Az új, 2024-es ÖKO pályázat (“Ökológiai gazdálkodás támogatása” című, KAP-RD20-1-24 kódszámú pályázati felhívás)

64 MILLIÁRD FORINTOS KERETÖSSZEGŰ VISSZA NEM TÉRÍTENDŐ TÁMOGATÁST biztosít azon gazdálkodóknak, akik vállalják az ökológiai gazdálkodásra történő átállást vagy annak fenntartását.1

A támogatás megszerzésének az egyik legfontosabb feltétele a bio minősítés, aminek megszerzésében egy akkreditált ellenőrző- és tanúsító szervezet tud segíteni.

bio garancia

Vissza nem térítendő támogatásra lehet pályázni biogazdaként – forrás: Bio Garancia Kft.

A biogazdálkodás helyzete az Európai Unióban és Magyarországon

A biogazdálkodás (más néven ökológiai vagy organikus gazdálkodás) nem csak fenntarthatóbb megoldást jelent az élelmiszer-termelés terén, de magasabb minőségű termékeket is eredményez, amiket a gazdák magasabb árakon is értékesíthetnek.

Ez a gazdálkodási forma egyre nagyobb népszerűségnek örvend világszerte, különösen az Európai Unió tagállamai között. Az EU célja, hogy 2030-ra az összes mezőgazdasági terület legalább 25%-a ökológiai művelés alatt álljon.2 Ezt a célt szem előtt tartva az uniós tagállamok egyre nagyobb területeket vonnak be az ökológiai gazdálkodásba. Az ökológiai gazdálkodás területe 2005 és 2018 között megkétszereződött, és elérte a 15,6 millió hektárt.3

Azonban az egyes tagállamok eltérő növekedést mutatnak. Ausztriában kiemelkedő a fejlődés, és bár Magyarország is növekvő tendenciát mutat, még mindig az EU-s átlag alatt van.4 2022-ben az ökológiai művelés alá vont mezőgazdasági területek aránya mindössze 6,3% volt. Ezzel az aránnyal hazánk 19. helyen áll a 27 EU tagállamból.5,6

biogazdálkodásba bevont

Biogazdálkodásba bevont területek aránya az uniós tagállamokban, 2022 – forrás: Eurostat

Ennek ellenére biztatónak mondható az elmúlt évek tendenciája. Habár Magyarországon már 1983-ban elkezdődött a biogazdálkodás története, csak 2016-tól indult új lendületnek, köszönhetően a megnövelt támogatási kereteknek.

2005 és 2014 között lényegében stagnált, azonban 2015 és 2023 között közel 2,5-szeresére nőtt a biogazdálkodás területe. Ennek köszönhetően 190 516 hektárral bővült az ökológiai művelésbe bevont mezőgazdasági terület Magyarországon 8 év alatt.7

biogazdálkodás

Biogazdálkodásba bevont területek támogatásoknak köszönhető növekedése (hektár) – forrás: KSH

Az új, 2024-es ÖKO pályázat részletei

A 2024-ben meghirdetett ÖKO pályázat célja a gazdálkodók segítése az ökológiai művelésre való átállásban, illetve annak fenntartásában, ezzel is elősegítve az ökológiai gazdálkodás elterjedését, valamint a már ökológiai művelésben lévő területek fenntartását.

Várhatóan 5000 gazdálkodó részesülhet támogatásban, köztük olyanok is, akik már egy korábbi pályázatban is sikeresen szerepeltek, de most újra pályáznak.1

Ráadásul ezzel nem csak a nagy gazdaságok járnak jól. A biogazdák több mint 90%-a 300 hektárnál kisebb területen gazdálkodik.8

Milyen tevékenységek támogathatóak?

Konvencionális területek ökológiai művelés alá vonása, illetve az ökológiai művelésbe vont területeken a gazdálkodási mód fenntartása.

Mi a támogatás formája?

Vissza nem térítendő támogatás, melynek formája egységköltség alapú átalány.

Mekkora a támogatás keretösszege?

A felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 64 milliárd forint.

Mikor lehet benyújtani a támogatási kérelmet?

A támogatási kérelmek benyújtására 2024. november 25. és 2024. december 23. között van lehetőség.

Milyen hosszú a kötelezettségvállalási időszak?

A kötelezettségvállalási időszak 2025. január 1-től 2029. december 31-ig tart.

