Amikor arra a kérdésre keressük a választ, hogy napjainkban milyen megoldásokkal javítható a sertéságazat, valamint a gazdasági haszonállat-ágazat, két hívószót kell szem előtt tartani: a fenntarthatóságot és a hatékonyságot – mondta köszöntőjében Dr. Alexy Márta, az Óbudai Egyetem, Neumann Informatikai Karának egyetemi docense.
Hozzátette, hogy a sertés és a környezet közötti kölcsönhatás meghatározó. Az állat reagál a környezetére, a környezeti tényezők pedig reagálnak az állati szervezetre is. Ez a kölcsönhatás ad lehetőséget arra, hogyha különböző módszerekkel, eljárásokkal, innovációkkal, technológiákkal, takarmányozással, állategészségüggyel optimalizálni tudjuk a tartási környezetet. Így a genotípusban lévő potenciál jobban kifejeződhet a fenotípusban, tehát nagyobb jövedelmezőséget jelenthet a sertéstartók számára.
Fitos Gábor, a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetségének ügyvezetője "Ágazati aktualitások, piaci árakat befolyásoló tényezők, az ÁTK adta lehetőségek" című előadásában részletezte a sertésállomány változását a világon, Európában és Magyarországon, majd felhívta a figyelmet az itthon tenyésztett genetikákra, illetve azok arányainak változásaira. Kitért az állattartó telepek számára elérhető pályázati forrásokra, valamint a környezeti, társadalmi, járványvédelmi kihívásokra. Mindezek mellett kiemelte a sertéstartók számának drasztikusan csökkenését és ennek hatásait.
Az "Ágazati aktualitások, piaci árakat befolyásoló tényezők, az ÁTK adta lehetőségek" című előadás prezentációja itt érhető el.
Dr. Jelencsics Zsombor, állatorvos az Elanco Hungary Kft. képviseletében "Állategészségügy – Fiaztatói veszteségek csökkentése a Tonisity Px IZOTÓNIÁS OLDAT segítségével" című előadásában bemutatta azokat a hatékonysági problémákat, amelyekkel a sertéstartóknak napjainkban meg kell küzdeni és amelyek komoly gazdasági hatással járnak. Ezután elemezte, a kihívásokra milyen választ adhatnak a gazdák, majd ismertette a Tonisity Px terméket és hatásmechanizmusát.
Az "Állategészségügy – Fiaztatói veszteségek csökkentése a Tonisity Px IZOTÓNIÁS OLDAT segítségével" címűelőadás prezentációja itt érhető el.
Bulyáki Balázs, az ISV Zrt. régióvezetője "Tartástechnológia" című előadásában arra fókuszált, hogy a növekvő költségkörnyezetben hogyan javíthatnak helyzetükön a sertéstermelők. Kiemelte, hogy a sertéstartás során jelentős figyelni kell fordítani a levegő minőségére, folyamatosan biztosított és megfelelő minőségű vízre, a fejlődési fázisnak megfelelő, minőségi takarmányra és az állatok komfortérzetéhez szükséges tartástechnológiára. Bemutatott modern hűtés- és szellőzéstechnológiákat, valamint tartástechnológiai megoldásokat, illetve részletezte a száraz darás és nedves etetéstechnológia előnyeit és lehetőségeit. Emellett bemutatott a sertéstelep működése szempontjából nélkülözhetetlen további megoldásokat is.
Tartástechnológia című előadás prezentációja itt érhető el.
Az sertéságazati kerekasztal beszélgetést Kovács-Igric Dominika moderálta. A legaktuálisabb kérdéseket pedig
- Dr. Földi József, elnök, Magyar Sertésegészségügyi Társaság
- Marczin Zsolt, beszerzési igazgató, Nagyhegyes Hús Kft.
- Fitos Gábor, ügyvezető, Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetsége
vitatta meg.
A kiemelt témák között szerepelt a munkaerőhiány, az ÁTK pályázat kérdései, valamint problematikái, termékpályák, valamint a magyar sertéságazat szerepe az orosz-ukrán háború kapcsán.
A teljes Hol a kiút? – Sertéstartás Agroinform webináriumot itt tudod visszanézni:
Indexkép: Shutterstock