalmú készítményeket, hogy kevésbé égessen és viszkessen a csípés.
A hangyák a kertben sem mindig hasznosak
A hangyák hasznosak is tudnak lenni a kertben. Például apró kis takarítói a kertünknek, mivel az elpusztult állatok, elhalt növények gyűjtögetésével foglalkoznak. Ráadásul az üregeik ásása során még a talajt is fellazítják.
Azonban nagyon kellemetlen lehet, ha tele van a gyep hangyákkal, hiszen nem tudunk nyugodtan sétálni benne, esetleg kiteríteni egy pokrócot, és lepihenni rajta, hiszen azonnal meg fognak rohamozni bennünket és esetleg még meg is csíphetnek.
Az otthonunk tisztántartásával sokat tehetünk azért, hogy ne látogassanak meg minket a hangyák. Fotó: Shutterstock
De a veteményesben sem örülünk nekik, hiszen nem csak a földre hullott gyümölcsöket eszik meg, hanem a fán lévő, egészséges példányokat is, és a zöldségeink sincsenek tőlük biztonságban. Ráadásul a fűmagot is tápláláknak tekintik, így ahelyett, hogy az elvetett magból szép pázsit lenne, inkább a hangyák éléstárában fogjuk megtalálni azt.
Amit a hangyákról tudni érdemes
A világon több, mint 12 000 hangya faj él, melyből 74 faj fordul elő Magyarországon. Az, hogy éppen mivel táplálkoznak, fajtól függően változó, így akad, amelyik növényi táplálékot, míg más élő vagy elpusztult rovarokat fogyaszt, de abban általában egyformák, hogy mind nagyon szeretik az édes ízeket.
A hangya a méhek és a darazsak rokonságába tartozó rovar. A kertünkben leginkább a fekete hangyákkal találkozhatunk, amelyek többezer fős kolóniában élnek. A száraz, meleg idő nagyon kedvező a számukra, hiszen a legjobban a kiszáradt talajban érzik jól magukat, így a rendszeres esőzést és öntözést nem kedvelik. Éppen ezért manapság gyakrabban bukkanhatunk a kertben hangyabolyra.
Érdemes hát utánajárni, hogy milyen módszerekkel tudjuk megelőzni a támadásaikat, vagy ha már jelen vannak, hogyan tudunk a legkönnyebben megszabadulni tőlük.
Így védekezz a hangyákkal szemben
Vannak olyan megoldások, amelyekkel meg tudjuk előzni a hangyák támadásait, és van olyan is, amit akkor vethetünk be, ha már betették a lábaikat az otthonunkba.
1. Soha ne hagyjunk elől ételt, és ne hagyjunk mosatlan edényt a mosogatóban. Így a hangyák sem vendégeskednek nálunk, és az otthonunk is sokkal tisztább és rendezettebb lesz.
2. Minden nap vigyük ki a szemetet, ha ételmaradékot dobtunk ki. Ezek a kis lények igen messziről képesek kiszagolni a legkisebb morzsa illatát is.
3. A hangyák odavannak az állateledelért. Így ha kedvencünk nem ette meg maradéktalanul a tápját, tegyük vissza a tárolódobozba, különben a hangyák egészen biztosan el fogják lepni azt.
4. Ellenben a fahéjat olyannyira nem kedvelik, hogy ha beszórjuk vele az útvonalukat, messzire fogják azt kerülni. Hasonlóan viszonyulnak a liszthez és a sóhoz is. A kávézacc sem tartozik a kedvenc eledeleik közé. Ezek azért is praktikusak, mert nem mérgezők, így nem pusztítják el, csupán távol tartják a hangyákat.
5. Ha szódabikarbónát keverünk össze porcukorral, attól a hangyák fel fognak fúvódni, és elpusztulnak. Hasonló hatást érhetünk el a porcukorral kevert sütőpor segítségével.
6. A hangyák feromon-nyomot hagynak maguk után, amit más hangyák követnek. Viszont az ecettel el tudjuk takarítani a nyomokat, és mivel a hangyák nem szeretik az ecet illatát, nem fognak többé arra vándorolni. De a citrom is hasznos. Citromlével át kell mosni a hangyák által látogatott területet, de a felmosóvízbe is tehetjük, hogy távol tudjuk tartani a hangyákat.
7. 3 rész cukrot 1 rész bóraxszal keverjünk össze úgy, hogy apránként adagoljunk hozzá vizet addig, amíg krémes állagú lesz. Tegyük egy műanyag dobozba és rakjuk ki a hangyák útjába.
9. A fekete bors, a cayenne, a babérlevél és a fahéj a leghatékonyabbak hangyák ellen. Tegyünk belőlük az útvonalukra, az ajtók és ablakok réseibe, és nem fognak többé visszatérni. De a hangyák nem kedvelik a kakukkfű, a citromfű, és a menta aromáját sem.
Így tartsd távol a hangyákat a kertedtől
A hangyák általában nem okoznak kárt a kerti növényeinkben, mégsem kedveljük őket. Áthurcolják a levéltetveket egyik növényünkről a másikra, feltúrják a pázsitunkat is, és ha hangyabolya lépünk, alaposan megcsipkedhetnek minket.
1. A különféle, hangya elleni irtószerek hatásosak tudnak lenni. Fújjuk le közvetlenül a hangyafészket, és bár első látásra úgy fog tűnni, hogy teljesen hatástalan velük szemben a permet, idővel el fognak pusztulni tőle. Azonban a szer hatása csak azokra az egyedekre hat, amelyek le lettek vele permetezve, így érdemes többször is visszatérni és újból befújni a fészket. Ha sikerült kiirtani a hangyákat a bolyból, gereblyézzük el azt, hogy ne kapjanak kedvet egy következő hangyakolónia tagjai a beköltözéshez.
2. Senkit nem szeretnénk arra biztatni, hogy végezzen a hangyákkal. Van egy jóval humánusabb megoldás is arra, hogy a hangyafészek ne a mi kertünkben legyen. Egyszerűen csak át kell költöztetni. Ehhez nem kell más, mint hogy nedves földet tegyünk egy cserépbe, majd azt fejjel lefelé rátegyük a hangyabolyra. Ezután már csak a hangyákkal teli cserepet kell elköltöztetnünk valamilyen lakatlan helyre.
3. Ültessünk kakukkfüvet, levendulát és zsályát a kertbe. Ezek a növények messzire űzik a hangyákat.
4. Készítsünk permetet az általuk nem kedvelt növények illóolajából és permetezzük be a bolyt, és az útvonalaikat.
7. Gyümölcsfáinkat a szárukra tett ragasztószalag tudja megvédeni a felmászó hangyáktól.
A hangyák tehát hasznosak is lehetnek a kertben, de érdemes minél távolabb tartani őket az otthonunktól.