Kevés olyan otthon van, ahol a kaktuszok ne kapnának helyet. Nem is csoda, hiszen azok is elboldogulnak velük, akik nem éppen a rendszeres növényápolásról híresek. A gyerekek számára is igazán jó első növény a kaktusz, különösen akkor, ha a gondoskodása meghozza a virágát is.
Azonban, hiába nem kell sok időt fordítani a gondozásukra, mivel nem őshonosak hazánkban, télen különleges bánásmódot igényelnek. Nem csupán az év közbeni ápolásuk határozza meg, hogy mennyire lesznek életképesek, és hogy megörvendeztetnek-e minket a virágjukkal, hanem a helyes teleltetésük is. Így, ha nem akarod, hogy a kaktuszod szúrós szemmel nézzen rád, jobb, ha tisztában vagy az igényeivel, és meg is tudod adni neki azt, amire vágyik.
A kaktuszok téli mindennapjai
A kaktuszoknak a természetes élőhelyükön is változást hoz a tél beköszönte. Ilyenkor csökken a hőmérséklet és a nappalok hosszúsága, így a kaktusz egyre kevesebb fényhez jut. Majd, ahogy közeledik a tavasz, a dolgok visszakerülnek a régi kerékvágásukba. A nappalok újra hosszabbak és melegebbek lesznek, és csapadékból is jóval több jut.
A kaktuszokban a fénymennyiség és a hőmérséklet csökkenésének köszönhetően hormonális változások állnak be. Leáll a növekedési hormonok termelődése, és a kaktusz megkezdi a felkészülést a téli időszakra. Ilyenkor minimálisra csökken a tápanyagfelvétele és a légzése, és a vegetációs időszakban felhalmozott tartalékaiból él. A változás hatására alakulhatnak ki a kaktuszban a virágrügyek, melyeknek képződését a növekedési hormonok egyébként gátolják.
Tavasszal ismét beindul a növekedési hormonok termelődése, felgyorsul a növény tápanyagfelvétele és a légzése, a csapadékból pedig képes lesz pótolni a télen elveszített vízmennyiségét. Bár ezek a folyamatok a természetes élőhelyén mindenféle külső beavatkozás nélkül mennek végbe, hasonló körülményeket kell biztosítanunk a számára akkor is, ha otthon tartjuk.
A kaktusznak fontos, hogy megfelelő körülmények között tudjon telelni. Fotó: Shutterstock
Így teleltesd a kaktuszod
Ha lakásban tartjuk a kaktuszt, keressünk neki télre egy tárolót, vagy egy pincét, ahol át tud telelni. Mindenképpen fagymentes helyet kell választanunk a számára. A kaktuszt október elejétől már ne öntözzük, így amikor november végére már teljesen kiszárad a talaja, helyezzük el a pincében.
Fontos, hogy a kiválasztott helyiség hőmérséklete 4-10 Celsius-fok között legyen. Mindenképp száraz helyet keressünk számára, mert a vizes, nyirkos helyiségek gombásodást idézhetnek elő nála. Fontos az is, hogy kellő mennyiségű fény is rendelkezésére álljon a pihenőidőszakban.
A teleltetés alatt nem szabad öntözni, csak annak befejezése után 2-3 héttel kell újra megkezdeni a locsolást. Először csak kevés vizet adjunk neki, majd amikor látjuk, hogy elkezd növekedni a növény, növeljük meg az öntözés mennyiségét és a gyakoriságát is. Mivel a teleltetés alatt kevés fényhez van szokva, ne tegyük ki hirtelen erős fényviszonyoknak, hanem fokozatosan kerüljön vissza a régi helyére.
Néhány kaktuszt nem kell a pincében teleltetni, hanem maradhatnak a szobában. Ilyenek például a a Melocactus, Discocactus, Myrtillocactus és az epifiták. Azonban a lakásban teleltetett kaktuszok esetében is fel kell függeszteni az öntözést legalább 2 hónapra, és arra is ügyeljünk, hogy ne maradjanak a fűtőtest közelében.
