Közel 130 fő részvételével rendezték meg a MATE Georgikon Campusán az Országos Húsmarhatenyésztési Tanácskozást. A MATE és a házigazda Állattenyésztési Tudományok Intézet nevében Dr. Polgár J. Péter intézetigazgató-helyettes köszöntötte résztvevőket. Az ágazat tenyésztő szervezetei kivétel nélkül képviseltették magukat a rendezvényen, ahol a tenyésztők, húsmarhatartók kérdéseket is megfogalmazhattak az előadókhoz.

 Dr. Polgár J. Péter

Dr. Polgár J. Péter intézetigazgató-helyettes köszöntötte résztvevőket – fotó: MATE

Dr. Wagenhoffer Zsombor MÁSZ ügyvezető igazgató előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy a tenyésztő egyesületek kiemelt feladataihoz (törzskönyvezés, teljesítményvizsgálatok, tenyészértékbecslés) jelentős volumenű források szükségesek. Amennyiben a szakminisztérium által ehhez biztosított támogatás szűkül, a minőségi feladatellátáshoz az egyesületek csak árbevétel növelés, illetve tagdíj emelés által tudnak fedezetet generálni.

A nemzetközi és hazai gazdálkodási és piaci trendek bemutatásával Dr. Szűcs Márton ügyvezető igazgató a tenyésztők oldaláról vizsgálta a húsmarha ágazat potenciálját és lehetőségeit a vágómarha, vágott test és marhahús vertikum területén.

A támogatások sikeres megpályázása és lehívása a gazdálkodók számára kiemelkedően fontos. Dr. Dákay Ildikó a MÁK képviseletében ezzel kapcsolatosan támogatásokat, és az államkincstár eljárásait mutatta be. Felhívta a figyelmet a buktatókra is, amelyek elhárítása érdekében a gazdálkodók feladatainak ütemes, figyelmes és pontos végrehajtását emelte ki előadásában.

mate

Közel 130 fő részvételével rendezték meg a MATE Georgikon Campusán az Országos Húsmarhatenyésztési Tanácskozást – fotó: MATE

A NÉBIH állategészségügyi főtanácsadója, Dr. Abonyi Tamás egy új betegség (epizoóciás vérzéses láz) potenciális európai megjelenésének lehetőségére hívta fel a figyelmet. A kéknyelv betegség korábbi információval párba állítva elemzett folyamat a prevenció és a megelőző magatartás fontosságára helyezte a hangsúlyt.

Dr. Pósa Roland húsmarhatartóként és állatorvosként egy személyben, két szemszögből mutatta be a gazdaságában gyakorlati oldalról fontosnak ítélt tevékenységeket, feladatokat.

Dr. Polgár J. Péter levezető elnök az előadás- és kérdéssor végén Dr. Szabó Ferenc professzor emerituszt kérte fel rövid összegzésre, aki a tanácskozások 29 évvel ezelőtti elindításának kezdeményezője volt. Professzor úr kiemelte: a politikai helyzet, a gazdasági nehézségek és a támogatások változó helyzetekben és változó módon tették lehetővé az ágazat működését, fejlődését. Az ilyen változások egyre gyakoribbak. A következetes és kitartó tenyésztői munka az, ami ezt az ágazatot életben tartja, és működteti.

Ez a megjelenés a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel történt együttműködés keretében jött létre.