A szúnyogok egyre több megbetegedésért tehetők felelőssé

A szúnyogok által terjesztett betegségek elleni küzdelem legújabb lépéseként drónokkal a Fidzsi-szigetek felett baktériummal fertőzött szúnyogokat dobtak le. A cél, hogy ezekkel megakadályozzák bizonyos fertőző betegségek terjedését.

Az egyiptomi csípőszúnyog által terjesztett dengue-láz az egyik olyan fertőző betegség, amelyet próbálnak ezzel a módszerrel megállítani. A világ lakosságának fele olyan területen él, ahol a dengue terjedésének magas a kockázata, idén pedig különösen megnövekedett a megbetegedések száma: az év első 28 hetében 233 százalékkal nőtt az előző évhez képest.

A dengue-láz ellen nincs specifikus kezelés. A legtöbben teljesen felépülnek a betegségből, 20-ból 1 embernél azonban súlyos szövődmény alakul ki, ami akár halálos kimenetelű is lehet. Az egyiptomi csípőszúnyogok ráadásul egyéb betegségeket is terjesztenek, például a Zika-vírust, a Chikungunya-lázat és a sárgalázat.

A World Mosquito Program most egy olyan stratégiát dolgozott ki, amelynek lényege, hogy a rovarokat Wolbachia baktériummal fertőzik meg. Ezek a baktériumok az emberre és a környezetre sem jelentenek veszélyt, viszont képesek megakadályozni, hogy a dengue-vírusok megtapadjanak a szúnyogok szervezetében, így azt továbbadni sem lesznek képesek az embernek.

szúnyog

Ázsiai tigrisszúnyog – fotó: pixabay.com

A magyarországi helyzet

Hazánkban az utóbbi tizenöt év során három újonnan betelepült faj, az ázsiai tigrisszúnyog, a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog terjedt el. Az Európa-szerte terjedő, halálos kimenetelű trópusi betegség okozta panaszok az átlagos vírusfertőzés tüneteire hasonlítanak, de súlyosabb esetekben orvosi kezelésre is szükség lehet.

A trópusi és szubtrópusi országokban a dengue-láz a malária után a második leggyakoribb, szúnyog által terjesztett fertőzés. Az Európai Unióban tavaly összesen 130 megbetegedést jegyeztek fel, ami csaknem duplája a megelőző évinek.

Forrás: hazipatika.com, divany.hu