Ha nem áll rendelkezésünkre pince, akkor készíthetünk egy úgynevezett hideg házat a kaktuszainknak, amelynek az a lényege, hogy a növényt elzárjuk a lakásban lévő melegtől. Ez, bár nagyon bonyolultul hangzik, igazán egyszerű. Elég hozzá egy polc, amit közvetlenül az ablak mellé helyezünk, természetesen csak abban az esetben, ha nincs a közelben fűtőtest. Majd a polcot egy fólia, vagy üvegburkolat segítségével elzárjuk a szoba melegétől. Ezt elég egyszer elkészítenünk, és innentől kezdve minden évben meg van oldva a kaktuszaink teleltetése.
Ha lehetőségünk van rá, helyezzünk az ablak és a kaktuszok közé árnyékolót, hogy a napfény se tudja felmelegíteni őket. Ne locsoljuk a kaktuszt ebben az időszakban, és folyamatosan figyeljük a vitrin hőmérsékletét. Ha 20 Celsius-fok fölé emelkedik, szellőztetéssel tudjuk azt a megfelelő hőmérsékletre csökkenteni, de vigyázzunk, hogy a kaktuszok ne kapjanak huzatot.
A legtökéletesebb megoldás természetesen, ha van egy különálló növényházunk, ahol megfelelő hőmérsékletet, szellőzést és fényt tudunk biztosítani a növényeinknek. Erre kitűnő lehet egy beépített terasz is, amely télikertként tud funkcionálni a hideg időszakokban, menedéket nyújtva így a telet nehezen viselő növényeink számára. Az első öntözés után érdemes párásítással segíteni növényeink tavaszi ébredését.
A kaktuszok között vannak fagytűrőek is, de van, amit teleltetni kell. Fotó: Shutterstock
Vannak fagytűrő kaktuszok is
Ha nem szeretnénk a kaktuszok teleltetésével foglalkozni, választhatunk fagytűrő kaktuszokat is. Azonban a télálló és a fagytűrő kaktuszok sem igénylik a téli öntözést, így október után már ne öntözzük őket. Az első tavaszi öntözés ideje az ő esetükben akkor jön el, amikor megjelennek rajtuk az első virágrügyek.
Ha azt vesszük észre, hogy a kaktusz elkezd ráncosodni, ne ijedjünk meg, mert ez teljesen természetes a téli időszakban. Ennek az az oka, hogy a növény így szabadul meg a benne felhalmozódott felesleges víztől. Az állománya bekocsonyásodik, így a jég nem képes kristályokat képzeni benne, így szövetroncsolódás nélkül tudja átvészelni a telet. Akár olyan kicsire is képesek összezsugorodni, hogy szinte alig látszanak ki a földből, így védve magukat a téli hidegektől.
Egyes kaktuszokat nyugodtan kint lehet hagyni az első hó megjelenéséig. Ilyenek a Mammillaria-k, Astrophytum-ok, valamint a Ferocactus-ok is. Ezután vigyük be őket biztonságos, teleltetési helyükre, ahol 6-15 Celsius-fok között várják ki a tavaszt. A 15 Celsius-fok feletti hőmérséklet káros a számukra, hiszen elindul a hajtásnövekedés, a kaktusztestek megnyúlnak és halvány színűek lesznek. Az így megváltozott kaktuszon nem tudnak rendes levelek kialakulni.
A kisebb cserepes kaktuszokat a két ablaküveg közé is tehetjük. Itt nappal mindig felmelegszik a levegő, éjszaka pedig visszahűl, de ez nem okoz gondot a kaktusz életében. Azonban, ha folyamatosan melegben tartjuk télen a kaktuszt, felborul benne a fény, a hő és a vízegyensúly, és ez megtöri a valódi, téli pihenési időszakot.