A dráguló piaci árak hogyan befolyásolják a takarmánykiegészítők keresletét? E heti körkérdésünkben erről kérdeztük meg a szakembereket. Akik ezúttal válaszoltak: Alltech, Impadivus Trade Zrt., NeoCons Plus Kft., Noack Magyarország Kft.

Alltech

A dráguló alapanyagárak két irányban befolyásolhatják a takarmánykiegészítők használatát. Az első lehetőség a termelők részére, hogy olyan új technológiákkal ismerkednek meg, amlyek csökkenthetik  egyes drágább alapanyagok felhasználásából adódó alapanyagköltségeket. Ezzel a lépéssel mérsékelhető az állatitermék-előállítás költsége, miközben a termelés színvonala azonos szinten marad vagy javul, ráadásul a kiváltható termékekből nem kell plusz készletet tartani.

tehén

A kiegészítőhasználat a költségkímélés szempontjából jogos felvetés – fotó: Shutterstock

Másik okszerű alapanyag-felhasználási mód, mikor egyes kedvezőtlen hatások létrejöttét sikerül hatékonyan megelőzni egy jól kiválasztott adalékanyaggal és az ezzel megelőzött termelésromlás mértéke mérhetően meghaladja az adalékanyagra fordított befektetést.

Harmadik jó példa az okszerű alapanyag-használatra, amikor az adalékhoz kapcsolható termelésjavulásból vagy növekedésből kalkulálható a profitnövekedés a bevétel és a kiadások összevetésekor.

A három lehetőség közül a két utóbbi látszólag extra kiadással jár, viszont mindhárom esetben az adalékok a jövedelemnövelés hatékony eszközei és kihagyásuk az eredményességet rontja. Ez a helyzet a piaci viszonyoktól független javító hatást gyakrorol az elért eredményre. Normál piaci környezetben növeli a profitot, negatív üzleti környezetben viszont azonos mértékkel csökkenti a veszteség mértékét.

A kiegészítő használat a költségkímélés szempontjából tehát jogos felvetés, de a ráfordítás arányos  plusz pozitív hatás a piaci környezettől független javító hatású tényező.

Dr. Deák Konrád értékesítési igazgatóhelyettes – IMPAVIDUS Trade Zrt.

A takarmánykiegészítőket mindenki afféle szükséges rossznak vagy pluszköltségnek titulálja, pedig szerepük ennél jóval kiforrottabb. Sok esetben eseti problémák gyógyszermentes kezelésére, tápanyag-kiegészítésre vagy – ami jelenleg is aktuális – toxinkötésre használják.

toxinkötő

Ez a vonal vitathatatlanul működik, ezt mára már senki sem vonja kétségbe, pedig pár éve még komoly harcok folytak ez ügyben (kegyszereknek, vegyszereknek stb. skatulyázták be).

Tény, ha a költségcsökkentés kerül szóba, első körben mindenki a kiegészítőket veszi előre, pedig kitételük legtöbb esetben fajlagosan és hosszú távon sokkal több kárt tesz, mint hirtelen jött anyagi megtakarítást, gondolva itt a szaporodásbiológia és az állategészségügyi státusz eltolódására, amely visszafordítása rendkívül nehéz és időigényes folyamat.

Sokan nem is tudják, de léteznek olyan kiegészítők is, amelyek a napi takarmányozás költségcsökkentésére is alkalmasak, a termelési mutatók emelése mellett.

Az IMPAVIDUSNÁL mi úgy látjuk, hogy a jelen piaci körülmények között nagyon fontos megtalálni a gazdák számára azokat a megoldásokat, amelyek képesek javítani a költségeken, a telepi mutatók csökkenésének elkerülése mellett. Egyik ilyen fő vonal a fehérje és energiahordozók kérdésköre, amely árai akár 50%-ot is emelkedtek a tavalyi, már akkor sem alacsony árakhoz képest.

Az IMPAVIDUS által forgalmazott Amiviv SE nevű takarmánykiegészítő képes 400 gramm szóját és 200 gramm védett zsírt vagy ezzel egyenértékű fehérje- és energiahordozót kiváltani a fent említett alapanyagok árának töredékéért, amely koncepció azonban kizárólag a kérődzők takarmányozásában működik.

Az Amiviv közel 10 éve számos hazai telepen kis- és nagyüzemi körülmények között is megállja a helyét.

A költség oldalát tekintve egy átlagos telepen 120-150 forint megtakarítást eredményez tehenenként naponta, amely, ahogyan fent is említettük, nem jár a termelés visszaesésével, sőt a legtöbb helyen tejemelkedést tapasztalunk, köszönhetően a bendő áthangolásának. A termék tejelő, hús- és hízómarhák esetében is alkalmazható.

amiviv

Bódi Zsolt ügyvezető – NeoCons Plus Kft.

