Az elefánt fokhagyma egyre népszerűbb növény a kertészek körében. Megjelenése hasonlít ugyan a hagyományos fokhagymához, azonban közelebbi rokonságban áll a póréhagymával. Nagy méretű gerezdjei és enyhe, édeskés íze miatt különleges ízt ad ételeinknek. A hagymák akár teniszlabda méretűre is megnőhetnek, súlyuk elérheti a két kilogrammot is.

Enyhébb ízének köszönhetően sokoldalúan felhasználható, ráadásul megfelelő tárolás esetén akár 10 hónapig is eltartható.

Hogyan termesszünk otthon elefánt fokhagymát?

Az elefánt fokhagyma jól vízelvezető, tápanyagban gazdag talajt igényel. Ideális a homokos agyagtalaj, amely jó vízáteresztő képességgel rendelkezik.

Őszi ültetés előtt forgassuk át 30 centiméter mélyen a talajt, és adjunk hozzá jól elbomlott komposztot vagy trágyát, ezzel biztosítva a megfelelő tápanyagtartalmat és szerkezetet.

Az elefánt fokhagymát a legideálisabb szeptember és november között ültetni. Az enyhébb téli hónapokban gyökerezik meg, és tavasszal kezd növekedni.

A gerezdeket szedjük szét, és ültessük 10-15 centiméter mélyre, 20-30 centiméter távolságot hagyva közöttük. A sorok között pedig 30-40 centiméter távolságot hagyjunk.

elefánt fokhagyma

Az elefánt fokhagyma enyhébb, édeskés ízének köszönhetően sokoldalúan felhasználható – fotó: Shutterstock

Rendszeres öntözést igényel, különösen a növekedési időszakban. Tartsuk a talajt egyenletesen nedvesen, de ne áztassuk túl.

Rendszeresen gyomláljuk a területet, továbbá a növekedési időszak alatt adjunk a növényeknek komposztot vagy szerves trágyát. Tavasszal és kora nyáron nitrogénben gazdag műtrágyával is támogathatjuk a növekedését.

Az elefánt fokhagyma ellenállóbb a betegségekkel és kártevőkkel szemben, mint a hagyományos fokhagyma, de azért figyeljünk a levélrozsdára és a hagymalégyre.

Az elefánt fokhagymát nyár közepén, júliusban vagy augusztusban lehet betakarítani, amikor a levelek kezdenek elszáradni és barnulni. A növények földből való kiemelésekor vigyázzunk, hogy ne sérüljenek meg a gerezdek.

A betakarított fejeket szárítsuk meg árnyékos, szellős helyen 2-3 hétig, majd ezt követően vágjuk le a gyökereket és a száraz leveleket. A száraz fejeket tároljuk hűvös, száraz helyen.

Forrás: 24.hu