Természetes mindannyiunk számára, hogy tavasszal és nyáron rendszeresen öntözni kell a növényeinket. Azonban hamarosan vége a nyárnak, és beköszönt az ősz, így egyre többen hanyagolják el kissé ezt a nagyon is fontos feladatot. Igaz, az ősz magával hozhatja a csapadékosabb időjárást is, azonban ilyenkor is vannak olyan napok, amelyek legalább olyan meleggel és szárazsággal járnak, mint nyáron.
Éppen ezért, nem szabad hirtelen abbahagyni az öntözést, hanem a természetet folyamatosan figyelve, az időjárás alakulása szerint kell gondoskodni a növények kellő mértékű vízellátásáról. Ha pedig még éltünk a nyár végi utóvetés lehetőségével, feltétlenül gondoskodnunk kell róla, hogy rendszeres öntözéssel serkentsük a magokat a fejlődésre. Különben kárba vész a munka, és persze a magok is. A kertünknek tehát ilyenkor is szüksége van a gondoskodásunkra. A gondoskodás pedig azzal jár, hogy szinte együtt élünk a kerttel és benne a növényekkel. Így figyeljük az időjárás mellett a növényeinket is, és próbáljuk az igényeiknek megfelelően gondozni őket.
Így öntözzünk a nyár végén
A nyár a legtöbb esetben nagyon megviseli a növényeinket, hiszen az utóbbi időben nagy a szárazság és az extrém magas hőmérséklet. Ráadásul az is gyakran előfordul, hogy egyik nap még hőséggel kell küzdeni a növényeinknek, míg másnap a hirtelen lehűléssel és a viharokkal. Éppen ezért fontos, hogy a tőlünk telhető legjobb módon próbáljunk meg állandóságot biztosítani a növényeink számára, ezt pedig a folyamatos vízellátással is meg tudjuk tenni.
Az öntözésről ősszel sem szabad megfeledkezni. Fotó: Shutterstock
1. Mivel ilyenkor az időjárás gyakran csapadékos, fontos, hogy a száraz napokon úgy öntözzük a növényeket, hogy a víz a gyökérzónát érje, és ne a lombozatot. Ugyanis ilyenkor még nagyobb eséllyel üthetik fel a fejüket a gombás megbetegedések, mint nyáron. A kora őszi reggelek nedvessége amúgy is veszélyt jelent ebből a szempontból, így amennyire lehetséges, próbáljuk meg a helyes öntözéssel védeni a növényeinket.
2. Ügyeljünk rá, hogy inkább ritkábban, de akkor nagyobb mennyiséggel öntözzünk. Ha ugyanis csak rövid időt szánunk az öntözésre, az éppen hogy a talaj felszínét fogja ellátni vízzel, a gyökerekig már nem fog eljutni, így a növény nagyon keveset fog tudni hasznosítani belőle. Különösen fontos, hogy ne hagyjuk kiszáradni és összeállni a talajt, inkább rendszeres kapálással segítsük, hogy a növényeink még egyszerűbben juthassanak hozzá a vízhez.
3. Most, hogy talán kicsit gyakrabban esik az eső, ne feledkezzünk meg a gyűjtéséről. A lehető legjobb ugyanis a növények számára, ha esővízzel öntözzük őket és nem a csapból folyó, fertőtlenítős vízzel. Ráadásul az esővíz nem is túl hideg számukra, ellentétben a slagból érkezővel.
4. Ahogyan nyáron, úgy kora ősszel is a legjobb a növények számára, ha korán reggel, vagy este öntözzük őket, azonban, a reggeli öntözés azért jobb, mert akkor van esélye megszáradni a növénynek még az esti lehűlés előtt, így kevesebb az esélye annak, hogy gombás megbetegedés üthetné fel a fejét.
5. A mulcsozásról ilyenkor sem szabad megfeledkezni, hiszen egyrészt segít bent tartani a talajban a nedvességet és szabályozni a talaj hőmérsékletét, másrészt segít meggátolni a gyomokat a növekedésben, majd idővel elbomlik és tápanyagként szolgál a növény számára. Ezért nem árt, ha ilyenkor áttekintjük a kertet, és pótoljuk a mulcsozást, ahol szükség van rá.
6. Ne várjuk meg, amíg kiszárad a növény körül a talaj. Sokkal jobb a növények számára, ha folyamatosan gondoskodunk a kellő mennyiségű vízellátásukról, azonban soha ne álljanak pangó vízben.
7. Érdemes átállítani az öntöző berendezés időzítését is. A gyepnek még ilyenkor is nagyobb a vízigénye, ellenben a cserjék már nem kívánnak olyan sok vizet, hiszen lelassul az életműködésük és a sok víz rothadást fog előidézni náluk. A legjobb, ha esőérzékelőt szereltetünk az öntözőrendszerbe, így nem fog feleslegesen elindulni. Ha pedig nincs öntözőrendszerünk, de szeretnénk, akkor az ősz erre a legalkalmasabb időpont.
Az öntözőrendszert érdemes esőérzékelővel ellátni. Fotó: Shutterstock
Mivel a kertben élő növények életritmusa kezd felkészülni az őszre és a télre, így elkezdenek lelassulni, így az öntözőrendszer miatti beavatkozás sem fogja őket annyira megviselni, mint a nyári időszakban. Ráadásul össze tudjuk vonni a munkát a kert felásásával, a gyep telepítésével és az egyéb, nagyobb, őszi kerti munkálatokkal.
Így érdemes az esővizet gyűjteni
Az esővizet tartályba, vagy hordóba is gyűjthetjük, de mindenképp legyen háló vagy tető rajtuk, mivel ezzel meg tudjuk akadályozni, hogy szúnyoglárvák sokasága keljen ki belőlük. Ráadásul biztonsági szempontból is fontos, hogy a gyerekek és a háziállatok se eshessenek bele.
Mivel mostanában hirtelen akár óriási mennyiségű eső is lehullhat, érdemes a gyűjtőkben félretenni azt az ínségesebb időszakokra. A hirtelen, nagy mennyiségű esőt amúgy sem tudják teljes mértékben hasznosítani a növények, így nem árt, tartalékolni az esővizet.
Nagyon egyszerű megoldás az esővíz gyűjtésére, ha olyan helyet keresünk, ahonnan az esővíz közvetlenül a hordóba folyik. Erre a legalkalmasabb egy háztető. Nagy segítségünkre lehet, ha az ereszcsatorna lefolyója alá állítjuk, mert így nagyobb mennyiség kerül a hordóba, és ráadásul nem folyik a víz a házunk alá. Tegyünk egy szűrőt a csatornára, hogy ne kerüljön bogár, levél és egyéb szemét az esővízbe.
Az esőtároló hordót időnként takarítsuk ki, és tegyük inkább árnyékos helyre, mert úgy jóval kevesebb alga képződik benne, és a víz sem melegszik fel túlságosan.
Az esővízzel akár előöntözést is alkalmazhatunk. Ez azt jelenti, hogy a száraz talajt egy kis vízzel megnedvesítjük, és később, körülbelül fél óra múlva öntözzük meg igazán a növényt. A nedves talaj ugyanis már sokkal jobban fel van készülve a víz befogadására, mint a kirepedezett, száraz föld, így jóval több vizet tud majd felszívni és hasznosítani a növény.
Mindenkinek szép őszt, és gyönyörű őszi kertet kívánunk!