Lassan itt a nyár vége. Akinek van veteményese, vagy akár csak egy cserépnyi paradicsomja, paprikája, az gyakran találkozhat azzal, hogy a növények még ilyenkor is hoznak virágokat. A paradicsomon pedig sokszor még rengeteg a zöld, éretlen termés. De vajon mit lehet tenni ilyekor, hogy minél hosszabb ideig lássanak el minket a növényeink friss paradicsommal és paprikával? Természetesen erre is van megoldás.
A titok pedig az, hogy mindig együtt élünk a kertünkkel, a növényeinkkel. Minden nap figyeljük őket, és persze gondoskodunk róluk. Így, ha tudjuk, mire van szükségük, sokkal több és jobb minőségű termésben lesz részünk. És persze boldog lesz a növényünk, és vele mi is.
Ezt tedd, ha még most is virágzik a paprika és a paradicsom
Habár lassan itt az ősz, még mindig előfordulhat, hogy a paradicsom- és paprikanövények új virágokat hoznak. Azonban ezeket a virágokat szeptembertől kezdve már nem szabad a növényeken hagyni. Nem jó érzés, de le kell őket csípni, mivel így a növény az összes energiáját a már meglévő termésekre tudja fordítani. Így az jóval nagyobb és ízleteseb lesz. A virágokból ilyenkor már sajnos úgy sem lesz termés. Egy kis csalánlével tudunk a segítségükre lenni, hogy ezzel is támogassuk a növényt és segítsük a termések beérését.
Így lehet piros a paradicsom, nem zöld
Sok esetben még októberben is zöld paradicsomokkal van tele a kertünk. Azonban, mivel a időjárás ilyenkor már nagyon változékony, ezek nagy valószínűséggel már nem fognak tudni odakint beérni. A hideg, borongós napok gyakran ugyanis elvágják a már megindult érési folyamatokat.
A paradicsom virágait szeptemberben már le kell csipkedni. Fotó: Shutterstock
Érdemes ilyenkor a paradicsomnövényt gyökerestől kiemelni a talajból, eltávolítani a leveleit, és fejjel lefelé fellógatni egy körülbelül 18 és 20 Celsius-fok közötti hőmérsékletű helyiségben, ahol kellően magas a páratartalom. Ha pedig várunk 2-4 hetet, hamarosan be fognak érni a paradicsomok, és aromájuk is olyan finom lesz, mint a kertben beéretteknek.
De az is remek megoldás, ha leszedjük a zöld paradicsomokat, majd elhelyezzük őket tiszta, száraz befőttes üvegbe. Semmit nem kell hozzá adni, csak a tisztára és szárazra törölt paradicsomokat beletenni az üvegbe, majd feltenni a konyhában vagy a szobában a szekrény tetejére. Dekorációnak sem utolsó, de átlagosan egy hónap elteltével piros lesz a paradicsom, nem sárga, és persze nem is zöld.
A paprikát teleltetni is lehet
A paprikát át tudjuk teleltetni, azonban ez sajnos nem azt jelenti, hogy egész évben teremni fog. Azonban jövőre ismét el fog látni minket a termésével. Ehhez pedig igazán nem kell sokat tennünk.
A legfontosabb lépés, hogy csak egészéges növényt teleltessünk át. Mindig távolítsuk el róla a száraz leveleket, a paprikákat, és amennyire csak lehet, tisztítsuk meg. Cserépben tartsuk olyan helyiségben, ahol 13 Celsius-fok körüli hőmérséklet van, és legyen egy kis ablak is, amelyen jut be fény. Öntözni csak nagyon ritkán szükséges, azonban kiszáradni ne hagyjuk. Ahogy eljön az ősz, egyre ritkábban kell öntözni, így végül elég lesz akár 2-3 hetente megöntözni. Ha a levelei lehullanak, attól nem szabad megijedni, ez a teleltetéssel jár együtt. A növény ilyenkor már nyugalmi állapotban van, és felkészült a télre.
Amikor elszáradtak a levelei, metsszük meg a paprikát úgy, hogy meghagyunk néhány nagyobb, Y alakú hajtást. Az Y felső két szára 3-5 cm hosszú legyen. Ne ijedjünk meg, tavasszal új hajtásokat fog hozni, viszont így sokkal könnyebben vészeli át a teleltetést. Csak akkor kerüljön ki melegebb és világosabb helyre, amikor itt az április. Ekkor már jóval gyakrabban kell öntözni. A paprika új hajtásokat fog hozni, és amikor már egészen biztosan nem lesz fagy, ki is kerülhet a kertbe.
Ez tedd a megmaradt zöld paradicsommal
Nyersen semmi esetre sem szabad fogyasztani a zöld paradicsomot, mert az éretlen paradicsom mérgező lehet. Enne az az oka, hogy szolanin és tomanin nevű alkaloidokat tartalmaz. Ezek az alkaloidok védik a még éretlen paradicsomot a kártevőktől, de nemcsak keserűvé, hanem mérgezővé is teszik azt.
A zöld paradicsomból kiváló savanyúságot lehet készíteni. Fotó: Shutterstock
Ezek az alkaloidok az érési folyamat során tűnnek el a paradicsomból, de mivel a kertben lévő zöld paradicsom már nem fog tudni beérni, így csak feldolgozva, vagy beérlelve fogyaszthatjuk.
A zöld paradicsomból kiváló savanyúságot lehet készíteni
Hozzávalók: 2 kg zöld paradicsom, 1 liter víz, 6 dkg só, 1 dl 20%-os ecet, 5 babérlevél, szegfűszeg, szegfűbors, koriander, mustármag, fekete bors, 1 gramm nátrium benzoát, vagy szalicil.
Mindig közel azonos méretű paradicsomokat válasszunk, amelyek épek és egészségesek. Miután alaposan megmostuk, tegyük be őket egy kifertőtlenített üvegbe. Adjuk a vízhez a sót és a fűszereket, majd forraljuk az egészet 30 percig. Ezután kerüljön hozzá az ecet és a tartósítószer, és miután kihűlt a lé, öntsük rá a paradicsomokra. Zárjuk le az üveget légmentesen, majd tegyük hűvös, sötét helyre.
Süsd meg!
Aki még nem látta, feltétlenül nézze meg a Sült, zöld paradicsom című filmet. A finomsághoz pedig a következő módon lehet hozzájutni.
Hozzávalók: 20 dkg zöld paradicsom, 2 db tojás, 2 evőkanál tej, 5 dkg finomliszt, 10 dkg zsemlemorzsa, só és bors ízlés szerint, és olaj a kisütéshez.
A megmosott paradicsomokat vágjuk ujjnyi vastagságú szeletekre, majd mindkét oldalukat sózzuk és borsozzuk meg. Panírozzuk be a paradicsomszeleteket, és süssük ki őket olajban. Akár mártogatóst is készíthetünk hozzá, attól csak még jobb lesz.
Jó étvágyat kívánunk!