Ki nyújthat be támogatási kérelmet?

A jogosultsági kritériumoknak megfelelő mezőgazdasági termelők. A támogatás alapvető feltétele a bio minősítés megszerzése. Ebben tud segíteni a gazdálkodóknak egy akkreditált tanúsító szervezet, mint például a Bio Garancia Kft.

Így segít a Bio Garancia a támogatás feltételeinek teljesítésében

A Bio Garancia az ISO 17065 szabvány szerint működő akkreditált tanúsító szervezetként segíti a biogazdákat a bio tanúsítvány megszerzésében, amely elengedhetetlen az ÖKO pályázaton való részvételhez.

A Bio Garancia Kft. nemzetközi háttérrel rendelkezik, 2019 óta az Easy-Cert cégcsoport tagja, mely cégcsoportot Ausztria vezető ellenőrző szervezete, az Austria Bio Garantie (ABG) és Svájc vezető ellenőrző szervezete, a bio.Inspecta AG közösen alapítottak.

A tanúsító szervezet szolgáltatásai magukban foglalják az EU bio rendeletnek és a hazai előírásoknak való megfelelés ellenőrzését és tanúsítását, továbbá – igény esetén – nemzetközi szinten is elismert egyéb tanúsítványok megszerzését, mint például a Naturland, Demeter, BioAustria, BioSuisse vagy COSMOS.

biogazdálkodás

Az Európai Unió és Magyarország közös agrárpolitikája évről évre egyre nagyobb figyelmet fordít a biogazdálkodás előmozdítására – forrás: Bio Garancia Kft.

Miért éri meg a Bio Garanciával dolgozni?

A Bio Garancia közel 25 éve támogatja az ökológiai gazdálkodókat átlátható, online elérhető díjszabással és ügyfélbarát hozzáállással. Az ügyintézés teljes mértékben megoldható online. A cég munkatársai – akik ellenőrzési és tanúsítási kérdésekben egyaránt kompetensek – munkanapokon elérhetőek, az érdeklődők és az ügyfelek rendelkezésére állnak.

A szervezet kihangsúlyozza, hogy rejtett költségek és hűségidő nélkül dolgoznak, valamint igyekeznek kedvező árú és egyben megbízható szolgáltatást nyújtani azoknak a gazdálkodóknak, akik a Bio Garanciát választják.

A meglévő ügyfeleik számára ügyfélajánló programot működtetnek, valamint az új ügyfelek számára lehetőséget biztosítanak ingyenes konzultációra az ellenőrzési rendszerrel kapcsolatban.

A Bio Garancia Kft. szavaival élve:

„Csak azt számlázzuk, ami a díjszabásban benne van. Sőt, jutalmazzuk a minket továbbajánló ügyfeleinket.”

Fontos számukra az ügyfeleik elégedettsége, ezért lehetőséget biztosítanak számukra, hogy bármikor visszajelzést adhassanak. Ezen visszajelzések alapján az ügyfeleik több mint 90%-a elégedett a szolgáltatásaikkal.

Az alábbi linken található adatlap kitöltésével regisztrálhatnak azok, akik áttérnének a biogazdálkodásra vagy tanúsító szervezetet váltanának, és meg szeretnék szerezni a támogatáshoz szükséges minősítést:

www.bio-garancia.hu/hu/regisztracio-uj-ugyfelek

Ügyfélszolgálatuk a hét minden napján elérhető.

A Bio Garancia további elérhetőségei:

Bejelentkezéssel, díjszabással, adminisztrációval kapcsolatos kérdések: +36 1 336 0533

Feltételrendszerrel kapcsolatos, szakmai kérések: +36 70 489 1075, +36 70 850 5559

Az ÖKO pályázat háttere: fenntartható fejlődés és az EU célja

Az Európai Unió hosszú távú célkitűzései között kiemelt helyet foglal el a fenntartható fejlődés előmozdítása, amely szerves része az EU agrárpolitikájának. A legfontosabb stratégiai cél az, hogy 2030-ra az uniós tagállamok mezőgazdasági területeinek legalább 25%-a ökológiai művelés alá kerüljön.2 Ez komoly kihívást jelent, mivel jelenleg csak Ausztria felel meg ennek a célkitűzésnek.6

Ez a célkitűzés a zöld átállás egyik sarokköve, amely nemcsak a környezetvédelmi szempontok erősítésére, hanem az éghajlatváltozás elleni küzdelemre, a biológiai sokféleség megőrzésére, valamint a természeti erőforrások fenntartható felhasználására irányul.

