Ahogy közeledik a karácsony, úgy jön el a pillanat, amikor ki kell választanunk a család idei karácsonyfáját. Van, aki gyökeres fenyőt vásárol, van, akinek műfenyője van, és sokan vannak, akik vágott fenyőfa mellett döntenek. Mi most hozzájuk szólunk. Ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy a megvásárláskor gyönyörűnek tűnő fenyőfa mennyi ideig marad valóban szép, feldíszítve is.

Arról, hogy ki milyen fenyőfát fog vásárolni, és mennyibe fognak idén kerülni a fenyőfák, ebben a cikkünkben olvashatsz. Most pedig eláruljuk, mire ügyelj a fenyőfavásárlás során.

Ezt mindenképp gondold át fenyőfa vásárlás előtt

Hiába szeretnénk óriási karácsonyfát, érdemes optimálisan felmérni, hogy hol lesz a helye, és ennek megfelelően dönteni a fenyőfa megvásárlásakor. A méreteihez pedig gondoljuk hozzá a díszeket is, hiszen körülbelül két héten keresztül naponta többször is el fogunk menni a karácsonyfa mellett, és nem árt, ha nem kell minden alkalommal újra feldíszíteni, mert valaki mindig leveri róla a díszeket. A karácsonyfa helyének kiválasztásakor pedig azt is érdemes figyelembe venni, hogy az ne közvetlenül a radiátor mellett legyen.

Ezért népszerű a vágott fenyő

Sokáig a vágott fenyő volt az egyetlen alternatíva karácsonykor. Habár voltak dézsás fenyők, nem volt szokás azokat feldíszíteni. Azonban manapság már sokan szeretnének olyan karácsonyfát, amelyet nem kell kidobni az ünnepek elmúltával, hanem kikerülhet a kertbe. De sokan a vágott fenyőt szeretik feldíszíteni, hiszen ez hozza vissza a régi családi emlékeket.

Azonban addig, amíg a dézsás fenyőt csak egy hétig lehet a lakásban tartani, a vágott fenyő esetében ez nem így van. Ha tartós fajtát vásárolunk, akár hetekig is meg tudjuk tartani úgy, hogy közben nem gázol az egész család bokáig tűlevélben.

A vágott fenyő ugyan egyszer használatos, de könnyű szállítani, tárolni, és persze mozgatni is. Ráadásul akár többméteres példányt is választhatunk belőle, ha éppen ahhoz van kedvünk. A vágott fenyők kínálata is jóval nagyobb, mint a dézsás változatoké.

fenyőfák egymás mellett árusnál

Ne vásároljunk előre becsomagolt fenyőfát! Minden esetben nézzük át, mielőtt megvásároljuk. Fotó: Shutterstock

A vágott fák 99%-a mezőgazdasági művelésből származik, tehát nem az erdők csökkennek a kivágásukkal. Hazánkban jellemzően 7-8 különböző fajta vágott fenyő kerül kereskedelmi forgalomba. Ezek közül a leggyakoribb a közönséges luc, az ezüstfenyő és a nordmann fenyő.

Ezek közül a fenyőfák közül érdemes válogatnod

A lucfenyő a legelterjedtebb fenyő, olyan csodás formával, aminél rajzolni sem lehet szebbet. Az ára alacsonyabb a többi fenyőénél, azonban nagy hátránya, hogy viszonylag hamar elhullajtja tűleveleit.

Ezzel szemben a nordmann fenyő tartósabb, és tűlevelei a luccal ellentétben nem szúrósak, így kisgyermekes családoknál is ideális, azonban az ára magasabb. Az ezüstfenyő magasabb árát kompenzálhatja, hogy leveleit sokáig megtartja, a színe pedig igazán különleges, és igazán tartós fa, még meleg lakásban is.

A luc szép, illatos és olcsó, de hamar kiszárad, általában legfeljebb két hetet bír, az ezüstfenyő vagy a nordmann ellenben akár egy hónapig is remekül tartja magát a fűtött nappaliban.

Azonban nagyon sokat számít, hogy mennyire frissen vágott az adott fenyőfa. Érdemes tehát nem az utolsó pillanatra hagyni a beszerzést, hiszen a sokból könnyebb a legszebbet megtalálni. Így hát a forma és a frissesség a legfontosabb szempont a fenyőfa vásárlás során. Ahhoz pedig, hogy megtudjuk, melyik a legjobb választás, vessünk be pár trükköt.

Azzal viszont legyünk tisztában, hogy ha egy vágott fenyőt már novemberben kitermeltek, azaz kivágtak, és szűk egy hónapig az árusnál hevert, akkor már sajnos megindult a száradása.

Ezzel a két trükkel kiválaszthatod a legtartósabb fenyőfát

Arra ügyeljünk, hogy a két trükköt úgy végezzük el, hogy az adott fában ne tegyünk kárt, ugyanis azt a dühös fenyőfa árusok egészen biztosan szúrós szemmel fogják nézni.

A fenyőfa törzsét tartsuk függőlegesen, majd ütögessük kétszer a talajhoz, közepes erővel. Ha azt  látjuk, hogy hullik a fenyőről a tűlevél, akkor már száraz a fa, így nem érdemes megvenni.

Kissé fenyőfaárus barátibb megoldás, ha a fenyőfa tűlevelét meghajlítjuk, majd elengedjük. Amennyiben a tűlevél rugószerűen kipattan, kiegyenesedik, akkor nedvdús és friss a fenyőfa, de ha kettétörik, vagy lassan áll vissza, akkor száraz a növény, így nem érdemes megvásárolni.

Éppen ezért nem sok jót jelent, ha becsomagolva árulják a fákat. Minden esetben alaposan nézzük meg a fenyőfát, és csak utána csomagoltassuk be. Mindezt természetesen nappali fénynél. Érdemes magunkkal vinni a talpat is, így bele tudjuk próbálni a fát, sőt, meg is tudjuk kérni az árust, hogy segítsen beleállítani, így sok mindentől kíméljük meg magunkat és a családunkat az ünnep első napján.

fenyőfa karácsonyfa választás fiatal nő szagolgatja

A karácsonyfa kiválasztásánál sok szempontot érdemes figyelembe venni. Fotó: Shutterstock

A legjobb, ha a megvásárolt fa nem kerül be rögtön a lakásba. Tároljuk inkább hűvös, hideg helyen, mint amilyen a garázs, a kamra, az erkély, vagy a folyosó, de a kertbe is kirakható a vágott fenyő.

Mindenkinek tartós, csodaszép karácsonyfát kívánunk!