Már pontszerűen megjelent Zirc, Szombathely, Szarvas, Cuha-völgy, Rostalló, Mátraszentimre és Túristvándi környékén is – közölte Nagy István.
Kaukázusi medvetalp – fotó: Huhu Uet, wikimedia.org
A bőrre kerülő növényi hatóanyag (furokumarin) fényérzékennyé teszi a bőrt (akár hosszabb távon is), s égési sérülésekre emlékeztető hólyagokat okoz, amelyek sokszor nehezen gyógyuló hegeket hagynak maguk után – írja az infogyor.hu
A kaukázusi medvetalp a Kaukázus vidékén és Közép-Ázsiában őshonos. A második világháború után indult meg a számottevő terjedése, először utak mentén találkoztak vele.
Rendkívüli szaporodóképességének és igénytelenségének eredményeképpen mára szinte az egész európai kontinensen elterjedt.
Magyarországot eddig többé-kevésbé elkerülte, elsősorban patakok, folyók mentén, tarvágásokon, degradált élőhelyeken fordul elő.
A növény ma már pontszerűen megjelent Zirc, Szombathely, Szarvas, Cuha-völgy, Rostalló, Mátraszentimre és Túristvándi környékén is. Magvai Kárpátaljáról –ahol ismeretterjesztő füzetekben, szórólapokon igyekeznek felhívni a lakosság figyelmét a mérgező növényre – kerültek a Tisza menti területekre – olvasható a cikkben.