Az emberek egyre jobban felfigyelnek a különféle természetes alapanyagokra, amelyekkel ma már nem csak az ételeinkben, hanem a különféle kozmetikumokban is találkozhatunk. Közismert tény, hogy általuk akár napjaink tipikus betegségeit is nagyobb eséllyel előzhetjük meg, vagy orvosolhatjuk, ha már megtörtént a baj. Ilyen alapanyag a szőlőmag is, illetve a belőle készült olaj – amiből mindenkinek érdemes beszerezni egy keveset – írja az egy.hu.
A szőlő préselése után visszamaradó melléktermékeket hasznosítani kell majd – fotó: pixabay.com
Magyarország a jó borok hazája, melyek készítése során a legutóbbi években mintegy 4 millió mázsa szőlőt szüreteltek.
A keletkezett borászati melléktermékek ellenőrzött hasznosítása az Európai Unió szabályai szerint kötelező, aminek több oka is van: egyrészt így kívánják elkerülni, hogy a szőlőtörköly túlzott kipréselésével gyenge minőségű borokat készítsenek, másrészt megakadályoznák, hogy a melléktermékekből készüljön bor.
Szerencsére szőlő préselését követően visszamaradó törköly hasznosítására sokféle lehetőség van, igen elterjedt például a pálinka főzése. De nem ez az egyetlen út: a törköly legértékesebb részét a mag jelenti, a magnak pedig a benne található olaj a legnemesebb alkotója (de viszonylag sok fehérjét és cseranyagot is tartalmaz).
Elsőre a kinyerhető olaj mennyisége rendkívül kevésnek tűnhet, azonban mivel egy melléktermék hasznosításáról van szó, illetve az olajkinyerés alkalmával keletkező további melléktermékeket is hasznosítani lehet, az eljárás sokkal izgalmasabb, mint amit a számok elsőre mutatnak!
A préselést követően visszamaradt nedves törköly magtartalma nagyjából 20-25 százalék. A Magyarországon termelt borszőlőkben található szőlőmag átlagos olajtartalma 13 és 20 százalék között mozog, ami függ a fajtától, a termőtájtól és a szőlő érettségi fokától is.
A szőlőmagolaj a különböző fehérjékkel és szénhidrátokkal együtt a mag belső részében található meg, míg a héjában nagy mennyiségben cseranyagok vannak.
A legjobb minőségű, magas hatóanyag tartalmú szőlőmagolaj hidegsajtolással nyerhető ki a friss törkölyből leválasztott, majd előzetesen leszárított magból. Az így sajtolt olaj illata hasonlít a mogyoróhoz, dióhoz, az íze kellemesen édeskés, a színe a magas minőségű olívaolajhoz hasonlóan zöldesen áttetsző.
A hidegen sajtolt szőlőmagolaj:
- könnyen emészthető,
- koleszterinmentes,
- számos vitamint, antioxidánsokat és bioaktív anyagokat tartalmaz,
- frissességét hűtés nélkül is hosszú ideig megőrzi,
- étkezési célokra még finomítatlanul is alkalmas,
- salátákban közvetlenül fogyasztva sincs kellemetlen utóíze
Nem árt tudni, hogy a gyulladáspontja magasabb a legtöbb olajénál (210-230°C), ennek köszönhetően magasabb hőmérsékleten is füstmentesen, égésből származó mellékízek nélkül lehet vele sütni-főzni.
A szőlőmagolaj préselését követően megmaradt présmaradványt mikroőrleményekben és gluténmentes termékekben tovább lehet hasznosítani, ez az olajhoz hasonlóan nagy mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat. A különféle mikroőrleményeket fogyaszthatjuk teába, joghurtba, vagy akár lekvárba keverve is, de néhány százalék erejéig még a lisztet is helyettesíthetjük vele!
A szőlőmagolaj kinyerése egy költséges folyamat, így az ára jóval magasabb a többi olajénál. Egy tonna szőlőmagból átlagosan mindössze 40-60 kiló jó minőségű szőlőmagolaj nyerhető ki.
Rendszeres fogyasztása a magas ár ellenére is javasolt! Ha nem is ebben sütünk rántott húst, reggelente azért egy kiskanál szőlőmagolaj hozzájárulhat egészségünk megőrzéséhez!