Az állattenyésztés mint gazdálkodási forma alapvetően nyereségorientáltan működik, de időnként vannak olyan piaci szituációk, amelyek ezt nem vagy csak támogatások révén teszik lehetővé.

Napjainkban s minden olyan időszakban, amikor a felvásárlási árak nem követik a gazdálkodási költségek és elsősorban a takarmányozási költségek növekedését, a szakzsargonban „csodaszerként" emlegetett kiegészítő takarmányok kereslete átalakul. A gazdálkodók „kísérletező" kedve alábbhagy, s előtérbe kerül az ún. "telepre szabott" megoldásokat kínáló kiegészítő takarmányokat gyártók termékei iránti kereslet. Ez érthető is, hiszen a telepi adottságok (tartási, takarmányozási technológia, genetika, személyzet, menedzsment stb.) meghatározzák azokat a problémákat, amelyek megoldására adott ár-érték arányban hajlandóak befektetni a gazdálkodók.

Az extrahált szójadara, az extrahált napraforgódara, a növényizsír-készítmények (pl. a kalciumszappan, a hidrogénezett növényi zsírok), a kukorica, az MCP, az aminosavak, a vitaminok – és még sorolhatnánk – árai soha nem látott magasságokban vannak, miközben a felvásárlói árak inkább csökkennek.

NEOCONS keverőüzem Kiskunmajsán – kiegészítő takarmányok gyártása

Mit tehet ilyen helyzetben a gazdálkodó? A telep főkapcsolóját nem lehet kikapcsolni, s majd ha javulnak a piaci viszonyok, akkor visszakapcsoljuk, így nem marad más, mint

az átgondolt és alternatív megoldásokat kínáló alapanyagokkal és kiegészítő takarmányokkal (pl. enzimek, pro- és fitobiotikumok) felépített takarmányozási rendszer alkalmazása.

A gazdálkodók elsődleges célja, hogy jószágaik termelési színvonala genetikai képességeik szerint alakuljon és egészségesek legyenek.

A jelenlegi piaci árak és a környezeti tényezők mellett a termelési színvonal gazdaságos fenntartásának kihívásai közé a fehérje- és energiahordozók megválasztása tartozik, míg az egészség fenntartásának egyik kihívása a takarmányok mikotoxin-szennyezettsége.

A NEOCONS Plus Kft. egyedi igényekre szabott megoldásokat tud kínálni partnerei számára. Egyik meghatározó termékünk a T5X toxinkötő termékcsalád, amely minden helyzetben megállja a helyét!

Takács Tamás értékesítési vezető – NOACK Magyarország Kft.

A Noack Group&Company 40 éve van a piacon, és magam is 34 éve dolgozom a szakmában, de ilyen mértékű áremelkedést még nem tapasztaltunk.

A pandémiát sikerült jól átvészelnünk, sőt történetünk két legjobb évét zártuk. Szerencsére sok takarmánykiegészítő termékünk a jövőbe mutat. Lenmagalapú kiegészítő termékünk magasan feldolgozott, ami jótékony hatással van környezetünkre, állatainkra és az emberre is. (Az állatok tejéből, húsából funkcionális élelmiszer állítható elő, garantáltan 1 kg termék etetésével 17%-kal
csökkenthető a metántermelés.)

Termékeink magas emészthetősége és beépülése miatt kicsi százalékban kerülnek ki a tápokból. A termelők nyitottabbak az új dolgokra, mert szeretnének költséget csökkenteni.

Új tulajdonosunkkal, a Barentzcel a portfóliónk nagyban kibővült, és így még biztosabb háttérrel állunk rendelkezésére a magyar termelőknek, takarmánygyártóknak, élelmiszert gyártó cégeknek.

A verseny nagyobb lesz, és csak a legjobbaknak lesz esélye ezt a krízist túlélni.

A kiegészítő termékek árát nagyban befolyásolják az euró, dollár tőzsdeárfolyamok. A múlt héten zajlott Anuga nemzetközi élelmiszer-kiállítás, ahol személyesen is részt vettem, megmutatta az alábbiak jelentőségét:

- környezetvédelem, környezettudatosság,
- az előállított élelmiszerek eltolódnak a növényi alapú élelmiszerek felé,
- a tej, hús, tojás előállításában a jövőben a minél kisebb ökológiai lábnyommal előállított termékeket tudó farmerek tudnak megmaradni.

2022 nyaráig biztos hozzá kell szokni a napi árakhoz, és hogy van-e egyáltalán fizikailag elérhető termék.