Ezt Somogyi Gyula, a Nagykanizsa és Környéke Méhész Egyesület elnöke mondta az InfoRádiónak.
Emlékezetes: az Agrárminisztérium 2,8 milliárd forintos forráskerettel hirdette meg a méhészek munkáját segítő idei támogatási konstrukcióit. A támogatások új eszközök beszerzéséhez, a méhbetegségek és kártevők elleni védekezéshez és a mézmarketinghez jelenthetnének segítséget. A most meghirdetett méztámogatásokkal kapcsolatban azonban Somogyi Gyula jelezte: mivel sajnos, egyre kevesebb pénzük van a méhészeknek, ezeket a támogatásokat várhatóan sokan nem tudják majd igénybe venni.
A szakember szerint gondot jelent, hogy azon eszközöknek az ára, melyekre támogatást adnak, általában rövid időn belül duplájára nő. Példaként említette a méz tárolására alkalmas hordók árát, melyek 5-6 ezer forintba kerültek darabonként a pályázat kiírásakor, a kifizetések után viszont rögtön 13-16 ezer forintot kértek értük a kereskedők.
"Ezért a méhészeknek a mostani támogatások helyett inkább arra lenne szükségük, hogy a mézüket jó áron el tudják adni" – mondta el a méhészegyesület elnöke, aki hozzátette: idén nagyon kevés méz termett Magyarországon, és jelenleg nagyon kilátástalan a méhészek helyzete. Összességében a mostani is csak egy, a közepesnél is gyengébb akácos év lett, de ugyanez mondható el a repcéről is. Ha pedig ilyen marad az időjárás, akkor hársméz se lesz, vélekedett a méhész.
Somogyi Gyula szerint Európa-szerte rossz helyzetben vannak a méhészek és amíg az Európai Unió nem lép fel komolyan a mézhamisítások ügyében, addig ez nem fog változni.
Ez ügyben egyébként magyar részről annyit sikerült elérni, hogy az Európai Bizottság benyújtotta azon javaslatát, amely a mézkeverékek szigorúbb jelölését írná elő.