Nagy István agrárminiszter pénteken tartott sajtóbeszélgetésén hangsúlyozta: hatalmas a gazdák felelőssége a ragadós száj- és körömfájás vírus terjedésének megállításában. A miniszter szerint minden gazdálkodónak kötelessége szigorúan betartani az előírásokat, hiszen a betegség rendkívüli gazdasági károkat okozhat, amelyek becslések szerint több tízmilliárd forintra is rúghatnak.
A vírus márciusi megjelenése óta kiderült, hogy a szabályok betartása mellett hatósági ellenőrzésre és esetleges további szigorításokra is szükség van. Magyarországon ötven éve nem volt ilyen súlyos betegség a párosujjú patások körében, így a gazdák körében sem alakult ki megfelelő elővigyázatosság.
Nagy István kiemelte: a fertőzéssel érintett gazdaságokban gyakran tünetmentes állatok is hordozzák a vírust, ezért nagyüzemi körülmények között nem megoldható az izoláció. A továbbterjedés megakadályozása érdekében szükséges lehet a tünetmentes példányok leölése is.
A miniszter jelezte: a betegség ellen nincs lehetőség vakcinázásra, mert a vakcinázott állatokból származó termékeket nem lehetne exportálni. Európában, és világszerte is, a cél az állomány mentességének fenntartása a madárinfluenza, az afrikai sertéspestis és a ragadós száj- és körömfájás esetében.
Nagy István ugyanakkor nem zárta ki, hogy ideje lenne nemzetközi szinten is újraértékelni a mentesség fenntartásának kérdését.
Pozitív hírként bejelentette, hogy májusban pályázatot írnak ki az állategészségügyi és járványügyi infrastruktúra fejlesztésére szarvasmarha-, juh- és kecsketartó telepek számára. A cél, hogy minden érvényes pályázó támogatáshoz juthasson.
A magyar export előtt álló akadályokról is szó esett: bár uniós szabályok szerint csak a fertőzött zónából származó termékeket tilos szállítani, több ország is vonakodik magyar sertést vásárolni. A kormány viszonossági intézkedésekkel és nemzetközi tárgyalásokkal igyekszik megoldani a helyzetet.
Nagy István végül arra kérte a fogyasztókat, hogy támogassák a hazai gazdaságot, és részesítsék előnyben a magyar sertéshúst.
A vírus eredetének felderítése még folyamatban van, de a jelenlegi adatok alapján kizárható, hogy a fertőzés vendégmunkások révén került volna Magyarországra.
Indexkép: Pixabay