Az ország több pontján nemrég megrendezett talajszelvény-bemutató mezőfalvai helyszínén dr. Dobos Endre egyetemi tanár, a Miskolci Egyetem Földrajz-Geoinformatika Intézet intézeti tanszékvezetője és a Magyar Talajtani Társaság elnöke tartott érdekes előadást és talajszelvény-analízist. Beszélt arról, hogy felszínfejlődés szempontjából miért számít a Mezőföld érdekes területnek.

Kitért arra is, hogy miért jelent gondot a talaj túlművelése, aminek következtében megindul a talaj szerkezeti degradációs folyamata. A szerkezeti elemeket széttapossuk, majd rámegyünk minden évben négyszer-nyolcszor, minden egyes alkalommal összetörjük a felére ezeket az elemeket. A végén elporosítjuk a talajunkat.

Mit lehet tenni a talaj szerkezetének a javítása érdekében?

Mivel jellemzően túlműveltük a mezőgazdasági területeket, a menetszám-csökkentés az első, amit alapvetően alkalmazhatunk. Mivel szerkezete gyakorlatilag nincs, így a talajban pórusokat kell teremteni, ami tartósan levezeti a levegőt és a vizet. Eleinte ez talajműveléssel megoldható, de rövid időn belül a talaj beiszapolódik. Ha tartós eredményt szeretnénk, akkor gyökereket kell leereszteni bele, majd ezt eredeti állapotában kell megtartanunk – azaz kerülni kell a forgatásos művelést, ami megszüntetné a létrehozott függőleges járatrendszert.

A felszínen meg kell hagyni a szármaradványokat a talajélet biztosítása érdekében. Nem önmagában a szerves anyag a fontos, hanem a talajélet – a szerves anyagra a talajélet fenntartásáért van szükség. Ha a talajélet, a víz, az oxigén és a szerves anyag nincs meg együtt, akkor abból nem lesz jó talajszerkezet. A takarónövényeket is gondozni, segíteni kell, némi sekély lazítással, de semmi olyannal nem szabad kezelni, amivel megzavarjuk a gyökértömeg fejlődését.

teszt

A tömörödés mélysége az alacsony guminyomás esetében lényegesen kisebb volt – fotó: Deraland Kft.

Mit tehetünk a talajtömörödés ellen?

Erről Ignácz Sámuellel, a Michelin Hungária Kft. mezőgazdasági üzletágának képviselőjével beszélgettünk, aki megmutatta a helyben elvégzett tesztjük eredményeit. A teszt során egy 80 centiméteres gödröt ástak ki, amiben 5 centiméterenként rétegeztek két különböző színű talajt, amire alacsony, majd magas guminyomással tolatott rá egy traktor. Így oldalsó keresztmetszetben is láthatóvá vált, hogy mekkora talajtömörödést okozott a két eltérő guminyomás. A tömörödés mélysége az alacsony guminyomás esetében lényegesen kisebb volt.

Az alacsony nyomású – talajra optimalizált – abroncsok elérhetőek traktorokra, önjáró permetezőkre, kombájnokra, trélerekre. Nem tömörítik úgy össze a talajt, mint a magasabb nyomású abroncsok, ami átlagosan 4% termésnövekedést eredményez, emellett csökkentik az üzemanyag-fogyasztást, és hosszabb az élettartamuk, mivel lassabban kopnak.

abroncsnyomás szabályozása

Érdemes ismerni a PTG eszközök működését – fotó: Deraland Kft.

Az abroncsnyomás-szabályozás kulcsfontosságú

Bogdán Gábortól, a Deraland Kft. termékfelelősével a gumiabroncsok nyomásának a szabályozásáról és az általuk forgalmazott PTG eszközökről tudtunk meg részleteket. Elmondta, hogy ha 2,2 bar nyomással hajt valaki a szántóföldre, akkor azzal 12 centiméterrel nagyobb nyommélységet eredményez, ami eketalp alá okoz tömörödési károkat az üzemanyag-felhasználás növekedése mellett.

Fontos, hogy szántóföldi munkáknál – az abroncsgyártó megengedett értékeinek figyelembevételével – vontatott gépeknél az első hídra 35%, a hátsó hídra 65% jusson, míg függesztett gépeknél ez elöl 40%, hátul 60% legyen, hogy a kormányozhatóság megmaradjon.

A részletekért érdemes megnézni a videót.

További információkat a Deraland Kft. tevékenységéről, termékeiről az alábbi elérhetőségeken szerezhetsz:

Deraland Kft.

deraland

Michelin Hungária Kft.

Michelin