A szingapúri Nanyang Műszaki Egyetem NTU kutatóinak olyan biolebomló műanyag fóliát hoztak létre, amely antibakteriális tulajdonsága révén, színének áttetsző sárgáról mélybarnára változásával jelzi, hogy a belecsomagolt élelmiszer megromlott, és így meghosszabbítja annak eltarthatóságát.

élelmiszer

A vegyületek meggátolják az oxidációt és az ételmérgezést okozó, káros baktériumok szaporodását – fotó: pixabay.com

A szín megváltozását az aminosavak lebomlásakor keletkező nitrogénvegyületek idézik elő. Ennek segítségével súlyos ételmérgezéseket lehet megakadályozni.

Az élelmiszereket a szennyeződésektől is megvédő fólia alapanyagát elsősorban különböző trópusi gyümölcsök magvaiból készült kivonatok képezik, amelyek közül különösen fontosak a katechint, klorogénsavat és egy „Perseorangin" vegyületet tartalmazó avokádómagvak, mivel meggátolják az oxidációt és az ételmérgezést okozó, káros baktériumok, többek között a Staphylococcus aureus (SA) szaporodását.

Az új fólia magas fokú hatékonyságát jelzi, hogy az – egy adott esetben – két nappal a romló élelmiszer szagának megjelenése előtt képes volt figyelmeztetni a fogyasztót a veszélyre, ezzel elejét véve olyan élelmiszer mérgezéseknek, amelyek az aminosavak lebomlása után súlyos tüneteket és akár halált okozhattak volna.

Forrás: ntu.edu.sg