A mandarin valódi vitaminbomba, amely támogatja az immunrendszert, és segít a szervezet méregtelenítésében.

A mandarin jótékony hatásai

A téli hónapokban különösen fontos, hogy megfelelő mennyiségű C-vitaminnal lássuk el a szervezetünket, ami hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez, és segít megelőzni a fertőzéseket. Egyetlen mandarin elfogyasztásával az ajánlott napi C-vitamin-bevitel jelentős részét biztosíthatjuk. A mandarin gazdag antioxidánsokban is, amelyek védő hatással bírnak a sejtkárosodással szemben.

A mandarinban található fitonutriensek, mint például a limonoidok, segíthetnek a máj méregtelenítésében. Ezáltal a mandarin hozzájárul a megfelelő vérkeringéshez és a jobb általános közérzethez.

Magas rosttartalma támogatja az emésztést: egy közepes méretű mandarin kb. 1,8 gramm élelmi rostot tartalmaz, amely az élelmirost-szükségletünk jelentős részét fedezi.

A mandarin ráadásul nem csupán egészségünkre hat jótékonyan: a benne található A-vitamin és antioxidánsok támogatják a bőr regenerációját, elősegítik a kollagénképződést, és csökkentik a szabad gyökök által okozott sejtkárosodást, ezáltal a mandarin fogyasztása hozzájárul a bőr rugalmasságának megőrzéséhez és a ráncok kialakulásának megelőzéséhez.

A mandarin felhasználási módjai

A mandarin igen sokoldalúan felhasználható: nemcsak frissen fogyasztva, hanem különböző ételek összetevőjeként is megállja a helyét. Adhatjuk salátákhoz, tehetjük süteményekbe, de akár a smoothie-nkat is feldobhatjuk vele. Aszalt mandarin vagy mandarinlé felhasználásával pedig igazán különlegessé tehetjük ételeinket.

Amit eddig nem tudtál a mandarinról

• Eredeti élőhelye Délkelet-Ázsia és a Fülöp-szigetek, ahol már több ezer éve termesztik ezt az aromás gyümölcsöt.

• Európába az 1800-as évek elején jutott el, elsőként Angliába, ahol megpróbálkoztak a termesztésével, de a szigetország klímája nem volt ehhez ideális. Ezt követően Olaszországban kezdtek el kísérletezni vele, ahol már jól érezte magát. Észak-Amerikába már olasz közvetítéssel jutott el.

• Maga a mandarin elnevezés kínai eredetű, illetve a Kínán keresztül zajló kereskedelem miatt ragadt a gyümölcsön.

• Az egyik legelterjedtebb mandarinféle, a klementin egy véletlen hibrid eredményeként jött létre Algériában az 1900-as évek elején.

• Egy mandarin mindössze 50 kalóriát tartalmaz, ezért a diétákba is nagyszerűen beilleszthető.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock