Nevezhetjük aloénak, vagy Aloe Verának, a lényeg, hogy egy igazán hasznos gyógynövényről beszélünk. Számtalan kozmetikai készítményben és egészségmegőrző termékben találkozhatsz vele, de mindezek mellett a legjobb találkozás, ha az otthonodban is helyt adsz neki. Ehhez csak néhány fontos információval kell megismerkedned, és máris lehetőséged nyílik egy csodálatos barátság kezdetére az Aloe Verával.
- Külseje és gyógyhatása miatt sem kérdés, hogy szükséged van rá az otthonodban. Úgyhogy ha eddig még nem tartottad, csak az a kérdés, hogy miért nem és mikor teszed meg végre ezt az igazán kitűnő lépést?
- Akár kertben, akár lakásban is tarthatod. Ha a lakásodban lel otthonra, hálája jeléül légtisztító képességeit is be fogja vetni, amellyel képes megszűrni a levegő formaldehid tartalmát. Ha a kertben tartod, ügyelj rá, hogy a téli fagyok előtt védett helyre kell vinned, ahol biztosíthatod számára a körülbelül 5 fokos hőmérsékletet. Nyáron ügyelj rá, hogy ha kiadós eső esett, ne álljon az esővíz a növény cserepében. Tegyél apró köveket a cserépben a föld tetejére, amely elvezeti a felesleges vizet és meggátolja, hogy az megálljon.
- Kedveli a napos helyeket, de a folyamatosan tűző nap nem tesz jót neki. Sőt, még a levelei is elszíneződnek tőle.
- Az Aloe Vera féltrópusi, évelő, pozsgás növény.
- Szobahőmérsékleten érzi a legjobban magát. A kánikula már sok neki, így vigyázz rá, hogy a kerted melyik részére ülteted.
- Télen radiátortól távol, 5 fokos hőmérsékleten érzi a legjobban magát. Az aloé legtöbb fajtája télen virágzik, ezért is fontos a teleltetése.
- Mivel Észak-Afrika és Dél-Amerika sivatagos részeiről származik, nem szereti vízben áztatni magát. Akár fél évet is kibírna víz nélkül, de ezt azért inkább ne próbáld ki. Akkor locsold meg, amikor a földje már teljesen száraz. Nyáron elég akár kéthetente meglocsolnod. Télen havonta egyszer adj neki vizet.
Az Aloe Vera a lakásban és a kertben is megél. Fotó: 123rf.com
- Bár tápoldatozásra nincs szüksége, időnként ültesd át, hogy a talajból minden számára szükséges tápanyaghoz hozzá tudjon jutni. Ezt soha ne nyáron végezd, mindig ősszel kell átültetni.
- Ha kedvezni akarsz neki mindezek ellenére, akkor pozsgásoknak való tápoldatot adj neki.
- Az Aloe Vera mérgező lehet, ha kutya vagy macska eszik belőle, így tartsd tőle távol házi kedvenceidet.
- A szaporítása nagyon egyszerű. Meg kell keresned rajta az új hajtásokat, amelyeket onnan ismersz fel, hogy jóval világosabb a színűk. Emeld ki az egész növényt és úgy válaszd le róla óvatosan a friss hajtásokat. Az anyanövényt a leválasztások után ültesd vissza az eredeti edényébe. A friss hajtásokat egyesével ültesd el egy körülbelül 10 cm átmérőjű, lyukas aljú cserépbe, 2 cm mélyen. A földje legyen tőzegben gazdag, amelyet homokkal lazíthatsz. Szintén világos, de nem tűző napnak kitett helyet válassz ki számára. Locsold a kis növényt bőségesen az ültetés után.
- Fontos tudnod, hogy a fiatal növények nem rendelkeznek gyógyító hatással, sőt, bizonyos esetekben akár árthatsz is velük! Ezért nagyon fontos, hogy csak akkor használd a növényből nyerhető zselét és nedveket, amikor az már elérte a négy-öt éves kort.
Ezt ne tedd az Aloe Veráddal
Az Aloe Vera igazán kisigényű növény, nagyon könnyen tudod tartani, de vannak olyan hibák, amelyeket elkövetve sajnos hamar véget érhet bimbódzó barátságotok.
- Az első és legfontosabb, hogy az Aloe Vera nem vízinövény, így semmi esetre sem szabad túlöntözni, és hagyni, hogy a pangó vízben álljon. Onnan látod, hogy nem jól öntözöd, hogy levelei elsárgulnak, és szétesnek. Ha már megtörtént a baj, gyorsan távolítsd el a beteg leveleket és hagyd kiszáradni a növény földjét.
- Ha viszont túl kevés vizet adsz neki, akkor szép, húsos levelei el fognak vékonyodni. És hogy mi a megoldás? Bingó! Egyszerűen csak meg kell locsolnod!
- Ha a levelei barnák, esetleg égettnek tűnnek, akkor túl sok napfényt kapott. Helyezd át egy kevésbé napos, ámde világos helyre, ahol leginkább a délelőtti napsugarakban tud fürdőzni, és nem a délutániakban.
Az aloé csodás zseléjét sok készítményben felhasználják. Fotó: 123rf.com
Így nyerd ki belőle a zselét
Ha a növényed elérte a négy-öt éves kort, vegyél elő egy éles kést, és vágj az alsó, idősebb leveleiből egy darabot. A benne lévő zselés réteget közvetlenül használhatod bőröd ápolására, égési sebeid, vagy rovarcsípéseid kezelésére.
A frissen levágott levélből kinyert zselé rengeteg hasznos hatóanyagot tartalmaz. Az egyik ilyen az acemannán, ami nem más, mint egy különleges immunrendszer serkentő.
Így készíts házi Aloe Vera italt
Bár a boltok polcain igazán kitűnő aloés italokat találhatsz, ha van otthon Aloe Verád, semmi sem akadályozhat meg abban, hogy igazán friss, házi aloés italt készíts belőle. Ehhez mindössze arra van szükség, hogy a megtisztított levélből levágsz egy tetszőleges darabot, levágod annak oldaláról az éleket, meghámozod azt, majd hozzájutsz a tiszta zseléhez. A kinyert zselét tedd turmixba, és adj hozzá fele mennyiségű ásványvizet, esetleg friss gyümölcsből készített gyümölcslevet, és turmixold össze. Ha nem hígítod a zselét, akkor habos állagú lesz. A klórtartalma miatt ne sima csapvizet használj, hanem ásványvizet. A turmix fél órán belül letisztul, és máris fogyaszthatod a fantasztikusan egészséges Aloe Vera italodat. Természetesen, mint bármi mást, ezt is előzetes, kis mennyiségben történő kipróbálás után fogyaszd, elkerülve az esetleges allergiás tüneteket.