A kapornak a levele és a magja is felhasználható ételeink ízesítésére, gyógyhatása pedig a fokhagymáéval vetekszik.
A kapor megtalálható az európai és az ázsiai konyhákban is. Míg a levelek édesebb ízűek, magjai aromásabbak, enyhén citrusos ízűek, így némiképp hasonlít a köménymaghoz. Gyakran párosítják lazaccal, burgonyával és joghurtalapú szószokkal. Egészségvédő hatása vitathatatlan.
A kapor jótékony hatásai
A friss kapor kalóriatartalma nagyon alacsony, azonban kiváló forrása számos vitaminnak és ásványi anyagnak. Sok C-vitamint tartalmaz, mely erősíti az immunrendszert, segíti a csontképzést és a sebgyógyulást, továbbá jelentős mennyiségű A-vitamin is van benne, amely elengedhetetlen a szem egészségéhez.
Mindemellett erős antioxidáns, amely megvédi a sejteket a károsodástól. A kutatások szerint az antioxidánsokban gazdag élelmiszerek fogyasztása segíthet csökkenteni a krónikus gyulladást, és megelőzni vagy akár kezelni bizonyos egészségügyi problémákat, például a szívbetegséget, az Alzheimer-kórt, a reumás ízületi gyulladást és a rák bizonyos formáit.
Továbbá a kapor jó mangánforrás is, mely ásványi anyag támogatja az agy és az idegrendszer normál működését, valamint a cukor- és a zsíranyagcserét.
A kaporban is megtalálható flavonoidok védik a szív egészségét erős antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságaiknak köszönhetően, továbbá bebizonyosodott az is, hogy a kaporkivonat csökkenti a koleszterinszintet.
A kaporban található apiol nevű vegyület a paraszimpatikus idegrendszerre kifejtett hatása révén értágulatot okoz. Ennek köszönhetően csökkenti a vérnyomást, ezáltal a szívre háruló terhelést, javítja a szívizom vérellátását. A kapornak vércukorszint-csökkentő hatása is van.
A kapor a daganatos elváltozásoktól is megvédhet: segíthet megelőzni és kezelni a tüdő-, az emlő- és a vastagbélrákot.
A kapor kiváló forrása számos vitaminnak és ásványi anyagnak – fotó: Shutterstock
A fűszernövényben található illóolajok antibakteriális hatással is rendelkeznek, melyek különösen hatékonyak fogínygyulladás esetén, nyákoldásra, illetve köhögés csillapítására. De a nyelven megtelepedő baktériumok és a kellemetlen lehelet megszüntetése miatt is érdemes kapormagot rágcsálni.
Mivel a kapor kalciumot, magnéziumot és foszfort is tartalmaz, jelentős szerepe van a csontok egészsége szempontjából is. Emellett görcsoldó hatása is ismert.
Lehetséges mellékhatások
A kapor ritkán allergiás reakciókat válthat ki, hányást, hasmenést, szájviszketést, illetve nyelv- és toroködémát okozhat. Továbbá ajánlott kerülni a kaporkivonatot tartalmazó étrend-kiegészítők szedését terhesség és szoptatás alatt, mivel korlátozottak a biztonságosságukkal kapcsolatos kutatások.
Forrás: divany.hu
Indexkép: Shutterstock