Az ausztrál Macquarie Egyetem tudósai – más kutatóhelyekkel együttműködve – megállapították, hogy a háziméhek, amelyeknek agyfelülete egy szezámmagnál kisebb, a döntések gyorsaságában és pontosságában jóval túlteljesítik az emberi agyat – olvashatjuk a wionews.com.

A méheknek egész életük során folyamatos, gyors döntéseket kell hozniuk, amelyeket ez a parányi agy bámulatra méltó módon teljesít.

A méhek agya rendkívül bonyolult

A méhek agya a döntések gyorsaságában és pontosságában jóval túlteljesítik az emberi agyat – Fotó: Pixabay

A nektár keresését szolgáló, gyors repülésük közben számtalan akadályt kell kikerülniük, a virágokra szállva pedig ki vannak téve madarak és paraziták támadásának, miközben ki kell választaniuk, hogy a különböző (már látogatott és korábban nem ismert) virágok közül melyik tartalmazza a legtöbb nektárt.

A kutatók több órás, ismételt kísérletekkel bizonyították, hogy ezek a parányi rovarok rendkívül gyorsan (akár néhány másodperc alatt) feltérképezik a környezetüket, és memorizálják a nektár lelőhelyekhez vezető utakat, miközben csaknem mindig az optimális megoldást választják, és társaiknak fontos információkat adnak át. Ezért agyműködésük – esetleg részleges – leutánozására képes robot megalkotása forradalmi jelentőségű tudományos eredményt jelentene.