A MATE, a GS-PIPE Mérnöki, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., valamint a SENSO-MEDIA Fejlesztő és Szolgáltató Zrt. által megvalósuló GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00165 azonosítószámú projekt eredményeként egy olyan kompakt konténerjellegű berendezés jött létre, amely

  • napenergiát hasznosító berendezésekkel villamos és hőenergiát állít elő,
  • az előállított villamos energiával vízbontással oxigént és hidrogént állít elő,
  • biomasszából biogázt állít elő,
  • a biogáz javításához pedig felhasználja az előállított hidrogént.

Az előállított oxigént ipari célra alkalmas módon palackozza, valamint a biogáz tárolásával megvalósítja a kiegyensúlyozott energiafelhasználás lehetőségét.

A projekt a lokális, megújuló és fenntartható energiaelőállítás, energiatárolás és -felhasználás szakterületén célozta meg egy olyan valóban integrált megoldás kifejlesztését, amely a fotovoltaikus (PV) napelemmel végzett vízbontást, az elektrolízis útján előállított hidrogén- és oxigéngázt, valamint biomassza hasznosításával biogáz előállítását integrálja egyetlen innovatív folyamatba és különféle méretű (skálázható) kompakt berendezésbe („integrált, fenntartható forrásokat alkalmazó energia konténer – "biogáz-energiakocka"). A berendezésben zajló folyamatokat csúcstechnológiájú folyamatvezérlő informatikai rendszer irányítja, ami mesterséges intelligencia-megoldásokkal növeli a hatékonyságot, zárt rendszerű, emellett távolról menedzselhető.

A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg. A projekt megvalósítása konzorciumi formában történt. A konzorciumvezető GS-PIPE Mérnöki, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. mellett a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, valamint a SENSO-MEDIA Fejlesztő és Szolgáltató Zrt. vett részt a megvalósításban. A projekt hároméves megvalósítási idejének első 18 hónapja alkalmazott (ipari) kutatási feladatokat, a 19-36. hónapig tartó időszak pedig kísérleti fejlesztési feladatokat tartalmazott. A projekt megvalósítása három fő szálon futott, melyet a három konzorciumi tag kompetenciája egymást erősítve határozott meg. A GS-PIPE Kft. a napelem és a fotovoltaikus területen végzett alkalmazott kutatási munkát, melynek eredményeként létrejött a technológiai és termeléstechnológiai elemzés, az energiaellátás és -tárolás kísérleti terve, a kutatási koncepció és a kisminta modellek. A kísérleti fejlesztési szakaszban a prototípus rendszerének megvalósítása történt.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem az energiatermelés, -tárolás, -felhasználás és a teljes, integrált energetikai megoldás tudományos alapjainak kutatásával, a modellrendszer kialakításával, a laboratóriumi béta-, kísérleti és telephelyi demótesztelésekkel, mérésekkel járult hozzá a sikeres megvalósításhoz.

A SENSO-MEDIA Fejlesztő és Szolgáltató Zrt. a mesterséges intelligencia, a szenzortechnológia és a mérés-adatgyűjtés területén végzett kutatásokon és fejlesztéseken dolgozott. A projekt szakmai feladatai (ütemei) egymással párhuzamosan futottak, azaz mindegyik tag azonos K+F tevékenységet végzett, de mindegyik a saját "különálló" – de a többi taggal „szakmailag határos" szakterületén, melynek egészéből tevődött össze a projekt teljes szkópja.

A megvalósulás helyszínei:

  • GS-PIPE KFT. 2045 Törökbálint, Jókai utca 3.
  • SENSO-MEDIA Zrt. 8000 Székesfehérvár, Levendula utca 14401. J. ép.
  • Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem 2100 Gödöllő, Páter Károly utca 1.

A projekt összköltsége: 997.315.546 Ft

A szerződött támogatás összege:

  • GS-PIPE Kft. 545.150.052 Ft
  • SENSO MEDIA Zrt.  491.741.544 Ft
  • MATE 319.284.093 Ft

Az európai uniós támogatás összege: 877.637.677 Ft

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul(t) meg 2022. március 25. és 2025. március 25. között.

Ez a megjelenés a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel történt együttműködés keretében jött létre.

Indexkép: Pixabay