Hogyan érhetők el az Unió céljai? Újabb motiváció a biogazdáknak: nagyobb támogatási összegek egyszerűbb szabályokkal

Az Európai Unió és Magyarország közös agrárpolitikája évről évre egyre nagyobb figyelmet fordít a biogazdálkodás előmozdítására. A támogatási rendszer reformja során olyan új szabályok és pénzügyi ösztönzők jelentek meg, amelyek célja, hogy a biogazdálkodás vonzóbb és elérhetőbb legyen a gazdák számára.

Az egyik legfontosabb változás az, hogy a támogatási keretösszeg jelentősen emelkedett. Az elmúlt évtized legnagyobb támogatási keretösszege az új ÖKO pályázaté.1, 9, 10

biogazdálkodás

Forrás: Portfolio, Agroinform, Közös Agrárpolitika (KAP)

Ez különösen fontos azoknak a gazdálkodóknak, akik most tervezik az átállást a konvencionális mezőgazdaságról az ökológiai termelésre.

A támogatási összegekre azért is szükség van, mert az átállási időszak évei alatt már számolni kell a megnövekedett termelési költségekkel is, ráadásul a bio termékek magasabb értékesítési árát a gazdálkodók csak a megfelelő bio minősítés megszerzése után tudják érvényesíteni.11

További jó hír a biogazdáknak, hogy a támogatási összegek úgy lettek magasabbak, hogy az ehhez tartozó előírások és kötelezettségek nagymértékben egyszerűsödtek, illetve csökkentek. 11

Ez azért is számít komoly vonzerőnek, mert a fenntarthatóságon alapuló intézkedések esetében a támogatási összegek szorosan kötődnek a teljesítendő előírásokhoz. Általánosságban elmondható, hogy több kötelezettség nagyobb kompenzációt jelent a hasonló támogatások terén, a biogazdálkodás terén viszont most sikerült ezt az elvet „megkerülni”.

Ez a változás nemcsak a már biogazdálkodást folytató termelők számára jelent előnyt, hanem azok számára is, akik most szeretnének csatlakozni az ökológiai termelők köréhez.

A magasabb támogatási összegek és az egyszerűbb szabályrendszer azért is szerencsés, mert Magyarországon a dinamikus növekedés ellenére továbbra is messze van az EU-s céloktól az ökológiai gazdálkodásba bevont mezőgazdasági terület aránya, és minden ösztönzőre szükség van az ökogazdálkodás sikeres terjesztése érdekében.

Ha bővebben tájékozódnál az új ÖKO pályázat részleteiről és Te is bio minősítésű gazdálkodóvá szeretnél válni, vagy szívesen váltanál tanúsító szervezetet pályázatod benyújtása előtt, vedd fel a kapcsolatot a Bio Garancia segítőkész csapatával a következő linken:

https://www.bio-garancia.hu/hu/oko-palyazat-2024

Források:

(1) https://kap.gov.hu/tarsadalmasitas/kap-rd20-1-24-okologiai-gazdalkodas-tamogatasa-2332

(2) https://www.consilium.europa.eu/hu/policies/from-farm-to-fork/

(3) https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/stattukor/okogazd/index.html

(4) https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Developments_in_organic_farming&oldid=629504

(5) https://greenfo.hu/hir/10-folott-az-okogazdalkodas-aranya-az-eu-ban-mi-itt-is-lemaradasban/

(6) https://www.fibl.org/en/shop-en/1747-organic-world-2024

(7) https://www.ksh.hu/stadat_files/mez/hu/mez0038.html

(8) Szabó A (2018) A biogazdálkodás története és tendenciái, Országgyűlés Hivatala Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatóság Képviselői Információs Szolgálat, http://intra.parlament.hu/infoszolg/

(9) https://www.portfolio.hu/unios-forrasok/20190525/tripla-eu-penzt-kapnak-a-magyar-okogazdalkodok-nyar-vegen-jonnek-a-nagy-bejelentesek-325535

(10)https://www.agroinform.hu/palyazatok/megjelent-az-okologiai-gazdalkodast-tamogato-palyazati-felhivas-50674-001

(11) https://keszenlet.hu/hir.php?id=248