A bauernzeitung.at arról számolt be, miszerint a közelmúltban osztrák állatvédők újból felvetették kakascsibék a tojótyúk telepeken történő tömeges leölésének kérdését, és tiltakoznak az ellen.
Ez a probléma korábban, éveken keresztül az állatvédők tiltakozásainak központi tárgya volt, mivel a tojótyúkok kakascsibéi – a broiler típusoknál gyengébb napi súlygyarapodásuk miatt – hústermelésre nem alkalmasak. Egy-két évvel ezelőtt viszont már a kérdés megoldottnak és lezártnak látszott azzal, hogy a tojásban lévő csirkeembriók nemét a tudósok képesek befolyásolni, és így a születendő csibéknek csak elhanyagolható hányada lesz hímivarú.
A kakascsibék tömeges leölésének még nincs vége – Fotó: Pixabay
A múlt évben azonban ismét a figyelem központjába került az a tény, hogy a leölt csibék észszerű hasznosítási lehetőségét jelenti az állatkertekben és solymászatokban tartott ragadozó állatokkal való feletetés, mivel azok számára mindenképpen húst kell biztosítani.
Ilyen célra Ausztriában 2019-ben – az eljárás törvényi tiltása ellenére – a keltető vállalatoktól 6,8 millió kakascsibét használtak fel, amelyeket néhány másodperc alatt szén-dioxiddal gázzal fojtottak le, a tetemeket pedig az felhasználás helyén fagyasztva tárolták. Másfél millió csibét viszont egyáltalán nem tudtak felhasználni. Ugyanakkor az is kiderült, hogy az országban sokkal több ilyen naposcsibe tetemre lenne szükség, ezekből Ausztria 2022-ben 8 millió darabot importból szerzett be. Az import lehetősége arra is rámutat, hogy a kakascsibék leölése más országokban sem szűnt meg.