A Consumer Reports nonprofit szervezet által végzett tesztek szerint 12 fahéjpor és többféle fűszerpor márkában találtak magas ólomtartalmat. A vizsgálat során a Paras által forgalmazott fahéjporban mérték a legmagasabb, 3,52 ppm-es értéket – írja a CNN cikke alapján a penzcentrum.hu.

fahéj

Az ólomnak nincs biztonságos szintje az emberi szervezetben – fotó: pixabay.com

A tesztek eredményei alapján több gyártó is megtette a megfelelő lépéseket

A Paras és az EGN nyomban közölte, hogy leállítják az értékesítést és felszólítják a boltokat a termékek polcokról való eltávolítására. Más cégek pedig hangsúlyozták, hogy a termékeik megfelelnek a biztonsági előírásoknak.

Alina Lasta, a Badia Spices szabályozási ügyekért felelős igazgatója elmondta:

"Nyomokban ólom található szinte minden élelmiszertermékben, amelyet világszerte termesztenek. Az FDA nem állapított meg hivatalos szabályozást a fűszerekben lévő ólom mennyiségére vonatkozóan, de eddig még soha nem adott ki fogyasztói figyelmeztetést vagy visszahívást olyan fűszeripari termékekre, amelyek 2 ppm alatti ólomtartalmúak."

Azonban az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hivatala szerint az ólomnak nincs biztonságos szintje az emberi szervezetben.

Csökkenteni kell a kockázatot

Az Egészségügyi Világszervezet becslései alapján 2019-ben közel egymillió emberéletet veszítettek el az ólomnak való kitettség miatt.

James Rogers, a Consumer Reports élelmiszerbiztonsági kutatási és tesztelési igazgatója hangsúlyozta, hogy vizsgálatuk csak szúrópróbaszerű volt, és kiindulópontot jelenthet a fogyasztók számára a kockázatcsökkentéshez.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az FDA-nak nincs kötelező visszahívási jogköre, így a termékeket előállító vállalatoktól függ, hogy helyesen cselekszenek-e.

Az FDA szóvivője, Courtney Rhodes elmondta, hogy a gyártók pillanatnyilag nem kötelesek külön vizsgálni az összetevőket vagy a végtermékeket nehézfémekre.

A kormányzat tervei közt szerepel a szövetségi élelmiszer-, gyógyszer- és kozmetikai törvény módosítása, az, hogy előírja az ipar számára a végtermékek szennyezőanyagokra vonatkozó vizsgálatát és a vizsgálati nyilvántartások vezetését.