Történelmi mérföldkőhöz érkezett a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem ez év októberében. Dr. Gyuricza Csaba rektor és Békési Dávid nemzetközi igazgató Azerbajdzsánban jelentették be, hogy a MATE az eurázsiai országban nyitja meg első, Európán kívüli képzési helyét.
Dr. Gyuricza Csaba rektor – fotó: MATE
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem legfontosabb célkitűzéseinek egyike, hogy a térség, illetve Európa legmeghatározóbb agrárfókuszú felsőoktatási intézményévé váljon, amihez a hazai campusokon túl elengedhetetlenek a külhoni képzési helyek is.
Mint ismeretes, jelenleg az egyetem öt magyarországi campusán és számos határon túli képzési helyén folyik a hallgatók oktatása. Ez idáig azonban csak hazánk szűkebb környezetére terjedt ki a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem oktatási hálózata, ami immáron hivatalosan is tovább szélesedett a MATE azerbajdzsáni jelenlétének bővítésével, különös tekintettel a magyar agrároktatás terjesztésére.
dr. Gyuricza Csaba és Békési Dávid a hivatalos azerbajdzsáni látogatáson – fotó: MATE
Mindezt dr. Gyuricza Csaba és Békési Dávid hivatalos azerbajdzsáni látogatása alatt jelentették be, ahol különböző tárgyalásokat folytattak a tudományos, oktatási és agrártárca felsővezetőivel, továbbá három egyetemet és egy nagyvállalati partnert is felkerestek. Az út igen eredményesnek mondható, hiszen október 1-4. között három jelentős együttműködési megállapodás is született.
Történelmi jelentőségű az az Agro Dairy LLC-vel aláírt együttműködési megállapodás, amelynek keretében a MATE Global kihelyezett képzési hely létrehozásáról döntöttek a felek.
A MATE kárpátaljai kihelyezett képzései mellett, ez az első Európán kívüli hely, ahol angol nyelven történhet oktatás magyar munkatársak kiküldésével. Az oktatás a tervek szerint helyi és nemzetközi hallgatók számára egyaránt elérhető lesz, és főként az agrárszakképzésre fókuszál.
Ez az első Európán kívüli hely, ahol angol nyelven történhet oktatás magyar munkatársak kiküldésével– fotó: MATE
Az oktatási központ kezdetben rövid képzéseket ajánl, amelyek már 2024-ben indulhatnak, hosszú távon mind mesterképzéseket, mind felnőtt szakképzéseket kínál, ahol többnyire önköltséges vagy vállalati szféra által szponzorált hallgatókat fogadnak.
A MATE Global kihelyezett campuson folyó oktatásában a MATE professzorai, valamint a Stipendium Hungaricum program keretében végzett azeri szakemberek vesznek részt.