A sünök a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) vörös listáján a „közel veszélyeztetett" kategóriába kerültek, miután az elmúlt évtizedben legalább 30 százalékkal csökkent a számuk az elterjedési területük nagy részén.
A sünök eddig a vörös listán a „legkevésbé aggasztó" kategóriába tartoztak, azonban a városfejlesztés, az intenzív mezőgazdaság és az élőhelyüket feldaraboló utak miatt a kihalás felé sodródnak. Populációjukat az autóforgalom, a növényvédő szerek használata és a rosszul kezelt udvarok tizedelik. A növényvédő szerek elpusztítják a sünök által elfogyasztott rovarokat, és közvetlenül is megmérgezhetik őket.
A sünök az intenzív mezőgazdaság és az élőhelyüket feldaraboló utak miatt a kihalás felé sodródnak – fotó: Shutterstock
Abi Gazzard, az IUCN programfelelőse azt mondta, még mindig van esély arra, hogy megállítsuk a nyugat-európai sün hanyatlását; arra kell törekednünk, hogy ne romoljon tovább a helyzetük.
A Mammal Society arra kéri az embereket, hogy a vadon élő állatokat kímélő kertészkedéssel vigyázzanak a sünökre. Ilyen a kerítéseken kis rések hagyása, hogy lehetővé tegyük a sünök mozgását a kertek között, a növényvédő szerek használatának mellőzése és a menedékhely kialakítása farönkökkel vagy sünházakkal.
Az Egyesült Királyságban minden negyedik emlősfajt a kihalás veszélye fenyegeti, és sok más faj is visszaszorulóban van.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület pedig az őszi lombhullás idején a téli álomra húzódó sünök védelmére hívja fel a figyelmet: ilyenkor a lombhalmokat és rőzserakásokat csak óvatosan szabad megbolygatni az emlősök érdekében.
A kertek, parkok rendezése során összegereblyézett levél- és rőzsehalmok ideális búvóhelyet jelentenek a telelésre készülő sünöknek. A téli álmuk akkor kezdődik, amikor a hőmérséklet tartósan 8 Celsius-fok alá csökken. Fontos, hogy ezeknek a növényi halmoknak az elszállítása az esetleg alájuk költöző sünökre gondolva történjen meg. A halmok átforgatása óvatosan, akár kézzel történjen, így győződve meg arról, hogy nincs-e alatta valamilyen állat. Az is jó, ha a halmok bontása átlátható rétegenként, fentről lefelé haladva történik meg. Figyeljünk arra is, hogy a zaj hatására összegömbölyödő sün tüskéire szúródó levéltörmelék szinte láthatatlanná teszi az állatot.
Fontos, hogy semmiképpen sem szabad felgyújtani az ilyen rakásokat!
A lombhalom megbontásakor telelő sünnel való találkozás esetén lehetőség szerint vissza kell tenni rá kellő vastagságú rétegben a leveleket és ágakat, vagy a közelben, bokrok takarásában készíteni kell egy növényi halmot, és ez alá kell visszatenni a sünt.
Forrás: 444.hu