A gyümölcsösök, így az alma növényvédelmében alapvető fontosságú, hogy a gombabetegségekkel szembeni védekezés preventív módon, megelőző jelleggel történjen meg. Ehhez jó alapot biztosítanak a kontakt hatású készítmények akár önmagukban, akár kombinációban alkalmazva. Előfordul mégis, hogy a baj megtörténik! Mit tehetünk ilyen esetben?

Kontakt szerek, a biztos alap, amelyre építhetünk!

A kontakt hatóanyagú gombaölő szerek kihagyhatatlan elemei a növényvédelmi technológiának, legyen szó bármely gyümölcskultúráról. Mi ennek az oka? Az, hogy önmagukban, vagy akár kombinációs partnerként is eredményesen alkalmazhatók! Jó hatékonysággal akadályozzák meg a kórokozók növény felületére érkező spóráinak csírázását, vagy a későbbiekben gombafonalainak növekedését. Az általuk biztosított védelem tartós, hosszú ideig fennállhat, ami sokszor köszönhető kiemelkedő esőállóságuknak. Rezisztenciatörő tulajdonságuk alkalmassá teszik e szereket arra, hogy hasznos partnerei legyenek a felszívódó készítményeknek. Ennek alapja, hogy általában több ponton avatkoznak be a kórokozók életfolyamataiba, így azok nehezen tudják kifejleszteni ellenállóságukat.

A jó hatékonyság eléréséhez azonban jól is kell használni a kontakt szereket, ugyanis kizárólag azon a felületen tudják hatásukat kifejteni, amelyre a permetezéskor a permetlécseppek eljutnak! Használatukkor éppen ezért a lehető legjobb fedettség elérésére kell törekedni a lombozat minden egyes részén.

Kontakt szerek az Agrometry kínálatából

Az Agrometry termékkínálatában több kontakt hatású termék is megtalálható, azonban azok közül kiemelkednek az Alcoban WG és Buvicid K 370 SC készítmények.

Az Alcoban WG hatóanyaga a már jól ismert ditianon, ami olyan, meghatározó fontosságú gombabetegségek ellen alkalmazható, mint amilyen az almástermésűek varasodása, az őszibarack és nektarin tafrinás megbetegedése, vagy a cseresznye és meggy levéllyukacsosodása, antraknózisa stb. A kontakt védelmet nyújtó hatóanyag a gombák életfolyamataiba több ponton is beavatkozik, így gátolja a spórák csírázását, valamint egyes fehérjék szintézisét. Ez az összetett hatás az, amely garanciát nyújt kiemelkedő hatékonyságára.

A kaptán nem szorul bemutatásra, régóta használatban van ez a széles hatásspektrumú, kontakt hatású hatóanyag, amely jelenleg is sok termékben érhető el a piacon. A Buvicid K 370 SC azonban több, mint egy megszokott kaptán-tartalmú gombaölő szer! A különbséget a különlegesen formázott napraforgóolaj jelenti, amelynek köszönhetően kisebb kijuttatott hatóanyagmennyiség mellett is ugyanazt a hatékonyságot nyújtja, mint a kaptán hatóanyagot nagyobb mennyiségben tartalmazó készítmények. Ez értékes tulajdonság a közeli jövő ismeretében, amikor a hatóságok a hatóanyag kijuttatható mennyiségét várhatóan korlátozni fogják.

A hatékonyság szempontjából fontos, hogy a gyártó által szabadalmaztatott formázásnak köszönhetően a napraforgóolaj olyan térhálós szerkezetet alakít ki a kezelt felületen a permetlécsepp beszáradásakor, amely hosszan tartó, az időjárási körülményeknek ellenálló tapadást biztosít a hatóanyag számára. Újranedvesedésekor (eső, harmat) e rácsszerkezetben megtapadó hatóanyag nem folyik le a levélről. Mindennek köszönhetően a Buvicid K 370 SC használatával hosszan tartó hatás érhető el, ráadásul a fitotoxicitás veszélye nélkül. A termék formázásának köszönhetően könnyen kezelhető, jó keverhetőségi tulajdonsággal bír, a tárolás során ülepedéstől nem kell tartani.

Az Alcoban WG és a Buvicid K 370 SC alapkészítményei az alma gombabetegségekkel szembeni növényvédelmi technológiájának, amelyeket a védekezési programba illesztve önmagukban, vagy kombinációs partnerként is sikerrel alkalmazhatunk. De mi történik, ha a permetezés megkésett és a varasodás megfertőzi az ültetvényünket?

almafa varasodás kezelése

1. kép Dodifun SC hatása, blokkolt, beszáradó varasodás-fertőzés almalevélen

Ha megtörténik a baj!

Mit lehet tenni, ha a legnagyobb gondossággal végzett növényvédelem mellett is megtörténik a fertőzés? Mit lehet tenni, ha megjelennek a varasodás tünetei az almásunkban, vagy azt feltételezzük, hogy megcsúsztunk és bizony késve végeztük el a kórokozóval szembeni védekezést? Ilyen helyzetekben vethető be a dodint tartalmazó Dodifun SC.

A szer hatóanyaga mélyhatású, erőteljes megelőző (preventív), gyógyító (kuratív) (1. kép) és fertőzés terjedését gátló (eradikatív) hatással. Már megtörtént fertőzés esetén is képes – 48 órán belül – blokkolni a varasodás tüneteinek kialakulását és a kórokozó terjedését. Ilyen vészhelyzetben a permetezési programban két tervezett kezelés között önmagában kerüljön kijuttatásra.

A Dodifun SC azonban nem csupán „tűzoltásra” alkalmas, a varasodással szembeni permetezési programban megelőző jellegű kijuttatása az egérfül állapot és a virágzás kezdete között jó alapot biztosít a kórokozóval szembeni védekezésben. Ezt nagyban segíti, hogy hatása a környezeti hőmérséklettől független, már alacsony hőmérsékleten – 6°C-tól – hatékonyan működik, de ugyanez várható el magas hőmérsékleten is. A készítmény csapadékállósága kiemelkedően jó, kijuttatása akár nedves levélfelületre is történhet. A tankkeverék készítésénél azonban legyünk körültekintőek, mert a Dodifun SC a tankkombinációs partnerre érzékeny, ezért javasolt előzetes keverési próbát végezni.

A készítményekről további információk weboldalunkon találhatók.