A kukoricamoly Európában őshonos polifág kártevő, melynek több mint 200 tápnövénye ismert, ezek közül hazánkban a legnagyobb veszélyt a kukoricakultúrára jelenti. A környezeti viszonyok megváltozásának következtében az utóbbi években általánossá vált a kártevő két nemzedékének kifejlődése egy tenyészidőszakon belül.
A kukoricatáblákon a lárvakártétel szélsőségesen alakul, szórványosan erős fertőzések is kialakultak. A kukoricacső megóvása érdekében fontos, hogy figyelemmel kísérjük a második nemzedék rajzását, és a rajzáscsúcsot követő 6-8 napon belül célzottan védekezzünk a kártevő ellen.
|
Általánossá vált a kártevő két nemzedékének kifejlődése egy tenyészidőszakon belül – fotók: KITE Zrt.
A kukoricakultúrákban a kukoricamoly mellett a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) kártétele is kiemelt jelentőségű. A csöveket károsító lepkekártevők a termés mennyiségére gyakorolt negatív hatásuk mellett rágásukkal utat nyitnak a toxintermelő kórokozó gombák számára, ami jelentős humán és állategészségügyi kockázatot jelent. 2024. július 1-jén a deoxinivalenol (DON) mikotoxinok, valamint a T-2/HT-2 toxin új vagy csökkentett felső határértékei léptek hatályba az EU-ban, melyről az Európai Bizottság 2024/1038, illetve a 2024/1022 rendeleteiben olvashatnak bővebben.
A rovarkártevők által okozott sebzések elkerülése a leghatékonyabb módja annak, hogy ezeket a gombafertőzéseket megelőzzük, és hatékony védelmet biztosítsunk a növények számára. A lepkekártevők elleni védekezést előrejelzésre alapozva, tojásrakását követően, a tömeges lárvakelés előtt célszerű elvégezni.
Védekezésre tartamhatással rendelkező rovarölő készítményt érdemes választani, így elhúzódó rajzás esetén is védelmet biztosít az állományoknak. Rajzásmegfigyelésre biszex táplálkozási attraktáns használata javasolt, ami a hímeket és a nőstényeket egyaránt fogja.
A Coragen 20 SC felszívódó tulajdonságának és hosszú tartamhatásának köszönhetően védelmet biztosít mind a kukoricamoly második nemzedékének lárvái ellen, mind a betelepülő gyapottok-bagolylepkék ellen. Erős fertőzés esetén a magasabb, 150 ml/ha dózisa javasolt.
További információkért keresse a KITE Zrt. agronómiai üzletkötő-szaktanácsadó kollégáit és kövesse a PGR applikáció naprakész növényvédelmi előrejelzéseit!