Az utóbbi időben a világ több országában új lendületet kapott a fekete katonalégy lárváiból készült őrlemény (BASFLM) takarmányozási hasznosítása, különösen a sertések és a baromfi takarmányozásában, bár ez Ausztráliában a sertések esetében egyelőre nincs engedélyezve, mert veszélyes lehet a betegségek terjesztésében – olvashatjuk az allaboutfeed.net angol hírportálon.
Jól alkalmazható viszont zárt térben nevelt, különböző halfajok, többek között a lazac etetésében. Ez a lehetőség elsősorban annak köszönhető, hogy a fekete katonalégy táplálása élelmiszer-hulladékokra alapozható, és Ausztráliában az első két tenyésztőüzemet már létre is hozták.A takarmány-összetevők és -adalékok vizsgálatára létrehozott ausztrál egyesülés (FIAAA) társszervezetekkel együtt megállapította, hogy a szóban forgó rovar lárvái már különböző pelletált baromfitápokban és haltápokban megtalálhatók, és jelentős mennyiségű szójalisztet, illetve hallisztet váltanak ki.
fotó: allaboutfeed.net
Ugyanakkor több ország állategészségügyi hatósága fokozott óvatosságra hívja fel a figyelmet, mivel minden hús- vagy hússal érintkező termék súlyos állatbetegségek (száj- és körömfájás, afrikai sertéspestis) közvetítője lehet, és a fekete katonalégy részben állati hulladékokkal is táplálkozhat. Ezért a rovarőrlemények takarmányként való hasznosítása előtt igazolni kell, hogy az adott rovarok hústermékekkel nem érintkeztek, és megfelelően fertőtlenítésre kerültek.
Fentiektől függetlenül a kísérletek tovább folytatódnak, és a canberrai székhelyű GOTERRA, Ausztrália legnagyobb rovarfehérje-feldolgozó vállalata a lakásokból hetente 20 tonna élelmiszer-hulladékot gyűjt össze a rovarok takarmány-alapanyagként való tenyészéséhez.