Az Agrárközgazdasági Intézet jelentése megállapítja, hogy Magyarországon a vágóhidak élősúlyban 2021. januártól szeptemberig 32 százalékkal több juhot vágtak le, mint az előző év hasonló időszakában. A KSH adatai szerint ugyanezen intervallumban az élőbárány exportjának mennyisége 6 százalékkal (8 ezer tonnára) csökkent, míg értéke 17,5 százalékkal (10 milliárd forintra) emelkedett.

32 százalékkal több juhot vágtak le

Magyarországon 32 százalékkal több juhot vágtak le, mint tavaly ugyanebben az időszakban – Fotó: pxfuel.com

Az exportból 75 százalékkal részesedő Olaszországba 13 százalékkal kevesebb bárány került, míg Németországba közel kétszeresére emelkedett a kivitel.

Az élőbárány-import mennyisége13 százalékkal (166 tonnára) csökkent 2021 első nyolchónapjában az előző évi volumenhez képest. A legtöbb élő bárány Romániából származott.

Az AKI PÁIR adatai szerint a könynyű és a nehéz bárány termelői ára 2021 január–októberében emelkedett 2020 azonos hónapjainak átlagárához viszonyítva: a könnyű bárány átlagára 1267 Ft/kg (+19 százalék), a nehéz bárányé 1188 Ft/kg (+23 százalék) volt.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) úgy kalkulál, hogy 2021-ben a világ juhhús-termelés 16,5 millió tonna körül várható, ami nagyjából megegyezik a tavalyi termeléssel. Ami a globális hústermelés közel 5 százaléka.

Báránypiac nem alakult át jelentősen

2021-ben a globális juhhús-termelés 16,5 millió tonna körül várható – Fotó: pxfuel.com

A legnagyobbjuhhús-előállító Kína, India, Pakisztán, Ausztrália, Törökország és Új-Zéland és a világ juhhús-kereskedelme a tavalyihoz hasonlóan alakul. Sőt, idén is a legnagyobb juhhús-importőr Kína, az USA és az Európai Unió lehet.

Az Európai Bizottság adatai szerint az EU juh- és kecskeimportja (élő állat és hús) 15 százalékkal csökkent az előző évhez képest. A legnagyobb beszállító Új-Zéland. A juh- és kecskehús értékesítésének jelentősebb célpiacai: Jordánia és Szaúd-Arábia.

Az Európai Unióban a könnyű bárány árában a szezonalitás jelentősen jelentkezik, ám az év első negyvenhat hetében 8 százalékkal volt magasabb az előző év azonos időszakához képest. A nehéz bárány ára 15 százalékkal emelkedett ugyanekkor.