Az elszaporodott ragadozó háttérbe szorítja a dámszarvas állományt. Az elmúlt tíz év során lecsökkentek a dámvadak terítékadatai, ezzel párhuzamosan nőtt a kilőtt aranysakálok száma Somogy vármegyében.

A csökkenésnek több oka is van Sugár László vadbiológus, a MATE Kaposvári Campus professzor emertiusa szerint -– írja az infostart.hu a sonline.hu cikke alapján.

sakál

Nőtt a kilőtt aranysakálok száma Somogy vármegyében – fotó: pixabay.com

A szakember elmondta: olyan elhullott teheneket vizsgáltak, melyek bakteriális fertőzés miatt vetéltek el a vemhesség félidejében. Véleménye szerint a helyzet kialakulásában közrejátszottak a mikotoxinok, – amelyek köztudottan hatással vannak a szaporodás sikerességére – de fontos tényező az aranysakál térnyerése is, mely egyes véleményekkel ellentétében nem őshonos hazánkban – szögezte le a vadbiológus.

Az aranysakálok komoly károkat okoznak a nagyvadállományban, ellési időszakban összeszedik a szarvasborjakat, őzgidákat, ezért nem látni őket június közepén

– mondta. Pontos adat nincs arról, hogy a fenti tényezők milyen mértékben járulnak hozzá az állománycsökkenéshez, de a szakember véleménye szerint a sakál akkor is kulcskérdés, ha gyérítik.

Horváth Mihály, a Sefag Zrt. Lábodi Erdészetének igazgatója elmondta, hét évvel ezelőtt kezdett el intenzíven aranysakálokra vadászni, mivel a vadföldeken általánossá vált, hogy a gím- és dámtehenek a kérdéses időszakban nem vezettek borjakat, és a vaddisznó kondákban is egyre kevesebb volt a malac. Ezzel párhuzamosan a sakálok jelenléte is mindenhol tapasztalható volt, amiről a jellegzetes üvöltésük tanúskodott.

Mint mondta, a 7-8 évvel ezelőtti állapothoz képest javult a helyzet, bár néha az aranysakálok gyérítése szélmalomharcnak tűnik, de kellő odafigyeléssel és fegyveres vadászattal a nagyvadak szempontjából fenntartható szinten lehet tartani az állományukat.

Az igazgató véleménye szerint óvatosabbak lettek a ragadozók a területen, de a mostani adatokból arra is lehet következtetni, hogy egyensúlyi állapot jöhetett létre, elviselhető sakálállománnyal.